Najciekawsze fakty o gigantycznych pandach - Październik 2022

portret wielkiej pandy jedzącej bambus PansLaosGetty Images

Czas przekazać wam trochę wiedzy o pandach wielkiej z okazji Narodowego Dnia Pandy. Nie należy mylić zczerwona panda(ssak ledwie spokrewniony z pandą), panda wielka jest jedynym gatunkiem tego rodzaju i obecnie zagrożonym wyginięciem. Wymieniony jako podatny na zagrożenia przezCzerwona lista IUCN, panda wielka ma dziś tylko 500-1000 dojrzałych dorosłych niedźwiedzi. Zagrożona wieloma zagrożeniami, zarówno ludzkimi, jak i środowiskowymi, panda wielka jest niedźwiedziem, który ma kluczowe znaczenie dla naszego świata. Jeśli nie będziemy działać szybko, nasze przyszłe pokolenia nigdy nie będą w stanie zobaczyć tych sympatycznych niedźwiedzi z obsesją na punkcie bambusa poza zdjęciem lub ekranem.

Organizacje takie jakWWF(Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) iPandy Internationalsą zaangażowani w ochronę tych niedźwiedzi, a święta, takie jak Narodowy Dzień Pandy, mają na celu uświadomienie zagrożeń, przed którymi stoją te stworzenia. Sprawdź te zabawne fakty na temat uroczej pandy i weź udział w utrzymaniu tych niedźwiedzi przy życiu i zdrowiu.Zobacz galerię jedenaścieZdjęcia Gigantyczna panda wspinająca się na drzewo Mike HillGetty Images 1z 11Nie hibernują.

W przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, pandy wielkie niehibernowaćw okresach zimowych lub mają stałe nory. Wiadomo, że są odporne na zimę i zwykle szukają schronienia w wydrążonych drzewach.

que decir mientras haces el amor
Mała panda w Chinach Foreverhappy-MeeGetty Images dwaz 11Pandy to zwykle Lwy.

Ze względu na wiosenny okres godowy pandy rodzą się zwykle późnym latem, około sierpnia. Chociaż może się to różnić, w tym czasie zobaczysz o wiele więcej młodych pand olbrzymich.

Włochy, Toskania, Capalbio, Park Narodowy Burano, tablica informacyjna na plaży MaremagnumGetty Images 3z 11Są twarzą World Wide Fund for Nature (WWF).

PlikŚwiatowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF)jest organizacją, której jedyną misją jest zachowanie światowej populacji zwierząt i zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Od 1961 roku używają na nich pandy wielkiejlogo. Logo zostało zainspirowane Chi-Chi, pandą przebywającą w londyńskim zoo w 1961 roku w początkach działalności organizacji.realizar un seguimiento de lo que comes
Słodka panda jedząca bambus kiszon pascalGetty Images 4z 11Pandy uwielbiają bambus.

Chociaż gigantyczne pandy są klasyfikowane jako prawdziwe niedźwiedzie, ichdietaskłada się głównie z liści, łodyg i pędów drzew bambusowych. Muszą jeść 26-83 funty. bambusa każdego dnia, aby zachować zdrowie. Mogą polować na dzikie gryzonie i inne małe zwierzęta, ale bardzo rzadko.

Widok na dziewiczy las i dolinę Karin de MamielGetty Images 5z 11Dzikie pandy olbrzymie żyją tylko na jednym obszarze.

Ze względu na rosnącą populację ludzi i rozwój pandy gigantyczne zostały odizolowane w lesie bambusowym w regionieGóry Minshan i Qinlingznajduje się w południowo-środkowych Chinach.

Portret niedźwiedzia pandy wielkiej (Ailuropoda Melanoleuca), Chiny DonyanedomamGetty Images 6z 11Mają sześć cyfr.

Gigantyczne pandy mają pięć cyfr i jeden przeciwny pseudokciuk. Pomaga im to lepiej chwytać i zginać bambus!Wielka panda Su-Lin w Brookfield Zoo w Illinois, ok. 1937. Kirn Vintage StockGetty Images 7z 11Panda wielka została po raz pierwszy sprowadzona do Ameryki w 1936 roku.

Socjalistyczna Ruth Harkness wyjechała do Chin w 1936 roku i przywiozła w ramionach wielką pandę o imieniu Su Lin. Był to pierwszy przypadek pandy wielkiej w Ameryce Północnej. Niedźwiedź ostatecznie wylądował w zoo w Brookfield pod Chicago, ale niestety zmarł dwa lata później, w 1938 roku.

Close-Up Portret Pandy Wong Fok Loy / EyeEmGetty Images 8z 11Są samotnikami.

Wiadomo, że gigantyczne pandy są społecznie niezależne. Zwykle podróżują oboksamiaż do sezonu godowego, w którym kojarzą się z więcej niż jednym partnerem.

hierbas para perder grasa abdominal durante la noche
TOPSHOT-MALEZJA-CHINY-ZWIERZĘ-PANDA MOHD RASFANGetty Images 9z 11Pandy żyją w niewoli dłużej niż na wolności.

Ze względu na zagrożenia ze strony ludzi i środowiska panda wielka przeważnie żyją do 25-35 latniewolai 15-20 lat na wolności. Stałe pożywienie i ziemia w niewoli pozwalają pandom dobrze się rozwijać, co jest niefortunne, ponieważ niedźwiedziom należy pozwolić na swobodne życie na wolności.

18 młodych pand olbrzymich urodzonych w 2018 roku obchodzi urodziny w Syczuanie China News ServiceGetty Images 10z 11Jedzą do 14 godzin dziennie (w pozycji siedzącej).

Pandy z pewnością uwielbiają jeść! Ze względu na niską zawartość składników odżywczych w bambusie pandy olbrzymie muszą jeść duże ilości, co zwykle zajmuje cały dzień. Ich układ pokarmowy również nie jest sprawny, co zmusza je do jedzenia więcej i przez dłuższy czas. Ich ulubione pozycje przy jedzeniu: siedzenie lub na plecach.

Moskiewskie zoo zdobywa nagrody Giant Panda Global Awards Wiaczesław ProkofyevGetty Images jedenaściez 11Jak możesz pomóc?

Gigantyczne pandy nadal są uważane za bezbronne i zagrożone wyginięciem i to od nas zależy, czy przeżyją. Jasne, są urocze ... ale to nie znaczy, że to tylko posty w mediach społecznościowych. To żywe istoty z instynktami i emocjami. Możesz pomóc, podróżując mądrze i przekazując darowizny na rzecz wielkich organizacji, takich jakWWF.