11 powodów, dla których odczuwasz ból podczas owulacji - i jak sobie z tym radzić - Grudzień 2022

Ręka, Skóra, Żołądek, Paznokieć, Organ, Gest, Brzuch, Zbliżenie, Palec, Tułów, Getty Images

Jeśli odczuwasz dyskomfort w połowie cyklu, może mieć miejsce jedna z kilku rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc, ból podczasjajeczkowanienie ma się czym stresować - ale to też nie znaczy, że powinieneś to zignorować. Niezależnie od tego, czy są to łagodne skurcze, czy intensywny ból miednicy, oto niektóre z dokuczliwości, z którymi czasami borykają się kobiety podczas owulacji. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o swoich konkretnych objawach i planie leczenia.

Zobacz galerię jedenaścieZdjęcia Ręka, Skóra, Żołądek, Paznokieć, Organ, Gest, Brzuch, Zbliżenie, Palec, Tułów, Getty Images 1z 11Średni ból

Jeśli odczuwasz ból w dole brzucha po jednej stronie ciała,średni ból- po niemiecku „średni ból” (rozumiesz?) - może być winowajcą. Zwykle występuje w połowiecykl miesiączkowylub 14 dni przed następną miesiączką. „Zwykle zmienia strony co miesiąc i jest na ogół łagodnym bólem trwającym od kilku minut do pół godziny do kilku godzin. Ludzie mogą również odczuwać lekkie wzdęcia, a także dostrzec w połowie cyklu ”- mówiMary L. Rosser, MD, Ph.D. i dyrektor oddziału General Obstetrics & Gynecology at theCentrum Medyczne Montefiore.Możesz także odczuwać ogólne skurcze - to całkowicie normalne, nawet jeśli jest frustrujące.

Jak to leczyć:Pomimo przerażająco brzmiącej nazwy, mittelschmerz zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza - wystarczy poduszka rozgrzewająca, ciepła kąpiel lub dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, mówi Rosser. Ale jeśli odczuwasz więcej niż łagodny ból, umów się na wizytę u lekarza, aby omówić metody, takie jak niskodawkowa pigułka antykoncepcyjna, która pomoże zatrzymać owulację (i towarzyszący jej ból).
Biały, różowy, skóra, ręka, ramię, staw, odzież wierzchnia, szyja, palec, rękaw, Getty Images dwaz 11Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Osoby, które mają rzadkie lub długie miesiączki i nadmierne owłosienie na ciele, mogą mieć zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które może powodować rozwój torbieli na jajnikach.Klinika majonezu. Ponieważ powikłania związane z PCOS mogą być poważne - od niepłodności po raka trzonu macicy - umów się na wizytę u lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Jak to leczyć:Aby dowiedzieć się, czy masz PCOS, lekarz najpierw sprawdzi, czy nie występują objawy, a następnie może wykonać badanie miednicy, badania krwi lub USG. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany, leczenie zależy od osoby, ale może obejmować zmiany stylu życia, takie jak utrata masy ciała lub leki, takie jak antykoncepcja, aby pomóc regulować okres.

cabello que te hace lucir más joven
Uda, Skóra, Noga, Brzuch, Brzuch, Staw, Różowy, Ręka, Kolano, Siedzenie, Getty Images 3z 11Choroba zapalna miednicy (PID)

Po poradzeniu sobie z chorobą przenoszoną drogą płciową, taką jak chlamydia lub rzeżączka, bakterie mogą przedostać się do pochwy lub szyjki macicy i wpłynąć na narządy rozrodcze - i tak może dojść do choroby zapalnej miednicy mniejszej (PID), zgodnie z badaniami naukowymi.CDC. W rezultacie kobiety często odczuwają silny ból brzucha i miednicy.Jak to leczyć:Jeśli uważasz, że możesz mieć PID, najpierw udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Jeśli jest to PID, najprawdopodobniej będziesz leczony antybiotykami, a im szybciej zaczniesz leczenie, tym większa szansa na zapobieganie bliznom i uszkodzeniom narządów rozrodczych.

