19 latynoskich bohaterów, o których powinieneś wiedzieć

Mural Of Rep. Alexandria Ocasio-Cortez (D-NY) Namalowany Na Nowym Jorku Drew AngererGetty Images

Każdego roku między 15 września a 15 października Amerykanie łączą się, aby uhonorować wkład - oraz różnorodność i kulturę w obrębie - społeczności latynoskich. Świętujemy Narodowy Miesiąc Dziedzictwa Hiszpańskiego, przedstawiając 19 znanych latynoskich mężczyzn i kobiet, którzy odcisnęli swoje piętno na naszym społeczeństwie, a także w naszych sercach.Zobacz galerię 19Zdjęcia Cesar Chavez BettmannGetty Images 1z 19Cesar Chavez

Amerykański przywódca związkowy i działacz na rzecz praw obywatelskich Cesar Chavez był współzałożycielem National Farm Workers Association. Chavez zorganizował i przewodził temu, co jest uważane za najbardziej udany bojkot w historii Stanów Zjednoczonych - ponad 17 milionów Amerykanów wzięło udział w strajku i bojkocie w Delano, co doprowadziło do porozumienia gwarantującego pracownikom terenowym prawo do zrzeszania się, lepsze warunki pracy i dostęp do opieki zdrowotnej i emerytury.

Dzisiaj - sezon 67 NBCGetty Images dwaz 19Sonia Sotomayor

Mianowana przez Baracka Obamę w 2009 roku Sonia Sotomayor została pierwszą Latynoską (i trzecią kobietą) pełniącą funkcję sędziego Sądu Najwyższego. Jest znana z wezwań do reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i swoich sprzeciwów w kwestiach dotyczących rasy, płci i tożsamości etnicznej.Pittsburgh Pirates Outfielder Roberto Clemente BettmannGetty Images 3z 19Roberto Clemente

Najbardziej znany ze swojej wspaniałej kariery baseballowej, Afro-Portorykańczyk Roberto Clemente spędzał czas poza boiskiem, angażując się w działalność charytatywną. Był znanym działaczem na rzecz praw człowieka, organizującym organizacje charytatywne, aby zapewnić tak potrzebną uwagę mediów i fundusze dla krajów Ameryki Łacińskiej. Clemente zginął w tragicznej katastrofie lotniczej podczas dostarczania zaopatrzenia do Nikaragui po trzęsieniu ziemi; był zdecydowany osobiście towarzyszyć dostawom po tym, jak pierwsze trzy loty zostały skierowane przez skorumpowanych urzędników i nigdy nie dotarł do ofiar trzęsienia ziemi.

Prezydent Trump wygłasza orędzie o stanie Unii na wspólnej sesji Kongresu NurPhotoGetty Images 4z 19Alexandria Ocasio-Cortez

Aleksandria Ocasio-Cortez, potomka Puerto Rico, często nazywana jej inicjałami, AOC, jest najmłodszą kongresmenką w historii Stanów Zjednoczonych, a także pierwszą członkinią, która służyła z Bronxu lub Queens. Wygrywając to, co było postrzegane jako największe zdenerwowane zwycięstwo w prawyborach w 2018 roku, AOC opowiada się za progresywną platformą, która obejmuje federalną gwarancję zatrudnienia, zniesienie ICE, proponowany Zielony Nowy Ład i 70% krańcową stawkę podatkową dla dochodów powyżej 10 milionów dolarów .

corte de pelo para cara redonda pelo largo
Astronautka NASA Ellen Ochoa NASAGetty Images 5z 19Ellen Ochoa

Ellen Ochoa to meksykańsko-amerykańska inżynier i była astronautka, znana najlepiej jako pierwsza Latynoska, która poleciała w kosmos, kiedy służyła na dziewięciodniowej misji na pokładzie promu kosmicznego Discovery. Pełniła również funkcję dyrektora NASA Johnson Space Center, stając się pierwszą Latynoską i drugą kobietą, która to zrobiła.Juan Felipe Herrera The Washington PostGetty Images 6z 19Juan Felipe Herrera

Juan Felipe, 21. laureat poety w USA i pierwszy laureat poety meksykańsko-amerykańskiej, sprawował tę cenną pozycję w latach 2015–2017. Będąc laureatem kalifornijskiego poety w 2012 roku, Herrera stworzył projekt i-Promise Joanna / Yo te Prometo Joanna, który koncentruje się na przeciwdziałaniu zastraszaniu i propagowaniu sztuki dla dzieci.

