To nie tylko Ty: Oszukiwanie jest trudniejsze niż kiedykolwiek - Sierpień 2022

Grając w footsie Getty Images

W erze cyfrowej romans łatwiej niż kiedykolwiek, ale trudniej niż kiedykolwiek zachować tajemnicę. Tak twierdzi terapeutka par Esther Perel, która zagłębiła się w niewierność podczas niedawnego wykładu TED w Vancouver.

Rozmowa, zwana „Przemyślenie niewierności, ”omówiła to, czego nauczyła się przez lata rozmów z parami, które próbują przejść przez ostateczną zdradę. Z biegiem lat sposób, w jaki ludzie definiują oszustwo i sobie z nim radzą, zmienił się dramatycznie. Oto pięć lekcji, których musisz się nauczyć na temat niewierności w dzisiejszym świecie.„Niewierność zagraża naszemu bezpieczeństwu emocjonalnemu”.

W tamtych czasach małżeństwo było propozycją ekonomiczną. „Mężczyźni polegali na wierności kobiet, aby wiedzieć, czyje to dzieci i kto dostanie krowy, kiedy umrę” - mówi Perel. Ale w dzisiejszych czasach małżeństwo to układ romantyczny, a małżonek musi zaspokajać każdą ostatnią potrzebę emocjonalną. Małżeństwo oznacza, że ​​jesteś dla niego „jedyną”, ale niewierność mówi, że nie jesteś, a to może cię zmiażdżyć emocjonalnie.

„Definicja niewierności wciąż się poszerza”.

Perel mówi, że wszyscy pytają ją, jaki procent małżonków oszukują, i nie może udzielić konkretnej odpowiedzi, ponieważ każdy inaczej definiuje oszustwo. W otwartym związku dochodzi do seksu, oglądania porno, korzystania z aplikacji randkowych, a nawet zdrady. Ostrzega jednak, że niewierność emocjonalna może być gorsza niż oszustwo fizyczne: „Pocałunek, który można sobie tylko wyobrazić, może być tak potężny i czarujący, jak godziny prawdziwego kochania się”.

Romans może być „antidotum na śmierć”.

Żyjemy dłużej niż kiedykolwiek, a to daje dużo więcej czasu na przerażający kryzys wieku średniego. Perel mówi, że niewierność często przychodzi w czasie tragedii, dając ludziom czas na zastanowienie się nad własną śmiertelnością. Sprawy zwykle dotyczą mniej partnera, a bardziej poczucia siebie i zastanawiania się, czy osoba, którą się stałeś, jest osobą, którą chcesz być. Ludzie, którzy odczuwają „tęsknotę i stratę”, mogą próbować przedefiniować siebie w ramionach innego partnera.„Sprawy w erze cyfrowej: tysiąc cięć śmierci”.

Perel opowiada historię pacjentki imieniem Heather, która odkryła, że ​​jej mąż Nick oszukiwał, kiedy używała jego iPada. Był w podróży służbowej i widziała wiadomość za wiadomością, która była dowodem trwającego dwa lata romansu. Zamiast szminki na kołnierzyku znalazła wiadomości typu „nie mogę się doczekać, żeby cię przytulić”. Kiedy twój mąż cię zdradza, możesz znaleźć dowody na jego każdą interakcję i łatwo jest wszystko przejrzeć i przeanalizować.

„Pozostanie to nowy wstyd”.

Większość par, które znoszą zdradę, pozostaje razem, ale to staje się kulturowym tabu. Heather, mówi, nie mogła rozmawiać z żadnymi przyjaciółmi o swojej męce, ponieważ bała się, że osądzą ją za próbę udanego małżeństwa. A to dlatego, że dzisiejsza kultura motywuje ludzi do szukania szczęścia za wszelką cenę. „Gdybyśmy się rozwiedli, ponieważ byliśmy nieszczęśliwi, dzisiaj rozwodzimy się, ponieważ moglibyśmy być szczęśliwsi” - mówi Perel.

Obejrzyj całą rozmowę TED poniżej, aby zapoznać się ze wskazówkami Perela, jak pokonać niewierność: