Dysfunkcjonalny związek: co to jest i jak rozpoznać objawy - Marzec 2023

Dysfunkcjonalny związek: co to jest i jak rozpoznać objawy

Zacznijmy od stwierdzenia, że ​​idealne relacje nie istnieją.

Większość z nas od czasu do czasu może być trochę dysfunkcyjna, ale tym, co odróżnia ten związek od dysfunkcyjnego związku, jest świadomość problemu i chęć jego rozwiązania.Czym więc są dysfunkcyjne relacje?

Relacje dysfunkcyjne to relacje, które nie spełniają swojej funkcji: nie wspierają emocjonalnie swoich uczestników i nie zachęcają do zdrowej komunikacji lub zachowania.

Termin ten może odnosić się do każdego rodzaju relacji, czy to a romantyczny związek lub związek rodzinny. Każda więź między dwojgiem ludzi może stać się lub zacząć jako dysfunkcyjna.

Inne terminy używane do opisania podobnych wzorców zachowań totoksyczne związkiorazwspółzależny relacje.DOWspółzależny relacjalubwspółzależnośćma miejsce, gdy współuzależniony jest uwięziony w związku z partnerem, który często (ale nie zawsze) jest alkoholikiem, narkomanem lub sprawcą przemocy.

Współzależny sprawia, że ​​związek jest ważniejszy niż on sam. Termin ten jest używany do opisania związku, w którym jedna osoba nie jest w stanie opuścić, mimo że jest emocjonalnie lub fizycznie wykorzystywana.

kobieta zakrywa twarz dłonią, podczas gdy mężczyzna krzyczyDO toksyczny związek to termin używany do opisania poważniejszego przypadku psychicznego, emocjonalnego i fizycznego znęcania się.

Wszystkie te terminy opisują relacje oparte na niezdrowym zachowaniu i są często używane do opisywania doświadczeń osób wychowanych w dysfunkcyjnych rodzinach (na przykład dorosłych dzieci alkoholików, narkomanów, sprawców nadużyć, narcyzów i innych osób, które dorastała w dysfunkcyjnych systemach rodzinnych).

Niestety, nie jest niczym niezwykłym, że ci ludzie kończą w związkach z toksycznymi ludźmi i powtarzają schemat, którego nauczyli się wcześniej w życiu.

Jedną z najważniejszych rzeczy, których brakuje w dysfunkcyjnych relacjach, jest odpowiedzialność.

Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy związek może w pewnym momencie stać się dysfunkcyjny. Często dzieje się tak, gdy istnieją nierozwiązane problemy, które powodują zachowania pasywno-agresywne i inne szkodliwe zachowania.

Wiedząc to wszystko, dobrze jest uważać na oznaki dysfunkcyjnych wzorców w naszych związkach i starać się odpowiednio je rozwiązać. Oto najczęstsze znaki.

1. Częste nierozwiązane konflikty

kobieta w białym topie opierając się na kanapie

Lepiej raz złamać własne serce, niż łamać je codziennie. Nieznany

Konflikty wynikają z braku zrozumienia. Niezdolność do zrozumienia drugiego.

Są nieuniknione w każdym związku. To normalne, że mamy konflikty, zwłaszcza jeśli chodzi o jakiś kryzys, nowe etapy życia i sprawy rodzinne.

W rzeczywistości często mogą prowadzić do lepszego zrozumienia i poprawy jakości relacji.

Bez konfliktu relacje uległyby stagnacji. Dopiero w konfrontacji z czymś mamy okazję zmienić to na lepsze.

Jednak nie zawsze jest łatwo dostrzec korzyści płynące z konfliktów, zwłaszcza gdy zaangażowane osoby nie postrzegają konfliktu jako szansy na rozwój, ale jako sposób na narzucenie władzy innej osobie.

W takim przypadku konflikt jest niczym innym jak destrukcyjną formą komunikacji, która powoduje brak równowagi i rozłączenie.

Mając na uwadze wszystko, co zostało powiedziane, nadal prawdą jest, że nadmierna liczba bójek, które nie kończą się wzajemnym zrozumieniem, jest szkodliwym wzorcem zachowań.

