31 sposobów, w jakie życie nastolatka jest inne niż 50 lat temu - Styczeń 2022

MŁODA KOBIETA BLOND ... ClassicStockGetty Images

Bycie nastolatkiem nie zawsze oznaczało publikowanie w TikTok podczas przeglądania najnowszych seriali na Netflix i jeżdżenia po czymś w rodzaju tablicy z włączonym Wi-Fi. Jeszcze zanim wynaleziono internet, ten cenny czas między byciem nieostrożnym dzieckiem a nadmiernie zestresowanym dorosłym był inny. Zupełnie inaczej. Przynajmniej tak myślimy. Trudno to sobie przypomnieć bez udokumentowania tego wszystkiego w mediach społecznościowych. Wyobraź sobie życie bez wpływowych osób lub kierowanych reklam w mediach społecznościowych, aby powiedzieć ludziom, co lubią. A jeśli zrobiłeś coś zawstydzającego, to wszystko może być tylko pogłoską, a dowodów jest niewiele lub nie ma, w końcu minęło 50 lat!

Zobacz galerię 31Zdjęcia retro 70 moc na zawszeGetty Images 1z 31Możesz pochwalić się swoimi słodkimi sztuczkami tylko na dyskotece na rolkach.

Dzisiejsze nastolatki mogą opublikować swoje niesamowite sztuczki deskorolkowe lub ruchy taneczne w TikTok i YouTube w ciągu kilku minut. Wtedy, jeśli chciałeś, aby ktoś zobaczył, jak niesamowity jesteś i jak możesz jeździć do tyłu, musiałeś trafić na lokalne lodowisko.portret kaukaski brat i siostry, opierając się na basenie PBNJ ProductionsGetty Images dwaz 31Prawdopodobnie nie myślałeś zbyt wiele o ochronie przeciwsłonecznej.

Filtry przeciwsłoneczne zostały wynalezione w 1938 roku i że dziecko Coppertone istnieje od późnych lat pięćdziesiątych ... ale w latach 70. krem ​​przeciwsłoneczny miał tak niski SPF i zwykle był częściowo wypełniony olejkami do opalania. To było dopiero długo poPrzepisy FDA z 1978 rże ludzie zaczęli go regularnie używać.

¿Qué atrae a los hombres en una mujer?
1950 StockbyteGetty Images 3z 31Nie można było oglądać treści na żądanie.

Jeśli przegapiłeś najnowszy odcinekThe Brady BunchlubDobre czasyponieważ twoje rodzeństwo pobiło cię do telewizji lub tata nie pozwolił ci zmienić kanału, musiałeś czekać miesiące do lata, kiedy serial został wyemitowany, aby zobaczyć brakujące odcinki. Było to jeszcze przed przejęciem kontroli przez magnetowidy, więc upijanie się nie wchodziło w grę.

proszę czekać na wzór testowy shaunlGetty Images 4z 31Gdybyś nie spał wystarczająco późno, stacje telewizyjne zakończyłyby swoją transmisję.

W dzisiejszych czasach nastolatki, które są nocnymi markami, mogą oglądać treści na swoich telefonach o każdej porze, ale dekady temu lokalne kanały wyłączały się na noc, a wszystko, co otrzymywano, to wzór testowy do następnego ranka.road trip kobieta jazdy rocznika samochodu timnewmanGetty Images 5z 31Jeśli chciałeś gdzieś pojechać, potrzebowałeś mapy.

Po zdobyciu prawa jazdy można było wyruszyć w drogę, ale potrzebna byłaby mapa i drugi pilot, który byłby dobry w czytaniu, jeśli chciałoby się pokonywać jakikolwiek dystans.

grupa przyjaciół hipisów odchodzi kaisersosa67Getty Images 6z 31Twoi rodzice nie mogli cię łatwo znaleźć.

Dzisiaj, nawet jeśli wyłączysz ustawienia lokalizacji w telefonie komórkowym, Twoi rodzice nadal będą mogli dzwonić lub wysyłać SMS-y, dopóki nie odbierzesz. Wracając do dnia, notatka lub krótka wiadomość: Hej, jadę do Debbie's w zupełności wystarczyłaby jako informacja o twoim miejscu pobytu. Nawet jeśli twoja mama nie wiedziała, kim była Debbie, gdzie mieszkała ani jak się z nią skontaktować.

nastolatka leżąc na łóżku, słuchając muzyki LambertGetty Images 7z 31Cała Twoja kolekcja muzyki nie zmieściła się w telefonie.

