Wyjaśnienie różnicy między miłością bezwarunkową a warunkową

Wyjaśnienie różnicy między miłością bezwarunkową a warunkową

Miłość bezwarunkowa a miłość warunkowa

Jaka jest różnica pomiędzywarunkowa miłośći bezwarunkowa miłość?Bezwarunkowa miłość , jak sama nazwa wskazuje, to miłość bez ograniczeń. To jest rodzaj miłości to wszystko jest akceptujące i niezmienne.

Niektórzy twierdzą, że nazywając to bezwarunkowy jest zbędna, ponieważ wszelka miłość powinna być bezwarunkowa, w przeciwnym razie nie jest miłością.Z drugiej strony, warunkowy miłość jest czymś przeciwnym w sobie, ponieważ sugeruje jedno i drugie miłość, która powinna akceptować wszystkich takimi, jakimi są i warunkami rzeczy, które muszą zostać spełnione, aby zostały zaakceptowane.

Wyjaśnienie brzmi dość jasno, więc w czym tkwi problem?

mężczyzna i kobieta siedzący na skale, patrzący na górytenproblemjest złożoność istot ludzkich. Tajemnica ich uczuć –w szczególnościmiłość. Niewytłumaczalne doświadczenie jego głębi, którego nie da się sprowadzić do kilku słów.

Tak wiele doświadczeń i uczuć jest zmiecionych pod nazwą miłości, że często zadajemy sobie pytanie:Czym jest miłość?

Niektórzy mówią, że miłość to pasja i że powinna być dzika i pełna chemii, sprawiać, że drżymy i chcemy umrzeć za osobę, którą kochamy. Inni mówią, że jest platoniczny, powstrzymywany od fizycznego dotyku i żyje tylko w umyśle.Niektórzy twierdzą, że możemy doświadczyć miłości na własną rękę poprzez samoakceptację i poczucie pełni, podczas gdy inni twierdzą, że prawdziwa miłość jest możliwa tylko w parze lub przez innych.

Powiedziałbym po prostu, że miłość jest intensywnym uczuciem głębokiego uczucia, które może rozwijać się w wielu kierunkach.

Kto ma rację, a kto się myli? Zbadajmy trochę więcej, zanim zdecydujemy się na jedną odpowiedź.

Miłość warunkowa: czy jesteśmy egomaniakami czy ofiarami?

kobieta w dżinsowej kurtce oparta na mężczyźnie

Duma musi w tobie umrzeć, inaczej nic z nieba nie może w tobie żyć. –Andrzej Murray

Wchodzimy w to życie nieświadomi siebie, innych i wszystkiego, co nas otacza. Pierwszymi napotkanymi osobami są nasi rodzice i członkowie rodziny.

Nasi rodzice mają już swoje wyjątkowe osobowości, co oznacza, że ​​mają pewne oczekiwania, marzenia, nadzieje i sposób, w jaki postrzegają rzeczywistość.

Natychmiast po urodzeniu jesteśmy kształtowani przez ich osobiste przekonania. Innymi słowy, naszym przeznaczeniem jest wpasowanie się w coś, o czym jeszcze nic nie wiemy.

Mimo to miłość między matką a noworodkiem jest najczystszą i najsilniejszą miłością, jaka istnieje, ponieważ nie wymaga niczego od dziecka. Niemniej jednak ta miłość wciąż ma granice i zmienia się, gdy dziecko dorasta.

Nie chcę zabrzmieć mrocznie, ale pomyśl o sytuacjach, w których ludzie odrzucali dzieci urodzone z jakąś wadą fizyczną lub psychiczną.

Nie chcieli ich, ponieważ nie pasowali do swojej kategorii normalności lub nie byli gotowi zainwestować czasu i opieki, których potrzebowało dziecko.

Z drugiej strony są ludzie, którzy uznają to samo dziecko za błogosławieństwo i nauczyciela w przebraniu.

Zanim zaczniesz obwiniać rodziców za to, że kochają cię warunkowo, zrozum, że to nie ich wina, ponieważ przeszli przez to samo, że musieli spełnić oczekiwania swoich rodziców i innych ludzi i tak dalej.

