Każdy zdrowy związek opiera się na tych 4 rodzajach intymności - Marzec 2023

Każdy zdrowy związek opiera się na tych 4 rodzajach intymności

Kiedy słyszysz słowo intymność, od razu myślisz o fizycznej intymności, prawda? Wygląda na to, że to jedyny rodzaj intymności, jaki zna większość ludzi.

Istnieje jednak kilka innych rodzajów intymności, które są kluczowe dla zdrowego związku.Bycie w intymnym związku to nie tylko kontakt fizyczny, to tworzenie i pielęgnowanie silnej i głębokiej więzi między partnerami.

Teraz prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że intymność nie zdarza się tylko w związku. Wymaga to ciężkiej pracy i wysiłku z obu stron, a z pewnością potrzeba czasu, aby go zbudować. Jest bardzo podobny do zaufania.

Faktem jest, że wszyscy pragniemy osobistej relacji z drugim człowiekiem i wszyscy chcemy znaleźć kogoś, z kim nawiążemy więź i będziemy mogli dzielić nasze życie.Czy wiesz, co oznacza i reprezentuje bratnia dusza? To osoba przeznaczona dla ciebie. To ktoś, z kim będziesz mógł czuć się wolny.

To ktoś, kto będzie wiedział o tobie wszystko, ale nadal będzie cię akceptował i kochał wszystkie twoje dobre i złe strony w równym stopniu.

Kiedy znajdziesz tę osobę, tylko wtedy będziesz w stanie odkryć i cieszyć się każdym poziomem intymności.Chcemy poczuć tę bliskość z drugą osobą. Wszyscy pragniemy kogoś, kto nas dopełni i będzie naszą drugą, lepszą połową. Wszyscy chcemy być kochani za to, kim naprawdę jesteśmy, ponieważ taki jest prawdziwy sens życia.

Tak, fizyczna intymność jest bardzo ważna dla udanego związku, ale jeśli chodzi o podstawy, jest o wiele więcejcechy zdrowego związku.

Dobry związek nigdy nie opiera się wyłącznie na stosunku i fizycznym dotyku. Istnieje wiele innych rodzajów intymności, które są równie lub nawet ważniejsze dla powodzenia związku.

Jakie są cztery rodzaje intymności?

widok z tyłu eleganckiej pary siedzącej z mężczyzną całującym kobietę

Posiadanie tej chemii w sypialni nie wystarczy, aby twój związek zadziałał. Aby mieć zdrowy związek, będziesz musiał związać się na wielu innych poziomach.

Brak jakiejkolwiek intymności prawdopodobnie zniszczy lub może nawet zrujnować Twój związek.

Jedna strona poczuje się emocjonalnie opuszczona lub straci zainteresowanie partnerem, co z pewnością wpłynie negatywnie na związek.

Tak jak istnieją różne rodzaje relacji, istnieją również różne rodzaje intymności. Jeśli jednak naprawdę chcesz mieć dobry i udany związek, wszystkie cztery rodzaje intymności powinny być jednakowo ukształtowane.

Intymność emocjonalna

młoda kobieta leży w łóżku, uśmiechając się i patrząc na swojego smartfona rano

Czy twój partner jest pierwszą osobą, o której myślisz, kiedy się budzisz? Czy to pierwsza osoba, do której dzwonisz i dzielisz się dobrymi wiadomościami, gdy dzieje się coś dobrego?

Jeśli tak, oznacza to, że masz silny emocjonalny związek z tą osobą, a jeśli druga strona czuje do ciebie to samo, możesz mieć pewność, że jesteś w zdrowym i dobrym związku.

To najważniejszy rodzaj intymności dla udanego związku. Kiedy jesteś z kimś w romantycznym związku, chcesz czuć się z tą osobą bezpiecznie.

cosas divertidas para hacer durante el sexo

Chcesz mieć pewność, że możesz im zaufać. Musisz być połączony emocjonalnie, aby twój związek działał.

Intymność emocjonalna oznacza dzielenie się swoimi najgłębszymi i najciemniejszymi sekretami oraz możliwość opowiedzenia sobie wszystkiego. To właśnie sprawia, że ​​związek jest zdrowy i udany.

Twój związek musi być twoją „bezpieczną przestrzenią”. Musicie czuć się dobrze ze sobą przez cały czas i dzielić się swoimi sekretami, myślami i uczuciami.