Wtedy przechowywałeś swoje płyty winylowe i 8-ścieżkowe taśmy w skrzyniach. Najbardziej zbliżonym do strumieniowego przesyłania muzyki było radio iStacje FMpo prostu stawały się rzeczą.¿Cómo sé si amo más a mi esposo?
Retro pomarańczowy telefon powszechnyGetty Images 8z 31W rzeczywistości nie miałeś nawet własnego telefonu.

W r. Wynaleziono pierwszy telefon komórkowy1973, ale dopiero na początku 2000 roku posiadanie telefonu osobistego stało się normą.

Vintage różowy telefon Rafael EliasGetty Images 9z 31Poza tym nie można było nigdzie zabrać telefonu.

Pierwszy telefon bezprzewodowy został wynaleziony w 1965 roku, ale nawet te dopiero w latach 80. naprawdę się przyjęły.

Dwie młode kobiety na kanapie, jedna rozmawia przez telefon, druga robi na drutach Nick DoldingGetty Images 10z 31Prywatność telefonu była znacznie prostsza.

ZanimNSAstał się głównym problemem, największym zagrożeniem dla prywatności twojego telefonu był członek rodziny, który był w zasięgu słuchu ... lub słuchał twojej rozmowy z drugiej linii.

Nastoletnie dziewczyny czytające list pod drzewem LambertGetty Images jedenaściez 31Wiadomości tekstowe były niespotykane.

Wersja wiadomości e-mail istniała wLata 60, ale nie było to nic w pobliżu wiadomości, które są dzisiaj wysyłane. Z pewnością nie było żadnych filtrów dla szczeniaków, które można by umieścić w wiadomości - zresztą nie żebyś mógł wysłać zdjęcie.

Kobieta programistka pracuje w konsoli Burroughs Mainframe, z magnetycznym napędem szpuli. H. Armstrong RobertsGetty Images 12z 31Komputery wyglądały zupełnie inaczej.

Komputery osobiste były dostępne od połowy do późna1970, ale sprawili, że ceny MacBooka wyglądają jak okazja. Apple II kosztował prawie 1300 dolarów. Ok, więc kosztują mniej więcej tyle samo - ale pamiętaj, że Apple II może zrobić dwie rzeczy.

Vintage tenisowa gra wideo na starym monitorze komputera MaxiphotoGetty Images 13z 31I nie było internetu.

Internet został wynaleziony dopiero1983. Co ludzie robili wcześniej na komputerach? Pracuj i graj w gry. Cóż, jedna gra.

Portret kobiety, wpisując na maszynie do pisania LambertGetty Images 14z 31Artykuły szkolne pisano na maszynie do pisania.

Pozostałość z19 wiekmaszyny do pisania były niezgrabne, głośne i nie miały nawet przycisku usuwania. Zapomnij o sprawdzaniu pisowni.

Dziewczyna pisze na Notatniku Mayur kakadeGetty Images piętnaściez 31Ale większość zadań nadal była pisana odręcznie.

Nawet użycie maszyny do pisania było lepszym rozwiązaniem niż ręczne pisanie - zwłaszcza, gdy twój nauczyciel wymagał, żebyś pisał wszystko schludną kursywą.

¿Qué tan pronto puedes saber si estás embarazada?
Portret młodego mężczyzny w rocznika 1960 PurestockGetty Images 16z 31Twoja wersja Ubera to ten znajomy, który właśnie otrzymał licencję.

Ceny gazu zaczęły rosnąć późno1970ale wcześniej mógłbyś zatankować swój bak za mniej, niż by cię to kosztowało przekupienie starszego brata przyjaciela, który pozwolił ci mieć samochód na noc.

Nastolatki tańczą w salonie LambertGetty Images 17z 31Nie wszystko zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

Zanim media społecznościowe przyciągnęły uwagę wszystkich w połowie2000sludzie mogliby się dobrze bawić bez dokumentowania tego do publicznego spożycia. Niestety ta „zabawa” wymagała dużo stania i patrzenia w dół na kudłaty dywan.

