Czy czujesz się niegodny miłości? 6 sposobów na otrząsanie się

Czy czujesz się niegodny miłości? 6 sposobów na otrząsanie się

Czy jesteś?Poczucie bycia niegodnym może być zakorzenione w wielu doświadczeniach, które mieliśmy jako dzieci, nastolatkowie lub dorośli.Nie każdy, kto czuje się niegodny, czuje się tak samo, wszystko zależy od tego, skąd pochodzi to wyczerpujące uczucie.Próba przejrzenia czegokolwiek przez to przytłaczające poczucie niegodności jest niesamowicie wyczerpująca. Są jednak sposoby, na które możesz sobie pomóc.

Czas wejść w nowy związek ze swoim umysłem i duszą. Twoje prawdziwe ja się tam ukrywa, gotowe, by zabłysnąć.Poznaj niektóre z najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których czujesz się niegodny, i postępuj zgodnie z naszymi radami, jak cofnąć to uczucie i znaleźć wolność.5 możliwych powodów, dla których czujesz się niegodny

1. Miałeś odległych lub wymagających rodziców, którzy nie okazywali Ci wystarczająco dużo miłości i akceptacji

kobieta siedząca na autostradzie w dżinsach i butach zamykająca oczyporque lo amo tanto

Poczucie niegodności może być zakorzenione w twoim umyśle i duszy, odkąd byłeś jeszcze dzieckiem.Jeśli twój rodzic lub opiekun był w jakikolwiek sposób odległy (fizycznie, emocjonalnie lub psychicznie), mogło to spowodować, że nie poczujesz się wystarczająco dobrze.

Każda dobra sesja terapeutyczna zaczyna się od tego, że terapeuta zadaje pytania dotyczące lat dzieciństwa pacjenta i nie bez powodu.

W tym wieku, kiedy rozwijają się nasze umysły i uczymy się radzić sobie z emocjami, nasze otoczenie odgrywa niezwykle ważną rolę.

Wszystko, co dzieje się w ciągu pierwszych kilku lat naszego życia, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju zdrowia psychicznego człowieka.

Twoi rodzice mogli być kochający i obecni, ale zbyt wymagający przez twoje nastoletnie i dojrzewające lata.

Ciągłe dążenie do spełnienia wszystkich ich oczekiwań i wymagań i nigdy nie poczucie, że udało ci się ich całkowicie zaspokoić, sprawi, że poczujesz się niegodny.

2. Ludzie w Twoim życiu oceniają i są krytyczni

kobieta w samochodzie patrząca na zewnątrz z wyostrzoną twarzą

Każdy szuka akceptacji. Naszą ludzką potrzebą jest chcieć być częścią społeczeństwa, społeczności lub jakiejkolwiek grupy.

Aby czuć się w ten sposób, zwykle jesteśmy skłonni do przystosowania się i zmiany tego, kim jesteśmy, aby się dopasować.

Najczęściej człowiek, który próbuje zmienić swoją istotę, aby zostać akceptowanym, rozwinie poczucie bycia niegodnym.

To, kim jesteś, zawsze pozostanie częścią ciebie, sprawiając, że będziesz myślał, że nie należysz.

Niektórzy ludzie są zawsze gotowi rzucić swoje nastawienie i opinie innym, oferując niewielką akceptację i dużo osądu i krytyki.

Istnieje szansa, że ​​otaczają Cię rodzina i przyjaciele (tak, zazwyczaj są to Twoi bliscy), którzy nieświadomie sprawiają, że czujesz się mniej wartościowy.

W ich umyśle motywują cię, abyś stał się lepszy, ale to, co w rzeczywistości robią, rujnuje twoją samoocenę.

3. Jesteś zbyt samokrytyczny

zamyślona kobieta przed lustrem w niebieskiej sukience

Gorączkowe próby stania się najlepszą możliwą wersją siebie, a następnie ostro krytykowanie siebie za każdym razem, gdy popełnisz jakikolwiek błąd – zwykle powoduje to niską samoocenę.

¿Qué puedo comer con una dieta de proteínas?

Pozytywną rzeczą jest próba poprawy siebie, ale ocenianie siebie na poziomie, który sprawia, że ​​czujesz się mniej wartościowy, jest problemem.

Myślisz, że twoje zachowanie i myśli wynikają ze szczerego pragnienia zagwarantowania sobie dobrego samopoczucia, ale tak nie jest.