Kiedy osoby zaangażowane w związek nie postrzegają problemów jako czegoś, co należy rozwiązywać wspólnymi siłami, ale oskarżają się nawzajem, że sązły facetza spowodowanie problemu nie ma wyjścia.

mejores lugares para visitar en invierno

Gra w obwinianie to błędne koło.

Traktowanie problemu jako czegoś, co ich nie dotyczy, sprowadza się do braku zrozumienia i podobnych doświadczeń.

Wspólna praca nad rozwiązaniem problemu to jedyny sposób, w jaki konflikty można przekształcić w coś korzystnego.

2. Brak równowagi sił

smutna kobieta siedząca na kanapie w pobliżu mężczyzny

Jak powiedziałem wcześniej, aby osiągnąć zdrową komunikację, ludzie muszą pracowaćrazem.Tym, co powstrzymuje to od tego, jest brak równowagi sił.

Czym jest brak równowagi sił?

Czy kiedykolwiek czułeś, że jesteś niżej w hierarchii w związku, który ma opierać się na równości i szacunku?

jak typodkogoś innego i nie masz prawa mówić lub robić pewnych rzeczy? Otóż ​​to.

Zamiast wykorzystywać swoje korzystne dominujące cechy w sposób użyteczny i stymulujący umysłowo, emocjonalnie lub fizycznie, istnieje tendencja do wykorzystywania innych ze względu na daną okazję.

Relacje wymagają dzielenia się i współpracy, a to wymaga dwojga. Brak równowagi ma miejsce, gdy jedna osoba nie chce współpracować ani dzielić się.

Ten rodzaj zachowania zwykle objawia się tym, że jeden z partnerów jestpodejmujący decyzję,co w zasadzie mówiTo, czego chcę, jest ważniejsze niż to, czego ty chcesz.

Oczywiście oznacza to przemoc emocjonalną i sprawia, że ​​drugi partner czuje się mniejszy i stłumiony.

Celem związku jest wspieranie się nawzajem, dzielenie się obowiązkami i bycie dla siebie nawzajem.

W normalnym związku nie powinieneś bać się mówić lub czuć się nieodpowiedni do powiedzenia lub zrobienia czegoś, co lubisz.

3. Emocjonalne odłączenie

smutna kobieta w białym topie siedząca na łóżku obok mężczyzny

Odpowiadanie na potrzeby partnerów, angażowanie się w ich interesy i wspieranie ich w tym, co kochają, jest jedną z kluczowych rzeczy budujących zaufanie i bezpieczeństwo.

Emocjonalne zaufanie buduje intymność, a intymność jest tym, co łączy parę.

Intymność to bezpieczne miejsce i świadomość, że masz kogoś, na kogo możesz liczyć, kogoś, kto akceptuje Cię takim, jakim jesteś, docenia Cię i kocha. Nie chodzi tylko o aspekty fizyczne.

Każdy silny związek wymaga fizycznego, psychicznego i emocjonalnego połączenia. Brak jednego z nich powoduje brak równowagi.

Brak więzi emocjonalnej powoduje problemy w związku. Pary czują się od siebie oddalone i z różnych powodów istnieje obawa przed dzieleniem się emocjami.

Aby przywrócić intymność, ważne jest, aby pozwolić na podatność.

4. Wina i poczucie winy

mężczyzna i kobieta kłócą się stojąc przy drzwiach

Obwinianie jest zdecydowanie jednym z najczęstszych sposobów na zniszczenie związku.

W jaki sposób?

Ciągłe obwinianie jest formą przemoc emocjonalna . Nieuzasadnione obwinianie pozostawia emocjonalne blizny i niszczy poczucie własnej wartości osoby, która jest obwiniana.

Często obwiniana osoba zaczyna wierzyć w oskarżenia o rzeczy, których nigdy nie zrobiła.

Z obwinianiem rodzi się poczucie winy, a z poczuciem winy osoba obwiniana obniża swoje standardy i kończy w błędnym kole obwiniania i poczucia winy, tolerując nadużycia.

Wina jest często jedną z pierwszych czerwonych flag. Może zacząć się od biernej agresywności i powoli przerodzić się w jawne oskarżenia.

5. Zagrożenia porzuceniem

kobieta płacze siedząc obok zły mężczyzna

Inną bardzo ważną interakcją dysfunkcyjną jest groźba zerwania i porzucenia. Podpada to pod kategorię emocjonalnej manipulacji, wykorzystującej strach jako paliwo.