Nastoletnie dziewczyny siedzą w łodzi na plaży Simon KirwanGetty Images 18z 31Ponieważ nie było mediów społecznościowych.

Sześć stopni, który powstał w 1997 roku, jest uważany za pierwszy portal społecznościowy.

Patriotyczny opuszczony teatr samochodowy, Gwiazdy i paski, Filmy, styl lat 50 1PhotodivaGetty Images 19z 31Lokalne parkingi były popularnymi miejscami spotkań.

Zanim wszyscy zaczęli robić kłopoty w internecie, kręcili się na parkingach - także robili kłopoty.

Lekarz sprawdza pacjenta w szpitalu LambertGetty Images dwadzieściaz 31Nikt nie stał się wirusowy.

Jeśli tak, to nie była dobra rzecz, ponieważ pierwszawirusowe filmyzaczęli przebijać się przez cyberprzestrzeń za pośrednictwem poczty elektronicznej pod koniec lat 90.

Podręcznik do konsultacji dla dwóch studentów. (Zdjęcie: H.Armstrong Roberts / Retrofile / Getty Images) H. Armstrong RobertsGetty Images dwadzieścia jedenz 31Zamiast Facebooka, poznałeś znajomych osobiście.

To może brzmiećniemożliwyteraz, ale to nie tak, że masz inne opcje.

Trzech przyjaciół w pokoju wybiera płyty Thomas NorthcutGetty Images 22z 31Zamiast Twittera prowadziłeś osobiste rozmowy.

Jasne, wciąż były kłótnie, ale zamiast liczyć się z liczbą znaków, możesz to zgasić tak szczegółowo, jak chcesz.

Salon z lat 70 Steven ErricoGetty Images 2. 3z 31Zamiast YouTube oglądałeś telewizję.

W tamtych czasach było mniej programów - dużo mniej - ale to nie powstrzymało ludzi przed czerpaniem z nich przyjemności. Z20 najlepszychnajczęściej oglądane odcinki telewizyjne wszechczasów, wszystkie oprócz 9 z nich zostały wyemitowane przed 1980 rokiem.

cómo tener un mejor orgasmo para los hombres
vintage tv jakkapan21Getty Images 24z 31A ten telewizor mógł być czarno-biały.

Telewizory kolorowe stały się głównym nurtem wLata 60, ale to nie znaczy, że nie było wstrzymań. Nie z tymi cenami.

Pomarańczowe, rozmyte siedzenia David tranGetty Images 25z 31Większość filmów oglądano w kinie.

Chociaż nie było tak wielu hitów, jak obecnie. Według listy 100 najlepszych filmów wszechczasów American Film Institute, tylko jeden film nakręcony wcześniej1972zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce.

Vintage Drive-In Movie Speaker wewnątrz starego samochodu WilshireImagesGetty Images 26z 31Największą wściekłością były drive-in.

Podczaskina samochodowenadal istnieją, nie ma ich już tak wiele, jak kiedyś. A te, które istnieją, są znacznie lepsze w upewnianiu się, że nie wkradasz ludzi przez swój bagażnik.

Retro 1970 RichLeggGetty Images 27z 31Robienie selfie było łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia.

Plikpierwsze na świecie selfiezostało zrobione 180 lat temu, ale niedawny wynalazek kijków do selfie znacznie upraszcza ten proces.

Młody człowiek z długimi blond włosami na sobie brązową kurtkę, portret Norma ZunigaGetty Images 28z 31Zdjęcia z rocznika były ogromną sprawą.

Aparat cyfrowy został wynaleziony dopiero wpołowa lat siedemdziesiątych, więc zdjęcia z rocznika były rzadką okazją do zrobienia ostatniego zdjęcia i podzielenia się nim ze znajomymi.

Dojrzały dorosły mężczyzna w dużych okularach w stylu lat 70 selimaksanGetty Images 29z 31Duże kołnierzyki były całkowicie stylowe.

Wciąż lepsza decyzja niżstroje kąpielowe z przędzy.

Muzycy uliczni w Walencji atlantycki dzieciakGetty Images 30z 31Nogi spodni też były duże.

Wtedy nie było widać obcisłych dżinsów. Aha, i talia byławysokie też- nawet dla mężczyzn.