10 formas de complacer a tu hombre en la cama
Flickr Creative Comm Przemówienie, przemówienia publiczne, konwencja, wydarzenie, rzecznik, konferencja naukowa, mówca, wykład, pokaz talentów, ceremonia wręczenia nagród, Meri bondFlickr 7z 19Raffi Freedman-Gurspan

Raffi Freedman-Gurspan jest Honduraską działaczką na rzecz praw osób transpłciowych. Jest także pierwszą osobą jawnie transpłciową, która pracuje jako urzędniczka w Białym Domu i pierwszą jawnie transpłciową osobą ustawodawczą, która pracuje w Izbie Reprezentantów Massachusetts. Gurspan, wieloletni obrońca praw człowieka, równości płci i osób LGBTQ +, był również doradcą politycznym w Narodowym Centrum Równości Transgenderów, prowadząc inicjatywy w zakresie sprawiedliwości skupione na osobach kolorowych o niskich dochodach i transpłciowych. Gurspan jest uważany za jednego z wiodących młodych głosów queerowych Latynosów.

Portret siostry Juany Ines z De La Cruz DEA / G. Z OGRODÓWGetty Images 8z 19Sor Juana Ines De La Cruz

Urodzona w Meksyku zakonnica Sor Juana Inês de la Cruz, uważana za pionierkę praw kobiet, w czasach, gdy ani feminizm, ani równość płci nie weszła do naszego leksykonu, była XVII-wieczną feministką i myślicielką. Najbardziej znana jest z pracy „Respuesta a Sor Filotea”, która opowiadała się za prawem kobiety do edukacji. de la Cruz zyskał na znaczeniu w XX wieku podczas drugiej fali feminizmu i jest obecnie powszechnie uważany za pierwszą feministyczną autorkę Nowego Świata.USA - Polityka - Prezydent Obama przyznaje Medal Wolności Brooks KraftGetty Images 9z 19Sylvia Mendez

Niedoceniona bohaterka, Sylvia Mendez, utorowała drogę do desegregacji szkół w USA, kiedy w trzeciej klasie została pierwszą Amerykanką pochodzenia meksykańskiego, która poszła do całkowicie białej szkoły w Kalifornii. Jej rodzice pozwali w 1947 roku w przełomowej sprawie Mendez przeciwko Westminsterowi, z powodzeniem dezorganizując wszystkie szkoły publiczne w Kalifornii. Była to pierwsza sprawa, w której Stany Zjednoczone orzekły na korzyść desegregacji i utorowały drogę bardziej znanej sprawie Sądu Najwyższego, Brown vs. Board of Education.

Arthur Alfonso Schomburg Kolekcja Smith / GadoGetty Images 10z 19Arturo Alfonso Schomburg

Afro-portorykański pisarz, uczony i aktywista Arturo Alfonso Schomburg (znany również jako Arthur A. Schomburg) był wybitną postacią w okresie renesansu Harlemu. Był najbardziej znany ze swojej bogatej kolekcji dzieł z afrykańskiej diaspory, do tego stopnia, że ​​nowojorska biblioteka publiczna zakupiła jego zbiory po jego śmierci. Dziś The Schomburg Center jest jedną z najbardziej znanych bibliotek badawczych poświęconych czarnej kulturze.

Do obejrzenia - luty 2019 - Tydzień mody w Nowym Jorku: Pokazy - Dzień 5 Roy RochlinGetty Images jedenaściez 19Rosario Dawson

Afro-Latynoska Rosario Dawson - pochodząca z Puerto Rico i Kuby - jest nie tylko aktorką i producentem, ale także aktywistką i filantropem. Jest znana z poparcia politycznego i kampanii na rzecz kandydatów Partii Demokratycznej i Zielonych, a także ze współzałożenia organizacji non-profit Vote Latino, która zachęca młodych Latynosów do rejestracji i większej aktywności politycznej.

Fred LeeGetty Images 12z 19Jorge Ramos

Znany jako „Walter Cronkite z Ameryki Łacińskiej”, urodzony w Meksyku amerykański dziennikarz i pisarz, Jorge Ramos, jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce, a obecnie jest głównym przedstawicielem Univision. W swoich reportażach broni praw ludów latynoskich i jest zagorzałym orędownikiem zwiększania umiejętności czytania i pisania wśród latynoskich Amerykanów. Despierta Leyendo (Wake Up Reading) jest jednym z owoców jego pracy - pierwszym Klubem Książki w historii telewizji latynoskiej.