Ale najważniejsze jest to, że nawet jeśli nie zgadzacie się ze swoimi decyzjami i działaniami, nigdy nie powinniście oceniać swoich wyborów.

Bądźcie dla siebie największym wsparciem w życiu, wraz z ich największym fanem.

Brak emocjonalnej intymności w związku może być przyczyną wielu nieporozumień i problemów, które mogą ostatecznie zrujnować Twój związek.

Na pewno czasami będziesz się kłócić, ale to zupełnie normalne, ponieważ wszystkie pary to robią. To także część związku. Ważne jest, jak sobie z tym radzisz.

Czy pozwolisz, aby te walki zniszczyły twój związek, czy też będziesz walczył z nimi i starał się radzić sobie z nimi w zdrowy sposób?

Jeśli chcesz zwiększyć emocjonalną intymność w swoim związku, musisz po prostu więcej komunikować się ze swoim partnerem.

Musisz rozmawiać codziennie. Posłuchaj i spróbuj się zrozumieć. To z pewnością wzmocni emocjonalną więź między wami i zbuduje zaufanie w waszym związku.

Intelektualna intymność

szczęśliwa para rozmawiająca w domu i relaksująca się wieczorem na kanapie

​Wszyscy jesteśmy bardzo różnymi istotami ludzkimi, z różnymi opiniami i poglądami na niektóre rzeczy. Twój partner i ty też jesteście inni i to jest w porządku.

Ważne jest, aby zaakceptować swoje różnice i nie pozwolić im ingerować w twoje połączenie. W rzeczywistości powinieneś je przyjąć, ponieważ poprawiają twoją intelektualną intymność.

Nigdy nie wolno ci wtrącać się w swoje przekonania, ponieważ z pewnością stworzy to między wami konflikty.

Oboje musicie mieć swobodę samodzielnego myślenia i musicie cenić swoje opinie i przekonania. To jedyny sposób, w jaki sprawisz, że twój związek zadziała.

Nie musicie zgadzać się ze swoimi religijnymi lub duchowymi przekonaniami, ale zawsze musicie je akceptować.

que hacer cuando tu matrimonio esta muerto

Kiedy jesteś połączony na poziomie intelektualnym, będziesz w stanie dyskutować o wszystkim, debatować i kłócić się, ale będziesz w stanie robić to wszystko w zdrowy sposób, co jest bardzo ważne.

Istnieją różne sposoby rozwijania lub poprawy intymności intelektualnej w twoim związku. Na przykład możecie wspólnie przeczytać książkę, a następnie o niej porozmawiać.

Rozmowa o swojej pracy, zwłaszcza jeśli masz różne rodzaje pracy, również pomoże ją zwiększyć.

Duchowa intymność

para spacerująca w alejce w nocnych światłach w odległej okolicy

Duchowa intymność nie oznacza więzi z partnerem tylko poprzez wiarę; istnieje wiele różnych sposobów na związanie się ze swoim partnerem, które nie obejmują religii.

Oczywiście wspólna modlitwa i wspólne rytuały religijne pomogą wzmocnić twoje połączenie, ale z pewnością nie jest to jedyny sposób, aby to zrobić.

Cieszenie się miłą i spokojną nocną randką to także dobry sposób na rozwijanie duchowej intymności w związku.

Szanowanie przestrzeni osobistej drugiej osoby i poświęcenie czasu w samotności to także świetny sposób na połączenie się na głębszym poziomie duchowym w związku.

Tę formę intymności można również poprawić za pomocą prostych rzeczy, takich jak chodzenie ramię w ramię na łonie natury, zaloty przy pełni księżyca lub po prostu wspólne oglądanie zachodu słońca.

Fizyczna intymność

mężczyzna masujący żonę siedzącą na łóżku i trzymającą tablet

Współżycie nie jest synonimem fizycznej intymności w związku. Nie jest i nie powinno być. Fizyczna intymność to okazywanie sobie wzajemnych uczuć każdego dnia poprzez drobne rzeczy, takie jak trzymanie się za ręce, przytulanie, przytulanie lub prosty pocałunek w czoło.

Fizyczna intymność z kimś nie odnosi się tylko do rzeczy, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami sypialni; to wiele innych rzeczy, które pokazują bliskość między tobą a twoim partnerem.

To te małe gesty, które wszyscy wykonujemy w związkach, sprawiają, że czujemy się kochani i kochani. To dziobanie w policzek przed pójściem spać lub po powrocie z pracy do domu.

