75 inspirujących kobiet, które zmieniły świat - Październik 2022

Eleanor Roosevelt przemawia na Narodowej Konwencji Demokratów w 1956 roku BettmannGetty Images

Od Białego Domu i srebrnego ekranu po podium olimpijskie i marsze równości - te 75 kobiet zmieniło świat - przecierając szlaki, walcząc z przeciwnościami losu. Bez ich wkładu nasz świat nie byłby tym, czym jest dzisiaj. Na cześć Miesiąca Historii Kobiet przyglądamy się tym zaciekłym, inspirującym i inspirującym kobietom.

Zobacz galerię 75Zdjęcia Rosa Parks jadąca autobusem BettmannGetty Images 1z 75Rosa Parks

Po odmowie oddania swojego miejsca w autobusie białej osobie w Montgomery w Alabamie, odważny czyn Rosy Parks w 1955 roku zapoczątkował punkt zwrotny w ruchu na rzecz praw obywatelskich.Narodowa Konwencja Demokratów: Dzień pierwszy Joe RaedleGetty Images dwaz 75Michelle obama

Jako pierwszy afroamerykański FLOTUS w kraju, pani Obama kierowała wieloma wpływowymi inicjatywami, w tymRuszajmy!kampania mająca na celu walkę z otyłością u dzieci.

Maggie i Bernard John DowningGetty Images 3z 75Margaret Thatcher

Pierwsza brytyjska premier (i najdłużej pracująca) otrzymała tytuł „Żelaznej Damy” za zdecydowane poglądy, surową politykę i zdecydowane przywództwo.

Diana Lovers Knot Tiara Tim grahamGetty Images 4z 75Księżna Diana

Chociaż kadencja Diany jako księżnej Walii została tragicznie przerwana, jej praca humanitarna na rzecz ofiar AIDS pozostawiła po sobie dobroczynną spuściznę.Amelia Earhart w kokpicie samolotu BettmannGetty Images 5z 75Amelia Earhart

Earhart zyskała sławę jako pierwsza kobieta-lotniczka, która samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim.

Jane Goodall, angielska prymatolog, etolog i antropolog z szympansem na ręku, c. 1995 ApicGetty Images 6z 75Jane Goodall

Wyjątkowe połączenie Goodall ze środowiskiem i zwierzętami inspirowało pokolenia do ochrony i ochrony współmieszkańców naszej planety.

Ruth Handler, współzałożycielka i wynalazczyni Mattel Inc. MATT CAMPBELLGetty Images 7z 75Ruth Handler

Oryginalna „Boss Barbie” stworzyła imperium dzięki swojemu kultowemu wynalazkowi lalek. Później pełniła funkcję prezesa Mattel, udowadniając, że „Barbie” może naprawdę wszystko.US-VOTE-DEMOCRATS-CLINTON ROBYN BECKGetty Images 8z 75Hillary Clinton

Oprócz długiej kariery politycznej i filantropijnej, Clinton zainspirowała młode dziewczyny w całym kraju, kiedy w 2016 roku została pierwszą kandydatką na prezydenta jako pierwsza kobieta.

Elizabeth Blackwell BettmannGetty Images 9z 75Dr Elizabeth Blackwell

Kiedy Blackwell otrzymała dyplom lekarza w 1849 roku, była pierwszą kobietą, która dołączyła do rejestru lekarskiego Naczelnej Rady Lekarskiej. Praktykowała jako lekarz i zachęcała inne kobiety do kariery medycznej aż do śmierci w 1910 roku.

que puedes tomar para quedar embarazada rapido
Ellen DeGeneres uhonorowana w Hollywood Walk of Fame Kevin WinterGetty Images 10z 75Ellen Degeneres

Popularna prezenterka talk-show wywołała falę, kiedy w 1997 roku wystąpiła jako lesbijka w swoim serialu telewizyjnym. Kultowy odcinek „Coming Out” odegrał dużą rolę w rozpoczęciu wymazania piętna otaczającego społeczność LGBT.

Astrid StawiarzGetty Images jedenaściez 75Gloria Steinem

Wpływowa dziennikarka była liderem w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku na czele ruchu feministycznego.

Matka Teresa John DowningGetty Images 12z 75Matka Teresa

Postać dobroczynna jest najlepszym przykładem poświęcenia i siły. Swoim sercem inspirowała świat, pomagając tym, którzy najbardziej tego potrzebowali.

Królowa Elżbieta II uczęszcza na nabożeństwo dziękczynne Tim grahamGetty Images 13z 75Królowa Elżbieta II

Od czasu objęcia tronu podczas koronacji w 1953 roku, jej królewski majestat stał się najdłużej panującą królową i głową państwa na świecie.

45. NAACP Image Awards przyznane przez TV One - Show Kevin WinterGetty Images 14z 75Oprah Winfrey

Kiedy nie tworzy intrygujących i prowokujących do myślenia treści na ekrany naszych telewizorów, hojny miliarder jest zajęty różnymi przedsięwzięciami charytatywnymi i humanitarnymi.

Susan Brownell Anthony HistorycznyGetty Images piętnaściez 75Susan B. Anthony

Amerykańska działaczka na rzecz praw kobiet odegrała kluczową rolę w ruchu praw wyborczych dla kobiet. Jej zaangażowanie doprowadziło do XIX poprawki, która daje kobietom prawo głosu.

Estee Lauder. New York Daily News ArchiveGetty Images 16z 75Estee Lauder

Dobrze prosperująca właścicielka firmy i królowa kosmetyków jest założycielką Estée Lauder. Dziś marki pod parasolem Estée Lauder (w tym MAC Cosmetics i Clinique) są warte oszałamiającej17 miliardów dolarów.