Sandra Cisneros Amerykańska pisarka Leonardo CendamoGetty Images 13z 19Sandra Cisneros

Meksykańska pisarka Sandra Cisneros jest najbardziej znana ze swojej bestsellerowej opowieści o dorastaniu „Dom na Mango Street”. Jako pierwsza meksykańsko-amerykańska autorka, której prace zostały opublikowane przez głównego wydawcę, jest okrzyknięta jedną z najbardziej wpływowych latynosek w przestrzeni literackiej i pionierką ruchu literackiego Chicano. Cisneros większość swojego życia spędziła opowiadając się za zagrożoną młodością; uczyła ich na początku swojej kariery, a później kontynuowała swoją pracę z fundacjami Macondo i Alfredo Cisneros del Moral.

alimentos para hacer que la vagina sepa bien
Organizacje pracownicze ogłaszają plany poprawy warunków pracy Tim BoyleGetty Images 14z 19Pablo Alvarado

Nazwany jednym zCZASPablo Alvarado, 25 najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce, jest często nazywany Çesarem Chavezem wśród pracowników dziennych. Alvarado pracuje niestrudzenie jako dyrektor National Day Laborer Organizing Network, pomagając zarówno ujednolicić, jak i wzmocnić jej organizację członkowską, a także pomaga pracownikom dziennym w ich zdolności do mobilizacji i organizowania się.

Trzecia coroczna kolacja Dreamer Foundation I Have A Dream Foundation Paul ArchuletaGetty Images piętnaściez 19Demi Lovato

Demi Lovato wykorzystywała swoją moc gwiazdy od wczesnych dni Disneya, aby wspierać młode dziewczyny. Jest oficjalną ambasadorką Free the Children, a jej praca koncentruje się na przeciwdziałaniu prześladowaniu, zdrowiu psychicznemu i równości płci. Latynoskie korzenie Demi (jest pochodzenia meksykańskiego) zmusiły ją do mówienia o kwestiach związanych z imigracją i ściśle współpracuje z organizacjami, aby pomóc tym, których dotyczy decyzja o zakończeniu programu DACA.

Dominikanin Dede Mirabal wyjaśnia RICARDO HERNANDEZGetty Images 16z 19Siostry Mirabal

Siostry Mirabal (Patria, Minerva, Maria Teresa i Dedé) są znane z opozycji wobec dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo i jego skorumpowanego reżimu. Prowadzą wiele tajnych operacji, których celem jest podsycanie sprzeciwu wśród dominikanów, obalenie jego dyktatury i przywrócenie demokracji. Trzy siostry (Patria, Minerva i Maria Teresa) zostały zamordowane na rozkaz Trujillo za ich działalność. Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet na cześć sióstr, a Julia Alvarez dodatkowo uhonorowała ich dziedzictwo fikcyjną relacją z ich opowieści zatytułowaną „W czasach motyli”.

cómo aplicar delineador de ojos para ojos redondos
Dolores Huerta uczęszcza do Radcliffe College Day Paul MarottaGetty Images 17z 19Dolores Huerto

Dolores Huerto jest znana ze swojej pracy jako przywódczyni związkowej i słynnie pomogła zorganizować strajk winogron w Delano razem z Cesarem Chavezem. Jest także współzałożycielką National Farm Worker's Association wraz z Chavezem i spopularyzowała to hasło'Jeśli to możliwe'(„Tak, możemy”) wokół jej organizacji. Huerto została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności za swoją pracę, aw 1993 roku została pierwszą Latynoską wprowadzoną do National Women's Hall of Fame.

HONDURAS-PRZESTĘPSTWO-CACERES-PROTEST ORLANDO SIERRAGetty Images 18z 19Berta Cáceres

Miejscowa aktywistka z Hondurasu, Berta Cáceres, była najbardziej znana ze swojej udanej kampanii przeciwko proponowanej tamie na rzece Gualcargue, która jest uważana za świętą przez Lencas, rdzenne plemię, do którego należał Cáceres. Jest także współzałożycielką Rady Organizacji Ludowych i Miejscowych w Hondurasie, która działa na rzecz społeczności tubylczych w Hondurasie. Cáceres został zamordowany w 2016 roku; jej śmierć wywołała oburzenie na całym świecie i zwróciła bardzo potrzebną uwagę na wysoki wskaźnik zgonów wśród działaczy na rzecz środowiska.

Aktor Raul Julia Portrait Session George RoseGetty Images 19z 19Raul Juliá

Z nowym dokumentem z jego życia–Raul Julià: Świat jest sceną- na antenie PBS przed Miesiącem Dziedzictwa Hiszpańskiego żadna lista nie byłaby kompletna bez niezrównanej Julii. Dobrze znany z roli Gomeza wRodzina AddamsówRaul uchodził za mistrza zarówno teatru, jak i na scenie. Mimo to uważał swoje najlepsze role za te poza sceną. Tutaj pracował niestrudzenie, aby wywyższyć i objąć latynoskich filmowców, zwłaszcza tych z jego domu w Puerto Rico.