Nie mówię, że wszyscy rodzice narzucają swoim dzieciom surowe zasady, ale z pewnością istnieją zasady, których należy przestrzegać, aby zdobyć pochwałę i aprobatę, co przekłada się na miłość.

kobieta w białym szczycie stojąca na betonowym chodniku

I – zgadliście – to jest warunek. I w ten sposób uczymy się od najmłodszych lat, że pasowanie do roli może dać nam aprobatę i miłość, której potrzebujemy, i oczekujemy, że inni ludzie zrobią to samo.

Dzieje się tak w naszych nastoletnich latach, kiedy desperacko chcemy być fajni i akceptowani przez naszych rówieśników. Zaczynamy też dawać innym zasady i chcemy, aby nasze potrzeby były zaspokajane we właściwy sposób.

W okresie dojrzewania takie zachowanie jest często bardzo dramatyczne i jesteśmy zauważalnie bardziej wymagający.

Później, w wieku dorosłym, powoli zaczynamy uczyć się bardziej autentycznego czerpania radości z życia.

Jednak dla niektórych (a może powinienem powiedzieć wielu?) ludzito za tamtozasady pozostają takie same; po prostu stają się bardziej świadomi tego, co należy zrobić i powiedzieć.

Innymi słowy, wiele osób utknęło w przekonaniu, że warunkowa miłość jest jedyną drogą, albo nawet nie wiekochają warunkowo.

Uwarunkowane miłości pochodzą z miejsca ego. Mam na myśli to, że wynika to z chęci kształtowania rzeczy według nas samych, ponieważ widzimy rzeczy tylko przez to, jak przynoszą one korzyścinas.

Ludzie, którzy kochają, warunkowo pociągają innych do odpowiedzialności za swoje oczekiwania, aby zdobyć ich uczucie.

Brzmi źle, prawda? Tak, ale wszyscy czasami to robimy.

Chcemy, aby inni zachowywali się w określony sposób, a kiedy tego nie robią, wpadamy w złość. W takich momentach granica między miłością a nienawiścią wydaje się niezwykle cienka.

Właśnie tym jest miłość warunkowa. To mała przestrzeń, w której miłość się kończy, a nienawiść zaczyna, i porusza się tam iz powrotem w zależności od naszego nastroju i wymagań.

Nie wynika to z szacunku dla innych, ale z naszego własnego uprawnienia.

kobieta w czarnym sweterku stojąca na doku podczas zachodu słońca

Mam rację, mylisz się. Ja mogę to zrobić, ty nie. Powinieneś / nie powinieneś tego robić, jeśli tego chcesz. Musisz to zrobić, aby to mieć.

Jest pełenpowinien?oraztrzeba, i tworzy poczucie ciągłego winy i rozczarowania, które nie są dobrymi podstawami zdrowego związku.

W rzeczywistości, gdy ten rodzaj zachowania jest przeceniany, wskazuje to, że dana osoba jest narcyzem.

Próba kontrolowania innych jest zła. Ograniczanie wolności to atak na czyjąś wartość jako człowieka. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy autorytetem w czyimś życiu. Jeśli spróbujemy, jasne jest, że gramy o władzę, a nie o miłość.

Dotyczy to wszystkich małych (i nie tak małych) uwag, które słyszymy przez całe życie. Więc jakie są wskazówki warunkowej miłości w przykładach z życia codziennego?

Wiem, że moi rodzice mnie kochają, ale zaczęli mnie lepiej traktować, odkąd dostałem pracę, którą aprobują.

Moi rodzice/partnerzy krzyczeliby na mnie, kiedy robiłem coś takiego jak przypadkowe stłuczenie talerza.

Wiem, że moi rodzice mnie kochają, ale karzą mnie, gdy dostanę złą ocenę.

ya no quiero estar casado con mi esposa

Gdybym chciał poślubić kogoś spoza mojej rasy lub religii, moi rodzice krytykowaliby mnie, a nawet wyrzekali się mnie.

Jeśli przytyjesz za dużo, nie będę cię przyciągał.

Jeśli będziesz chodzić z przyjaciółmi beze mnie, zostawię cię.

Tego rodzaju ultimatum mają okropny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie człowieka.

Stają się również jeszcze bardziej widoczne i surowe w romantycznym związku, zwłaszcza po zniknięciu początkowego okresu zakochania i efektu różowych okularów.

Miłość romantyczna jest katalizatorem, ponieważ w przeciwieństwie do miłości rodzinnej, w tym przypadku wybieramy kogoś na podstawie naszych preferencji i oczekiwań.

mężczyzna i kobieta przytulają się na zewnątrz podczas zachodu słońca

Nie tylko to, ale na początku związku obie strony zwykle starają się zachowywać bardziej perfekcyjnie i zgodnie, co nie jest trwałe na dłuższą metę.