To delikatny masaż, który robimy naszemu partnerowi, gdy ma ciężki dzień w pracy.

Fizyczna intymność to wszystkie te małe rzeczy, które naprawdę mają największe znaczenie w związku. Jeśli chcesz zbudować solidny związek, fizyczna intymność jest zdecydowanie jednym z najważniejszych filarów, których będziesz do tego potrzebować.

Zobacz także: 10 rzeczy, które pary powinny spróbować przynajmniej raz, aby zwiększyć swoją intymność

Inne rodzaje intymności

szczęśliwa para turystów na wakacjach przeszukujących ulicę na mapie

To są cztery najważniejsze rodzaje intymności, na których powinna opierać się każda relacja. Istnieje również kilka innych typów, nad którymi powinieneś popracować, jeśli naprawdę chcesz mieć silną więź ze swoim partnerem.

Doświadczalna intymność

Nazywa się to również intymnością działania. To wtedy dwoje partnerów łączy się w czasie spędzania wolnego czasu. To wtedy, gdy często spędzają trochę czasu, robiąc coś, co oboje lubią.

Nie zrozum mnie źle, nie mówię, że pary powinny robić wszystko razem, aby mieć silniejsze połączenie.

Nie, to na pewno byłby błąd. Ale powinni znaleźć wspólne zainteresowania i hobby i cieszyć się nimi razem. Po prostu łączy się z partnerem poprzez wspólne doświadczenia.

Estetyczna intymność

Czy znasz to uczucie, kiedy dopiero co spotkałeś kogoś i czujesz, że znasz tę osobę od lat?

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś po raz pierwszy i od razu klikałeś z tą osobą?

Cóż, można to uznać za intymność estetyczną. To wtedy, gdy masz tak wiele wspólnego ze swoim partnerem.

Dzieje się tak, gdy masz ten sam gust do muzyki, mody lub jedzenia. To wtedy wydaje się, że twój partner i ty jesteś kompatybilny w każdym aspekcie życia.

Rekreacyjna intymność

Jest to bardzo podobne do intymności empirycznej, ponieważ zdarza się również, gdy para łączy się w ramach wspólnych doświadczeń.

Na przykład, jeśli oboje macie to samo hobby lub jeśli oboje lubicie grać w te same gry towarzyskie, wspólne robienie tych rzeczy z pewnością poprawi wasz związek. Znajdź zabawne zajęcia do wspólnego wykonania.

Wspólne spędzanie czasu na łonie natury poprawi również twoje emocjonalne połączenie. Zaplanuj piknik w parku lub częściej wybieraj się na spacer na łonie natury.

Zaplanuj weekendową bramę wellness, a zobaczysz, że iskra nigdy nie opuści Twojego związku.

Intymność konfliktu

Większość par źle rozumie i unika tego rodzaju intymności, myśląc, jak może to zaszkodzić ich związkowi. Wręcz przeciwnie, intymność konfliktu tylko poprawi twój związek.

Masz różne opinie i poglądy na niektóre rzeczy, co oczywiście wywoła pewne nieporozumienia w twoim związku.

Ale ważne jest, aby zmierzyć się z tymi problemami i znaleźć sposób na ich wspólne rozwiązanie.

Nie uciekaj od problemów. Nie unikaj konfliktów w swoim związku. Wcześniej czy później te rzeczy wyjdą na jaw i spowodują większe problemy, które mogą całkowicie zrujnować twój związek.

Twórcza intymność

Twórcza intymność niekoniecznie oznacza, że ​​powinniście robić razem coś twórczego, na przykład brać lekcje tańca lub zajęcia plastyczne.

Oznacza to, że zawsze powinieneś znaleźć kreatywne sposoby wyrażania swoich uczuć do siebie nawzajem.

Twórcza intymność to wspólne tworzenie listy życzeń. Obejmuje to również wspólne planowanie przyszłości lub sporządzenie listy miejsc, które chcesz razem odwiedzić pewnego dnia. Oznacza to po prostu bycie razem kreatywnym i pomaganie sobie nawzajem w rozwoju.

Intymność komunikacji

​Komunikacja jest bardzo ważną umiejętnością w relacjach, a żeby nawiązać głębszy poziom, zdecydowanie musisz nauczyć się skuteczniej ze sobą rozmawiać.