Getty Images 4z 11Blizna po cesarskim cięciu lub wyrostku robaczkowym

Jeśli masz blizny po cesarskim cięciu, często odczuwasz ból podczas owulacji. „Za każdym razem, gdy przechodzisz operację, masz blizny. Niektórzy ludzie mają więcej niż inni po cesarskim cięciu, a jeśli przeszkadza im blizna, możesz odczuwać ból ”- mówi Rosser.

LubićCeownikiStwierdzono również, że tkanka blizny po usunięciu wyrostka robaczkowego - czyli usunięciu wyrostka robaczkowego - prowadzi do bólu podczas owulacji, ponieważ może ograniczać jajniki i otaczające je struktury, zgodnie zNational Health Service.

Jak to leczyć:Według Rossera, leczenie tych, którzy odczuwają ból podczas owulacji po cesarskim cięciu, może zająć nawet rok, ale pomocne mogą być masaże mięśniowo-powięziowe i spotkanie z fizjoterapeutą w celu pracy nad konkretnym obszarem, w którym znajduje się blizna. Podobnie, jeśli masz do czynienia z tkanką bliznowatą po usunięciu wyrostka robaczkowego, lekarz może zalecić masaż lub fizjoterapię.


Biały, Skóra, Noga, Udo, Żołądek, Siedzi, Piękno, Ludzka noga, Ramię, Ręka, Getty Images 5z 11Endometrioza

Endometrioza stała się gorącym tematem w ciągu ostatnich kilku lat i nawet gwiazdy, takie jak Lena Dunham, wypowiadały się o tej chorobie. Kiedy ktoś ma endometriozę, fragmenty endometrium - wewnętrznej wyściółki macicy - rozwijają się w miejscach poza wewnętrzną wyściółką macicy, na przykład na jajnikach i pochwie, co powoduje bóle miednicy i silne skurcze menstruacyjne - mówi lekarz.Cleveland Clinic.

Jak to leczyć:Jeśli podejrzewasz, że masz endometriozę, lekarz może zlecić wykonanie laparoskopii, która umożliwi sprawdzenie implantów endometrium. A jeśli zostaniesz zdiagnozowany, niestety nie ma lekarstwa - ale są takie metody leczeniatabletki antykoncepcyjneoraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają złagodzić ból i zmniejszyć rozrost tkanki.

Odzież, skóra, bielizna, bielizna, ramię, talia, uroda, staw, brzuch, brzuch, Getty Images 6z 11Zapalenie jajowodu

Inną przyczyną bólu podczas owulacji może być zapalenie jajowodów, czyli zapalenie jajowodów spowodowane infekcją bakteryjną - szczególnie rzeżączką i chlamydiami, zgodnie z badaniami naukowców.Better Health Channel. Jeśli masz łagodny przypadek, możesz nie odczuwać objawów - ale jeśli to zrobisz, może to być wszystko, od bólu brzucha i dolnej części pleców po bolesne miesiączki.

Jak to leczyć:Lekarz zdiagnozuje zapalenie jajowodu za pomocą różnych testów, takich jak badanie miednicy lub badanie krwi, a jeśli je masz, zostaniesz leczony antybiotykami. Im szybciej zostaniesz zbadany, tym lepiej - ponieważ uszkadza jajowody, może powodować bezpłodność.

Mój cykl menstruacyjny spowodował samobójstwo

Skóra, ręka, brzuch, talia, palec, ramię, beż, narząd, brzuch, gest, Getty Images 7z 11Ciąża pozamaciczna

Jeśli zapłodnione jajo zagnieździ się gdzieś poza macicą (najczęściej w jajowodach), możesz doświadczyć ciąży pozamacicznej, mówi Rosser. Chociaż na początku wszystko może wydawać się w porządku, jeden z charakterystycznych znaków doświadcza tego samego jednostronnego bólu, jak w przypadku mittelschmerz.