Właśnie dlatego między kochankami pojawia się wiele nierozwiązanych problemów. Na początku związku staramy się być wszystkim, czego chce druga osoba – i ta druga osoba to uwielbia – ale kiedy przestajemy, zaczynają się problemy.

Zaangażowany związek wymaga dużo pracy i dużo uczciwości.

Aby całkowicie się nawzajem zaakceptować, dwoje ludzi musi uważać się za najlepszych przyjaciół i dbać o swoje potrzeby bez wykorzystywania.

Związek pełen miłości wypełniony jest zrozumieniem i nieustanną samokontrolą.

Zamiast stawiać ultimatum, kochankowie powinni zachęcać się nawzajem do pracy nad swoim rozwojem osobistym i wzmacniać wzajemne poczucie autentyczności i samooceny.

Miłość bezwarunkowa: Boska miłość czy zgoda na współzależność?

mężczyzna i kobieta całują się w wodzie

Kochać i być kochanym bezwarunkowo oznacza wykonać skok wiary.– Andrea Miller

Bezwarunkowa miłość jest ostatecznym celem życia. To najbliższa rzecz, jaką możemy pojąć, jeśli chodzi o zrozumienie sensu naszego życia i istnienia.

Kochać bezwarunkowo oznacza w pełni akceptować innych, co obejmuje błędy, nieporozumienia, różne życiowe wybory i opinie.

Bezwarunkowa miłość to świadoma decyzja, by zawsze okazywać życzliwość, zrozumienie i szacunek ludziom, których kochamy.

W psychologii istnieje nawet koncepcja o nazwieBezwarunkowe pozytywne uznaniektóry promuje postawę pełnej akceptacji i miłości i jest wykorzystywany w terapii.

Opiera się na akceptacji i nieustannym postrzeganiu innych jako z natury ludzi i z natury kochanych, pomimo ich powierzchownego zachowania.

Miłości nie trzeba zasłużyć ani udowodnić, ponieważ kochamy tę osobę za to, kim jest, a nie za to, co robi lub mówi.

Dostosowuje się do potrzeb innych, może być niewygodny, ponieważ zawsze stanowi dla ciebie wyzwanie i jest pokazywany ludziom, którzy tego nie oczekują.

Odpuszczanie naszych oczekiwań, pozwalanie drugiej osobie być tym, kim jest i jak najlepiej, jak może w danym momencie – to akty bezwarunkowej miłości.

Każdy ma inną krzywą uczenia się, a poziomy dojrzałości nie są takie same dla każdej osoby. Nie ma sensu sprawiać, by ktoś widział rzeczy tak, jak ty je widzisz.

kobieta stojąca w pobliżu białych kwiatów

Jak więc praktykujemy tego rodzaju miłość w życiu codziennym?

Po pierwsze, musimy upewnić się, że praktykujemy miłość własną. Bez miłości do siebie i poznania własnej wartości nie możemy zajść daleko.

Aby poznać swoją wartość, musimy spojrzeć na siebie z obiektywnego, ale współczującego punktu widzenia. Innymi słowy, musimy kochać siebie bezwarunkowo, aby móc kochać innych w ten sam sposób.

Mając to na uwadze, nie oszukujmy się, myśląc, że samoakceptacja jest łatwa do praktyki. To najtrudniejsza rzecz ze wszystkich.

Ucieczka od własnych wyuczonych zachowań oraz toksycznych i autodeprecjonujących wzorców mentalnych musi być najbardziej wyczerpującą rzeczą, jaka istnieje, ale jest to możliwe.

Po drugie, musimy zrozumieć, ale porzucić szkodliwe, przestarzałe normy kulturowe i właściwe zachowania, i zobaczyć, co kryje się za winą i wstydem narzucanym przez społeczeństwo.

Na przykład, dziecko wpadające w złość w miejscu publicznym nie powinno być krępujące, ponieważ jest to normalne i może przydarzyć się każdemu dziecku.

Posiadanie fizycznych wad nie czyni nikogo mniej godnym. Niebycie religijnym nie czyni człowieka mniej dobrym. Mogę iść dalej.