KONWENCJA-US-DETROIT-KOBIET RENA LAVERTYGetty Images 17z 75Rose McGowan

Kiedy aktorka, która została aktywistką, wypowiedziała się przeciwko swojemu seksualnemu molestowaniu, szefowi studia Harveyowi Weinsteinowi, kilka kobiet zostało upoważnionych do podzielenia się podobnymi historiami - zapoczątkowując erę #MeToo i #TimesUp.

Eleanor Roosevelt przemawia na Narodowej Konwencji Demokratów w 1956 roku BettmannGetty Images 18z 75Eleanor Roosevelt

Roosevelt jest rekordzistą jako najdłużej pracująca pierwsza dama, zachowując tytuł przez cztery kadencje męża w Białym Domu. W swoim czasie bardzo głośno wspierała ruch na rzecz praw obywatelskich.

Pani lampy London Stereoscopic CompanyGetty Images 19z 75Florence Nightingale

Angielski statystyka jest powszechnie uznawany za twórcę nowoczesnego pielęgniarstwa. Dziś Medal Florence Nightingale jest najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pielęgniarka.

Buck w Welcome House SchaferGetty Images dwadzieściaz 75Pearl S. Buck

Klasyczna powieść Pearl S. Bucka „Dobra ziemia” przyniosła płodnemu autorowi i aktywistce nagrodę Pulitzera. Jest także czwartą kobietą, która otrzymała literacką nagrodę Nobla.

Anne Frank, niemiecka Żydówka, która wyemigrowała wraz z rodziną do Holandii w czasach nazizmu. Oddzielona od reszty rodziny, ona i jej siostra zmarły na tyfus w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen - Jako 12-latka w domu ullstein zdjęcie Dtl.Getty Images dwadzieścia jedenz 75Anna Frank

Młoda pisarka opublikowała dziennik szczegółowo opisujący wstrząsającą relację z próby ukrycia się jej rodziny przed nazistami podczas Holokaustu. Jej tragiczna historia poruszyła dusze wielu i została zapamiętana na całym świecie.

Helen Keller. Uniwersalne Archiwum HistoryczneGetty Images 22z 75Helen Keller

Amerykańska pisarka, działaczka polityczna i wykładowczyni, Helen Keller, była pierwszą osobą niesłyszącą i niewidomą, która ukończyła studia - udowadniając, że jedyną przeszkodą w realizacji marzeń jesteś ty.

Portret Ady Byron Archiwa tymczasoweGetty Images 2. 3z 75Jest Lovelace

Chociaż Lovelace zmarła na długo przed erą komputerów, jej umiejętności w zakresie algorytmów matematycznych i inżynierii analitycznej dają jej przez wielu tytuł „pierwszego programisty komputerowego”.

Dorothy Thompson Archiwum HultonaGetty Images 24z 75Dorothy Thompson

Uznana za jedną z najbardziej `` wpływowych kobiet w USA '' obok Eleanor Roosevelt w wydaniu z 1939 rokuCzasmagazynu Thompson pracował jako dziennikarz przy wielu publikacjach - obejmujących tematy związane z wojną, polityką, domem i rodziną.

Prezydent Obama przyznaje prezydenckie medale wolności NurPhotoGetty Images 25z 75Margaret Hamilton

Informatykowi i właścicielowi firmy przypisuje się stworzenie terminu „inżynier oprogramowania”. Hamilton odegrał skomplikowaną rolę w projektowaniu oprogramowania lotu dla programu kosmicznego Apollo.

nombres que significan destinados a ser
Emmeline Pankhurst Hulton DeutschGetty Images 26z 75Emmeline Panklhurst

Brytyjska aktywistka polityczna Emmeline Panklhurst była wybitną postacią w brytyjskim ruchu sufrażystek - zapewniła kobietom prawo do głosowania. Panklhurst założył także w 1903 roku Unię Społeczno-Polityczną Kobiet.

US Billie Jean King uderza bekhendem w swojego przeciwnika STFGetty Images 27z 75Billie Jean King

King to potężna królowa tenisa. Zdobyła tytuł największej tenisistki na świecie, wygrywając imponujące 39 tytułów Wielkiego Szlema. W wieku 29 lat wygrała mecz tenisowy „Battle of the Sexes” przeciwko swojemu 55-letniemu zawodnikowi, Bobby'emu Riggsowi.

Emily Dickinson Archiwum HultonaGetty Images 28z 75Emily Dickinson

Jest szansa, że ​​raz czy dwa natknąłeś się na dzieła poetki Emily Dickinson na lekcjach języka angielskiego. Jest powszechnie uznawana za jednego z największych amerykańskich poetów wszechczasów.

Katharine Palenie Ernest BachrachGetty Images 29z 75Katharine Hepburn

Główna bohaterka Hollywood, która zagrała w „Morning Glory”, „The African Queen” i „Guess Who's Coming to Dinner”, rzuciła wyzwanie stereotypowi kobiecości z lat trzydziestych XX wieku. Jej uderzająca, niezależna postawa przyniosła aktorce cztery Oscary dla najlepszej aktorki.

Regal Pose Roger FentonGetty Images 30z 75Królowa Wiktoria

Zasiadając na tronie w wieku 18 lat, królowa Wiktoria zmieniła reputację rodziny królewskiej na lepsze dzięki jej rozwojowi i utrzymaniu się Imperium Brytyjskiego. Jej najbardziej znaczące orzeczenie wprowadziło prawo, zgodnie z którym każde dziecko musiało chodzić do szkoły.