Jak to leczyć:Po wystąpieniu jakichkolwiek objawówKlinika majonezuzaleca natychmiastowe udanie się do lekarza na badanie miednicy, badania krwi i USG. A jeśli ciąża pozamaciczna zostanie potwierdzona, lekarz będzie musiał usunąć tkankę pozamaciczną poprzez wstrzyknięcie lub operację.

cómo ser romántico en la cama
Odzież, dżinsy, do siedzenia, marynarka, odzież wierzchnia, kurtka, obuwie, dżins, moda uliczna, łączenie, Getty Images 8z 11Zespół jelita drażliwego (IBS)

Jeśli masz IBS, możesz doświadczyć intensywnych objawów - takich jakból brzucha, biegunka, zaparcia i wzdęcia - w dowolnym momencie podczas fazy cyklu. Ale ból zwykle nasila się tuż przed miesiączką, mówiMiędzynarodowa Fundacja na rzecz Funkcjonalnych Zaburzeń Żołądkowo-Jelitowych. Niestety, osoby z IBS często zgłaszają bolesne miesiączki i zespół napięcia przedmiesiączkowego. „Zmiany hormonalne mogą odgrywać rolę w przypadku IBS. Twoje hormony zmieniają się przez cały cykl w zależności od tego, gdzie jesteś w swoim cyklu, co może powodować zaostrzenie objawów IBS ”- mówi Rosser.

Jak to leczyć:Jeśli uważasz, że masz IBS, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który może skierować Cię do gastroenterologa, aby pomóc w opracowaniu planu zmniejszenia objawów, których doświadczasz.Cleveland Clinic.

Odzież, bielizna, dół od kostiumu kąpielowego, żółty, talia, skóra, brzuch, udo, stroje kąpielowe, figi, Getty Images 9z 11Zespół hiperstymulacji owulacji (OHSS)

Kobiety poddawane zapłodnieniu in vitro mogą doświadczyć zespołu hiperstymulacji jajników, stanu, w którym doświadczają bolesnych lub obrzękniętych jajników z powodu zbyt dużej ilości leków hormonalnych w organizmie.Klinika majonezuwyjaśnia. Na szczęście łatwo jest zorientować się, kiedy coś jest nie tak: zwykle zaczniesz zauważać objawy - takie jak ból brzucha i nudności - 10 dni po zastosowaniu leku do wstrzykiwań.

Jak to leczyć:Jeśli uważasz, że doświadczasz OHSS, umów się na wizytę u lekarza - nawet jeśli objawy są łagodne - na badanie fizykalne, USG lub badanie krwi. Na szczęście zwykle ustępuje samoistnie, ale dostępne są opcje leczenia, takie jak środki przeciwbólowe i picie dużej ilości płynów.

Brzuch, Talia, Żołądek, Tułów, Dżinsy, Narząd, Pas, Ciało ludzkie, Pępek, Ręka, Getty Images 10z 11Bolesne wzdęcia

Według Rossera wzdęcia podczas owulacji nierzadko zdarzają się. Na szczęście znika samoistnie, ale istnieje kilka metod, których możesz użyć, aby złagodzić dyskomfort i ból, który towarzyszy temu terytorium.

Jak to leczyć:Aby złagodzić objawy wzdęcia, przestrzegaj zdrowej diety i regularnie ćwiczCleveland Clinicradzi.

Ręka, ramię, wełna, różowy, komfort, palec, gest, dziecko, noga, kochanie, Getty Images jedenaściez 11Torbiel jajnika

„Czasami po owulacji pojawiają się cysty, które mogą powodować skurcze, wzdęcia, a nawet nudności” - mówi Rosser. Jeśli pękną, możesz odczuwać silny ból i krwawienie wewnętrzne, mówiKlinika majonezu. Ale tych cyst nie należy mylić z PCOS; torbiel jajnika występuje, gdy w jajnikach lub na jajnikach rozwija się wypełniony płynem worek. I chociaż PCOS powoduje nierównowagę hormonalną, tak nie jest w przypadku torbieli jajnika, zgodnie zLondyńskie Centrum Kobiet. Większość cyst jest łagodna, ale w szczególności jedna odmiana - torbielowate masy jajników - rozwija się po menopauzie i może być rakotwórcza, zauważa Mayo Clinic.

Jak to leczyć:Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć torbiel jajnika, udaj się do lekarza pobadanie miednicy. Jeśli masz cystę, możesz albo zostać poproszony o przeczekanie tego, ponieważ większość z nich ustępuje samodzielnie po kilku miesiącach, stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne, aby zapobiec nawrotom, lub poddać się operacji, jeśli jest duża, rośnie i potencjalnie rakowe lub powodujące ból.