Po trzecie, nie powinniśmy cały czas odczuwać presji, by być perfekcyjnymi, ale zdecydowanie powinniśmy zawsze przyznawać się do swoich błędów i szczerze za nie przepraszać.

Osiągnięcie doskonałej miłości to proces pełen nauki, ale w końcu zawsze warto.

Poza tym zawsze powinniśmy starać się jak najlepiej rozpoznać język miłości drugiej osoby.

mężczyzna i kobieta nawiązują kontakt wzrokowy podczas złotej godziny

Nie wystarczy tylko mówić lub obserwować rzeczy, musimy działać i pomagać naszym bliskim w sposób, który jest dla nich korzystny.

Niektórzy ludzie wolą słowa afirmacji od prezentów, podczas gdy inni doceniają jakość czasu, akty służby lub fizyczny dotyk.

Ale co, jeśli natkniemy się na współzależną osobę, która wykorzystuje naszą miłość? Czy to wszystko nie oznacza, że ​​mniej sumienni ludzie mogą nas wykorzystać?

Nie i z prostego powodu, o którym wspomniałem wcześniej – jeśli kochamy innych bezwarunkowo, to tylko dlatego, że najpierw kochamy siebie.

Kiedy naprawdę kochamy siebie, jesteśmy autentyczni i nie przekraczamy naszych osobistych granic, ponieważ wiemy, że szanujemy siebie i widzimy prawdziwe intencje innych ludzi.

Nie możemy oczekiwać, że związek będzie czymś mistycznym, doskonałym i nie z tego świata. Bez względu na to, jak bardzo się staramy, nadal jesteśmy ludźmi, a relacje międzyludzkie opierają się na korzyściach. Nie ma w tym nic złego.

Najważniejsze jest to: jesteśmy tu dla innych ludzi, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi. Nasze znaczenie jest potwierdzane przez szczęście, które czujemy i dajemy innym.

Ważne jest, aby rozpoznawać i dawać to, co możemy z wdziękiem dać, nie czyniąc z tego warunku.

Bezwarunkowa miłość nie może usprawiedliwiać niezdrowego zachowania i toksyczności.

Osoba nigdy nie wyczerpie się celowo w sytuacjach, które nie wykazują żadnych oznak postępu. Chodzi o to, że zawsze możemy spróbować pomóc i zrozumieć, ale nie możemy zdecydować się na inną osobę.

Ponieważ idea bezwarunkowej miłości zawiera koncepcję wolnej woli, o której mówi się od zarania dziejów.

Idea wolnej woli jest boska i właśnie dlatego ten rodzaj miłości jest boski.

Przykłady bezwarunkowej miłości w życiu codziennym, do której wszyscy możemy dążyć

mężczyzna i kobieta przytulają się siedząc na ławce

Pozwalając na bezbronność i zrozumienie, jeśli chodzi o drażliwe tematy, zamiast wykorzystywać je i wykorzystywać przeciwko drugiej osobie.

Posiadanie głębokiej empatii – zdolność rozumienia lub odczuwania tego, czego doświadcza inna osoba.

Po kłótni celem jest znalezienie rozwiązania i wzajemne zrozumienie, a nie krzywdzenie się nawzajem.

Nie bać się zawstydzenia przed przyznaniem się do czegoś.

Umiejętność wybaczania drugiej osobie przez cały czas.

Nie udowadniając siebie przez cały czas, bo wiesz, że Twoi bliscy rozumieją, skąd pochodzisz, a nawet jeśli nie, to próbują.

Bezinteresowność twojego partnera inspiruje twoją i na odwrót. Czujesz się bezpieczny i zadbany i chcesz oddać to samo.

Nie ma uczucia odmowy; okazujesz i otrzymujesz uczucia w naturalny sposób.

Robienie rzeczy bez oczekiwania czegoś w zamian.

Nie bać się całkowicie być sobą i pozwolić innym robić to samo.

Inspirowanie ludzi do bycia najlepszymi wersjami siebie i dostrzegania ich pełnego potencjału.

Szczerze świętuje sukcesy innych ludzi i czuje się szczęśliwy, że jest częścią ich życiowej podróży.

Pozwalając innym przejść przez ból, którego muszą doświadczyć, ale będąc przy nich.

Zawsze mówię prawdę – bez względu na to, jak bardzo jest to niewygodne.

Akceptowanie ludzi, nawet jeśli nie są sobą.

Czując satysfakcję po prostu kochając.