Ta potrzeba perfekcji we wszystkim, co robisz, wywołuje w tobie całe mnóstwo negatywnych emocji, które jeden po drugim zamieniają twoje życie w piekło.

Zwątpienie w siebie prowadzi do ciągłego krytykowania siebie w umyśle, a nawet na głos, a to prowadzi do nienawiści do samego siebie, niszczącej emocji, z której może być trudno wyzdrowieć.

4. Miałeś traumatyczne doświadczenia

kobieta schowana w rogu różowej struktury, ubrana w biały top i dżinsy z pochyloną głową

Byłeś znęcany emocjonalnie, psychicznie lub fizycznie przez nieznaną osobę, rodzica, członka rodziny, chłopaka/męża.

Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się traumatyczne doświadczenie, możesz być prawie pewien, że to właśnie powoduje Twoje poczucie niegodności.

Każdy rodzaj nadużycia pozostawia ślad – głęboką bliznę, która może być na twoim ciele, umyśle lub duszy.

Najczęściej dotyczy to wszystkich trzech i aby sobie z tym poradzić, potrzeba dużo pozytywnego nastawienia, pomocy z zewnątrz, samopomocy i siły.

Przechodzenie przez wszelkiego rodzaju nadużycia obniża twoją samoocenę i sprawia, że ​​kwestionujesz wszystko na swój temat, w tym swoją samoocenę.

5. Masz wrodzoną chęć zaspokojenia potrzeb innych ludzi

skoncentrowana młoda kobieta

Są ludzie, którzy z tego czy innego powodu wydają się mieć potrzebę zaspokojenia potrzeb i oczekiwań innych ludzi.

Bez względu na to, co jeszcze dzieje się w ich życiu, czują się dobrze tylko wtedy, gdy są potrzebne i kiedy są w stanie odpowiednio zareagować.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, znajdując się w sytuacji życiowej, w której po prostu nie możesz kogoś zadowolić (niektórzy ludzie są nie do zaspokojenia) lub nie są już potrzebni, poczujesz się mniej wartościowy z powodu nie wykonywania swojej pracy.

Ponadto na dłuższą metę ciągłe dbanie o innych i nie zwracanie uwagi na własne potrzeby sprawi, że poczujesz się bezwartościowy.

6 potężnych sposobów na uwolnienie się od poczucia niegodności

1. Zaakceptuj swoje emocje

widok z boku kobiety zamykającej oczy zwróconej w stronę zbiornika wodnego ubranego w biały top

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest przyznanie się, że go masz. Twoje emocje są ważne.

por signos seguros de que está embarazada

To, jak się czujesz, nie jest wstydliwe. W tej chwili jest autentyczny i Twój.

Zaakceptuj to, czym jest. Nie próbuj upiększać tego we własnym umyśle.

Pomyśl o tym, jak się czujesz w ciągu dnia i co wywołuje w tobie poczucie niegodności.

Spróbuj połączyć te wyzwalacze z rzeczywistymi przyczynami (rzeczami, które wydarzyły się w Twojej przeszłości), które sprawiły, że kwestionowałeś swoją samoocenę.

Łączenie kropek pomoże ci świadomie dostosować się do tego, jak się czujesz, a tym samym stanie się punktem wyjścia do znalezienia drogi do wolności.

2. Zrewiduj swoje nastawienie do własnej osobowości

dorosła kobieta siedząca w pobliżu zbiornika wodnego z rozmytym miastem w tle

Gdyby ktoś poprosił cię teraz, abyś powiedział o sobie, co byś mu powiedział?

Istnieje duża szansa, że ​​twoja odpowiedź będzie pełna wielu negatywnych cech (przynajmniej w twoim umyśle, jeśli nie powiedziałbyś ich na głos).

Formułujemy nasze opinie o sobie zgodnie z tym, jak reagują na nas inni ludzie. Jeśli byłeś otoczony przez negatywnych, krytycznych, krytycznych ludzi, opinie, które otrzymałeś, były prawdopodobnie przerażające.

Jeśli przydarzyło ci się coś traumatycznego lub twoi rodzice nie wykonali dobrej pracy, dając ci miłość i akceptację, ukształtowało to również sposób, w jaki myślisz o sobie.

Wróć do tych opinii.