Musicie czuć się komfortowo rozmawiając ze sobą o wszystkim. Oznacza to również, że zawsze musisz znaleźć czas, nawet w swoim harmonogramie biznesowym, jeśli twój partner musi z tobą porozmawiać.

Pamiętaj, że o ile musisz otworzyć się na partnera i porozmawiać o swoich uczuciach, musisz także być dobrym słuchaczem i uważnie słuchać, kiedy mówi o swoich uczuciach.

Kryzysowa intymność

Wszystkie związki mają wzloty i upadki. Cóż, intymność kryzysowa oznacza, jak zachowujesz się, gdy twój związek przechodzi przez trudne okresy.

W rzeczywistości te złe chwile najbardziej wzmocnią Twój związek. Stawianie czoła wyzwaniom w waszym związku rozwinie szczególny rodzaj bliskości.

Intymność w pracy

Nie oznacza to, że ta sama kariera i wykonywanie tych samych prac wzmocni twoją więź.

Nie, intymność w pracy oznacza, że ​​musicie szanować i wspierać swoje życie zawodowe, nawet jeśli nie jesteście zadowoleni z wyboru kariery partnera.

Oznacza to również poprawę bliskości poprzez dzielenie się wspólnymi zadaniami lub wspólne wykonywanie prac domowych. Obejmuje to równy podział obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci.

Strach przed intymnością

biurowa zamyślona kobieta siedzi przy biurowym stole i odwraca wzrok, trzymając długopis

Czy słyszałeś kiedyś, jak ktoś mówił, że boi się intymności? Czy kiedykolwiek miałeś partnera z tym problemem?

citas del día anual de la escuela en inglés

Cóż, wtedy wiesz, jak trudno jest sobie z tym poradzić i znaleźć sposób, aby to przezwyciężyć. Oboje partnerzy muszą naprawdę włożyć trochę wysiłku w przezwyciężenie tych problemów, ponieważ ich związek od tego zależy.

W rzeczywistości brak i strach przed intymnością to prawdopodobnie jedne z najczęstszych przyczyn rozpadu związku.

Nazywa się to równieżunikanie intymnościlublęk unikania. Wiele osób, które mają tego rodzaju problemy, spróbuje uniknąć wszelkiego rodzaju

intymność lub będą odczuwać niepokój za każdym razem, gdy ich związek dojdzie do tego punktu.

Musisz wiedzieć, że unikając swoich problemów, nigdy nie sprawisz, że znikną. Musisz być ze sobą szczery i przyznać, że masz problem.

To twój pierwszy krok w rozwiązaniu twoich problemów… przyznanie się i zaakceptowanie prawdy. Dopiero gdy się do tego przyznasz, będziesz w stanie znaleźć sposób na pozbycie się tego strachu.

Następnie spróbujesz znaleźć przyczynę swojego strachu, a niestety przyczyn może być wiele.

Bolesne doświadczenia z przeszłości, trauma z dzieciństwa, bycie w agresywnym związku, problemy z samooceną… to tylko kilka powodów, które mogą wywoływać lęk przed intymnością.

Osoby, które mają tego rodzaju problemy, są łatwe do zauważenia.

Mają bardzo niską samoocenę, przez większość czasu lubią być sami, ich grono przyjaciół jest małe, zaangażowane relacje wydają się dla nich misją niewykonalną i boją się wszelkiego kontaktu fizycznego.

Zakochują się, ale aby mieć udany związek z inną osobą, muszą naprawdę połączyć się z tą osobą.

Nigdy nie będą w stanie utrzymać związku, jeśli najpierw nie zbudują zaufania. Osoba, która chce się z nimi umówić, będzie musiała najpierw zdobyć ich zaufanie.

Osoba, która cierpi na lęk przed intymnością, nie jest również w stanie wyrazić swoich uczuć. Boją się, że druga strona może to wykorzystać i w końcu ich skrzywdzić.

Zobacz też: Jeśli robi te 7 rzeczy, ma problemy z intymnością

Jak przezwyciężyć lęk przed intymnością?

portret zamyślonej kobiety z pełnym makijażem w widoku z boku z bliska

Nigdy nie będziesz w stanie nawiązać zdrowej relacji z drugim człowiekiem, jeśli najpierw nie rozwiążesz tego problemu.

Najważniejszą rzeczą jest uznanie i zaakceptowanie strachu przed intymnością. Zaakceptowanie tego problemu to pierwszy krok do znalezienia rozwiązania i jego naprawy.