Poczucie zadowolenia z tego, co masz i wdzięczność za bliskich w swoim życiu.

uśmiechnięta kobieta przytulająca mężczyznę w czarnej koszulce

Czuć się swobodnie, aby podążać za rzeczami, które Cię interesują i którymi się pasjonujesz, i pozwalać innym robić to samo.

Dążenie do zdrowych rozwiązań i nie chowanie urazy.

Nie bycie pasywno-agresywnym, ale natychmiastowe rozwiązywanie problemów.

Szacunek dla drugiej osoby, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz; dyskutować zamiast walczyć.

Zdrowy związek jest priorytetem.

Podejmowanie dodatkowego wysiłku, gdy ktoś przeżywa trudny okres.

Nie brać do siebie złych nastrojów i okazjonalnego odrzucenia, ponieważ wiesz, że nie mają one z tobą nic wspólnego.

Bycie dumnym z innych ludzi za ich osiągnięcia – małych i dużych.

Pozwalanie innym ludziom cieszyć się rzeczami, które kochają, nawet jeśli nie jesteśmy tego częścią.

Czuć wdzięczność za życie, siebie i otaczających cię ludzi.

Czy bezwarunkowa miłość jest naprawdę możliwa?

mężczyzna przytulający kobietę stojącą w lesie

alimentos que le ayudan a perder peso en el estómago

„Do” to słowo nieskończonych działań.- Norina Luciano

To zrozumiałe, że niektórzy ludzie uważają wysoce idealistyczne idee za niemożliwe. Każdy może zrozumieć szlachetność pomysłu, ale pozostawia to podejrzliwość, jeśli chodzi o prawdziwe życie.

Czemu? Ponieważ ludzie są z założenia niedoskonali i wszyscy o tym wiedzą. W życiu przeciętnego mężczyzny nie ma wielu przykładów takiej miłości.

Wszyscy wiemy, jak trudno jest zaakceptować rzeczy, których nie rozumiemy i zawsze być uprzejmym.

Wielu z nas próbuje, ale kończy się rozczarowaniem, gdy pomysł nie pasuje do rzeczywistości. Jest to jednak możliwe, a dążenie do tego rodzaju miłości zmieni nasze życie na wiele sposobów.

Naleganie na wzajemną miłość, otwartą i szczerą komunikację oraz udzielanie wsparcia zaowocuje miłością, która jest potężna i odporna na wszystko, co dzieje się poza nią.

Może nigdy nie osiągniemy doskonałej miłości – a przynajmniej czegoś, co uważamy za miłość doskonałą – ale celem jest porzucenie bezsensownych ograniczeń i cieszenie się życiem i ludźmi takimi, jakimi są w rzeczywistości: niedoskonałymi.

Bezwarunkowa miłość to wojna z doskonałością. Nic w naturze nie jest doskonałe, a mimo to pozostaje cudowne i cudowne. Tak samo jest z ludzkimi emocjami.

mężczyzna i kobieta przytulają się na zaśnieżonej górze

Doskonałość, tak jak ją sobie wyobrażamy w naszej głowie, jest iluzją, ale kiedy coś robi się w miłości, jest to najbliższa doskonałości, jaką możemy osiągnąć.

Dlatego zachęcam Cię, abyś zawsze praktykował miłość i współczucie, gdziekolwiek jesteś. Życie jest pełne niespodzianek i ukrytych dróg losu, które mogą zaprowadzić Cię do miejsc, których nigdy sobie nie wyobrażałeś.

Wszystko, co musisz zrobić, to być wiernym sobie i szanować swoje serce jako przewodnika.

Nie martw się, jeśli czasami ci się nie uda. Każda osoba walczy z autentycznością io autentyczność – walka spowodowana uwarunkowaniami społecznymi i wyborem strachu nad miłością.

Nie rezygnuj z ideałów tylko dlatego, że ktoś powiedział, że są nieosiągalne. Uwierz we własne doświadczenie i wykorzystaj własne możliwości.

Ponieważ nie ma nikogo takiego jak ty. Nigdy nie było i nigdy nie będzie. Naprawdę nie wiesz, do czego jesteś zdolny, dopóki nie spróbujesz.

Miej jasny umysł, otwarte serce i cokolwiek robisz w życiu, pamiętaj tylko, aby:

Rób wszystko z miłością.

Wyjaśnienie różnicy między miłością bezwarunkową a warunkową