Spróbuj myśleć o sobie w innych kategoriach, takich jak: bycie miłym dla innych, odnoszenie sukcesów w pewnych rzeczach, bycie zabawnym, bycie… kimkolwiek jesteś.

Nie jesteś tym, kim ci powiedziano, jesteś tym, kim jesteś.

3. Pozbądź się osądów innych ludzi

wolna kobieta rozkładająca ręce z jasnym słońcem z tyłu w sylwetce

Próba sprostania oczekiwaniom, które inni nakładają na twoje plecy, jest trudnym zadaniem. Ludzie oceniają nas nie na podstawie tego, kim jesteśmy, ale na podstawie tego, kim są. Zawsze pamiętaj że.

To, co ktoś o tobie myśli, zwykle mówi o nim znacznie więcej niż o tobie. Czemu? Ponieważ widzimy świat i innych ludzi poprzez nasze doświadczenia, emocje i dusze, a nie ich.

Inni ludzie widzą tylko niewielką część Ciebie i pozwalają sobie na osądzanie i krytykowanie Cię na tej podstawie. Jeśli to, co robisz, im nie odpowiada, totylkooznacza, że ​​niepasuje do nich.

Nie oznacza to, że nie powinno ci to odpowiadać.

Ty robisz. Porzuć to, co myślą o tobie inni, a co gorsza, co myślisz, że oni o tobie myślą.

4. Pomyśl o swoich pozytywnych cechach

piękna kobieta przytulająca się i uśmiechająca się w pobliżu drzwi starej konstrukcji

Droga do akceptacji i miłości do samego siebie jest długa i jest kilka ważnych kroków, które powinieneś zrobić.

cortes de pelo para hacerte lucir más joven

Jednym z nich jest przypominanie sobie o swoich mocnych stronach, talentach i zaletach oraz bycie z nich autentycznie dumnym.

Pomyśl o pozytywnych rzeczach, które zrobiłeś, które przyniosły zmiany w czyimś życiu. Pomyśl o całej dobroci i miłości, jaką szerzysz wśród innych ludzi.

Znajdź sposób, by przypomnieć sobie, że masz tak wiele pozytywnych cech. Zapisz to gdzieś lub wymyśl osobistą mantrę, która do ciebie przemawia.

Mów to codziennie, tak długo, jak potrzebujesz. Naucz się rozpoznawać swoje cnoty tak, jak rozpoznajesz innych”.

Każdy sukces jest ważny – celebruj je wszystkie.

5. Zawsze staraj się dawać z siebie wszystko

kobieta ręcznie malująca trzymająca pędzel i paletę

Z czasem poczucie bycia niegodnym może sprawić, że osoba przestanie nawet próbować. To, co to robi, tylko pogarsza sytuację.

Cokolwiek robisz, zawsze staraj się to robić z jak największą ilością energii, pasji i miłości.

To nie tylko sprawi, że Twój sukces będzie bardziej prawdopodobny, a tym samym zwiększy Twoją niską samoocenę, ale zrobienie czegoś z wielką starannością i zaangażowaniem sprawi, że poczujesz się silniejszy.

Nie rób po prostu czegoś, aby to skończyć (chyba że jest to coś, czego naprawdę nienawidzisz robić). Spróbuj się zaangażować, zwłaszcza jeśli to coś, co kochasz.

6. Bądź dla siebie łagodny, każdy popełnia błędy

kobieta z kręconymi włosami zamyka oczy i uśmiecha się

Ćwicz współczucie dla siebie. Bez względu na to, jak dobry jesteś w czymś, prędzej czy później popełnisz błąd.

To absolutnie normalne, a nawet konieczne. Błędy to nasi nauczyciele.

Kiedy coś takiego się dzieje, nie krytykuj siebie od razu ani nie kumuluj negatywnych emocji. Wyobraź sobie, że to ktoś inny zrobił to, co Ty.

Co byś im powiedział? Gwarantuję, że będziesz o wiele bardziej tolerancyjny i mniej krytyczny wobec każdego, kto nie jest tobą.

Zastosuj empatię, zrozumienie i współczucie, które chcesz dać innym dla siebie.

Uświadomienie sobie własnej wartości pochodzi z kochania siebie, a kochanie siebie pochodzi z zaakceptowania tego, kim jesteś – błędów i wszystkiego innego.

Czy czujesz się niegodny miłości? 6 sposobów na otrząsanie się