9 wskazówek, jak rozpoznać nadużycia narcystyczne - Marzec 2023

9 wskazówek, jak rozpoznać nadużycia narcystyczne

Do tej pory chyba wszyscy wiemy, kim jest narcyz, prawda? To typ osoby, która troszczy się tylko o siebie (co najmniej). Są tak zaabsorbowani sobą, że brakuje im podstawowej ludzkiej cechy empatii.

Bez empatii zostajesz ze skorupą istoty ludzkiej, nie będąc w stanie odczuwać bólu innych, więc najprawdopodobniej są to ludzie, którzy wykorzystują emocje innych do manipulowania nimi.Dlatego mamy termin „narcystyczne nadużycie”, ponieważ odnosi się do sposobu, w jaki narcyz manipuluje czyimiś emocjami, aby czuli się bezwartościowi i aby myśleli, że nikt inny niż sam narcyz ma znaczenie.

Najgorsze w byciu wykorzystywanym jest to, że nawet nie jesteśmy tego świadomi. Dlatego podsumowałem wszystkie małe i duże oznaki, że jesteś maltretowany przez narcyza.

Manipulacja

mężczyzna patrzący na smutną kobietę na łóżkuTo sztuka zmuszania kogoś do robienia rzeczy, które przynoszą korzyść manipulatorowi. Czasami może to być nawet postrzegane jako agresja.

Jeśli doświadczyłeś manipulacji podczas dorastania, możesz tego nie postrzegać.

signos de matrimonio infeliz te divorciarás

Czasami manipulacja może być nawet słowami życzliwości i komplementami używanymi jako sposób na zrobienie rzeczy, których on chce.Myślę, że już wyobrażałeś sobie typową sytuację w swoim umyśle: wszystkie te razy, kiedy kazał ci zrobić mu BJ tylko dlatego, że jesteś w tym najlepszy lub coś w tym stylu.

Obelgi słowne

mężczyzna krzyczy na płaczącą kobietę

Przemoc werbalna to ta, która pozostawia nas z największymi ranami, prawda? Obejmuje to krzyczenie, przejmowanie się, zastraszanie, wymaganie od ciebie zrobienia czegoś lub rozkazywanie ci.

Może to być również użycie sarkazmu. I pamiętaj, że krytyka to nie to samo, co przekazywanie opinii!

Może nawet wyzywa cię i mówi, że nie jesteś wystarczająco dobry.

Kłamliwy

mężczyzna rozmawia z kobietą

Ciągle cię okłamuje, opowiadając ci, jak był z przyjaciółmi oglądając mecz, ale znalazłeś zdjęcia jego i jakiejś dziewczyny całującej się na imprezie.

Co on ci mówi? Kłamstwa, żeby wyglądał dobrze i żeby cię nie denerwować.

Może nawet kłamać na temat drobiazgów, takich jak umieszczanie czegoś tylko po to, aby zobaczyć, jak szukasz tego przez cały dzień, podczas gdy on wie, gdzie to właściwie jest.

To tylko małe przykłady tego, co może robić Twój oprawca. Pamiętaj, że ich ostatecznym kłamstwem jest kocham cię.

Szantaż emocjonalny

zły mężczyzna odmawia rozmowy z kobietą

Może to obejmować ostrzeżenia, że ​​cię opuści, jeśli nie zrobisz tego, czego chce, a jeśli nadal odmówisz, może wybuchnąć gniewem tylko po to, abyś poczuł strach i zobowiązanie wobec niego.

Możesz nawet czuć się winny, że go rozzłościłeś, chociaż mógłbyś oszczędzić sobie kłopotów, robiąc to za pierwszym razem, gdy ci kazał.

aguantó el pipí demasiado tiempo le duele la vejiga

Przemoc fizyczna

mężczyzna znęca się nad kobietą

Od wyrywania włosów po blokowanie drogi, to wszystko jest przemocą, kochanie. Jeśli go nie posłuchasz, może rozrzucić twoje rzeczy i zniszczyć najcenniejsze przedmioty, które masz.

Nie musi cię bić, aby nazwać to przemocą fizyczną.

Opróżniam twoje finanse

para kłócąca się o finanse

Jest to również określane jako nadużycie finansowe. Jeśli jesteś finansowo powyżej swojego narcystycznego oprawcy, nie spodoba mu się to, więc spróbuje zrobić wszystko, nawet grając za pieniądze, które od ciebie zabrał, a nawet sprzedając twoje rzeczy.

Choć brzmi to szorstko, to się zdarza. Może nawet ukraść ci pieniądze, jeśli odmówisz mu ich dania.

Izolacja

smutna kobieta siedząca przy oknie

Chce, żebyś została w domu za wszelką cenę. Izoluje cię od przyjaciół i rodziny, nie pozwalając ci w ogóle wychodzić na zewnątrz.

como volver loco a mi hombre en la cama

Może nawet użyć siły, aby zatrzymać cię w domu.

Często zdarzają się nawet słowne obelgi, aby cię izolować – na przykład wmawianie, że nikt za tobą nie tęskni i że i tak powinieneś zostać w domu.

Sabotaż

para ma konflikt

Koliduje z twoimi relacjami z przyjaciółmi i rodziną, a może nawet ze środowiskiem pracy, abyś pamiętał, kto ma „przewagę” lub w celu zemsty.

Czy nie jest to wielka czerwona flaga, którą musisz uciec?

Operacja

zła kobieta odwracająca wzrok od chłopaka

Wszystko, co robi, to patrzy na to, czego chce, nie przejmując się twoimi emocjami i tym, czego chcesz. Brzmi znajomo?

Po prostu wykorzystuje twoje dobre serce i fakt, że go kochasz, aby zrobić wszystko, o co cię poprosi.

Smutną rzeczą w tym wszystkim jest to, że będziesz wiedział, że to się dzieje, kiedy będzie za późno. Nie możesz go zmienić.

Zachowanie narcystyczne dzieje się w kontinuum. Nigdy nie poczuje się odpowiedzialny za twoje łzy, a nawet może śmiać się z twoich emocji.

Na tym świecie jest kilku narcyzów, którzy mogą czuć się trochę winni za swoje czyny, ale są one bardzo rzadkie.

Więc po co w ogóle się nimi zawracać? Poznaj swoją wartość, aby wiedzieć, kiedy po prostu odejść.

9 wskazówek, jak rozpoznać nadużycia narcystyczne