Przestań temu zaprzeczać. Przestań okłamywać siebie i ukochaną osobę. Pogódź się ze swoim problemem i od razu zacznij szukać rozwiązań. Uratuj swój związek, zanim będzie za późno.

Oto kilka skutecznych metod, które powinieneś wypróbować, aby przezwyciężyć strach przed intymnością i zacząć cieszyć się swoim związkiem.

Zidentyfikuj swój problem i znajdź jego przyczyny

Zanim zajmiesz się problemem, musisz znaleźć jego główną przyczynę (przyczyny). Kiedy ten strach zaczął się dziać?

Być może ktoś zranił Cię w przeszłości i wywarł pewne konsekwencje na Twoim zdrowiu psychicznym, ale nadal nie udało Ci się wyzdrowieć.

Porozmawiaj ze swoim partnerem i pozwól mu pomóc Ci znaleźć przyczynę, a wtedy będziecie mogli wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Pracuj nad swoją samooceną

Najczęstszą przyczyną lęku przed intymnością jest niska samoocena. Jeśli ktoś nas zdradzi i zrani, być może uda nam się wyzdrowieć, ale zostawi to pewne ślady i nigdy nie będziemy w stanie o tym zapomnieć.

Ucisz swojego wewnętrznego krytyka

Wiem, że w każdym z nas jest ten denerwujący głos, który jest naszym największym krytykiem. Musisz jednak znaleźć sposób na uciszenie tego głosu.

Musisz znać swoją wartość, znać swoją wartość i nigdy nie pozwalać nikomu traktować cię gorzej, niż na to zasługujesz.

Komunikuj się ze swoim partnerem

Musisz regularnie komunikować się ze swoim partnerem. To zdecydowanie najważniejszy krok, jeśli chcesz pozbyć się lęku przed intymnością z drugą osobą.

Nie staraj się unikać intymności w swoim związku i zachowuj się tak, jakby nic się nie działo. Twój partner zorientuje się, że coś jest nie tak i na pewno zniszczy Twój związek.

Bądź szczery i powiedz im o swoich problemach, aby móc szukać sposobów ich przezwyciężenia.

Zapomnij o swoich bolesnych doświadczeniach z przeszłości

Czy osoba, którą kochałeś, zdradziła cię lub zagrała? Wiem, że to boli i wiem, że pozostawia na człowieku konsekwencje na całe życie.

Jednak naprawdę powinieneś zostawić to wszystko w przeszłości.Zapomnij o ludziach, którzy nigdy nie byli ciebie godni. Nie pozwól, aby przeszłość zrujnowała Twoje szanse na szczęście. Zapomnij o tym i zacznij patrzeć w przyszłość.

Uzyskaj pomoc od profesjonalisty

Jeśli naprawdę chcesz ocalić swój związek, musisz poradzić sobie ze swoim lękiem przed intymnością. Powinieneś porozmawiać ze swoim partnerem i zaproponować poradnictwo dla par.

Pomoże ci wzmocnić twój związek i przezwyciężyć nieporozumienia między wami. Powinieneś spróbować, bo nawet jeśli ci to nie pomoże, na pewno nie pogorszy sytuacji.

la mejor comida para perder grasa abdominal

Daj sobie czas

To normalne, że czujesz się teraz jak na emocjonalnym rollercoasterze. Dlatego musisz dać sobie trochę czasu .

Musisz uporządkować swoje uczucia, aby przezwyciężyć swoje problemy. Nie pokonasz strachu przed intymnością z dnia na dzień, bez względu na to, jak bardzo kogoś kochasz i chcesz to dla niego zrobić.

Wniosek

kobieta zaglądająca przez narzuty na łóżko w sypialni

Intymność to jeden z najważniejszych aspektów każdego zdrowego związku. Większość ludzi nie wie, że istnieją różne rodzaje

intymność, ponieważ fizyczna intymność jest jedyną, którą znają.

Każda forma intymności jest równie ważna, a żeby mieć zdrowy związek, musisz je wszystkie rozwinąć.

To może wydawać się trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości jest dość proste. Wszystkie opierają się na dwóch rzeczach: uczciwej i regularnej komunikacji oraz wyrażaniu uczuć ukochanej osobie.

Poprawa swojej intymności pomoże ci uporać się z problemami w związku, poprawić połączenie i sprawić, że twój związek będzie solidny!