Bez względu na to, jakie wcześniejsze doświadczenia dana osoba miała lub jak dojrzała jest dana osoba, groźba porzucenia pozostawi emocjonalne blizny i wywoła głęboko zakorzenione lęki u wszystkich ludzi – samotność, izolacja i odrzucenie.

Dysfunkcjonalni partnerzy wykorzystają ten strach do kontrolowania działań swoich ofiar.

Przemoc werbalna jest bardzo realna, podobnie jak przemoc fizyczna. Niestety nie zawsze jest to uznawane za takie.

6. Brak poszanowania granic i wolnej woli

smutna kobieta w białej koszulce siedząca na kanapie i myśląca

Żaden partner w związku miłosnym nie powinien czuć, że musi poddać się istotna część siebie, aby było to opłacalne.– maj Sarton

Aby zrozumieć, co oznacza naruszanie granic, łatwiej jest przyjrzeć się, jak wyglądają zdrowe granice.

Chociaż prawdą jest, że relacje opierają się na intymności i dzieleniu się osobistymi rzeczami z drugą osobą, nie oznacza to, że nie wolno nam mieć prywatności.

Wszystko zdrowe relacje mieć granice i są ustawiane celowo przez parę, która wcześniej rozmawiała o tym, co sprawia, że ​​czują się komfortowo, a co nie.

Nigdy nie powinno się wymagać od ciebie poświęcania przyjaciół, marzeń czy godności.

Na przykład, jeśli nie lubisz publicznego okazywania uczuć, udostępniania haseł do kont osobistych, spędzania czasu z określonymi osobami lub odwiedzania określonych miejsc, Twoje uczucia i potrzeby powinny być szanowane.

Dopóki nie odbierasz wolności innym i nie dbasz o ich dobro, możesz mieć własne preferencje.

7. Beznadziejność

smutna kobieta opierająca się o rękę, siedząca obok mężczyzny

Nie musisz nikogo naprawiać.

Jeśli ciągle czujesz się przygnębiony, przygnębiony i smutny w związku, jest to znak ostrzegawczy . Jeśli czujesz, że nie możesz żyć własnym życiem tak, jak chcesz, szanse, że jesteś w dysfunkcyjnym związku, są wysokie.

Bycie szczęśliwym jest ściśle związane z jakością naszych relacji życiowych, zwłaszcza tych najbliższych.

Może wiesz, że kochasz swojego partnera, ale sprawy między wami po prostu nie działają. Czasami ludzie po prostu nie są kompatybilni, a innym razem niektóre większe problemy – takie jak choroba psychiczna – nie są rozwiązywane.

Może to dotyczyć obojga partnerów. Jeśli chodzi o problem ze zdrowiem psychicznym, istnieje wiele możliwych scenariuszy, które należy potraktować poważnie i omówić z psychoterapeutą.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z poświęceń, które podejmujesz dla swojej znaczącej drugiej osoby, a oni też nie wydają się być świadomi. Takie zachowanie świadomie lub podświadomie wywoła uczucie rozpaczy i niedoceniania.

W takim przypadku musisz wiedzieć, że nie możesz ratować innych ludzi, nie możesz wykonywać za nich ich pracy.

To prawda, że ​​bycie w związku oznacza bycie dla siebie nawzajem, ale najpierw musimy zacząć od siebie i być świadomym własnej wartości oraz naszych możliwości i granic.

8. Uraza

urażeni kobieta i mężczyzna siedzący na kanapie

Uraza to cichy zabójca relacji.

Pojawia się w wyniku poczucia, że ​​jesteś pozbawiony empatii, a twoje doświadczenie nie jest traktowane poważnie ani nie jest potwierdzane.

¿Parezco viejo para mi edad?

Prawdziwy problem pojawia się, ponieważ osoba decyduje się milczeć, myśląc, że druga osoba powinna zauważyć jej uczucia – a tak się zwykle nie dzieje.

Prowadzi to do nieuniknionych zachowań pasywno-agresywnych, które ostatecznie prowadzą do bójek. Nagromadzona uraza i krzywda sprawiają, że ludzie rezygnują ze swojego związku, nawet nie próbując go naprawić.

Czego można się z tego nauczyć?

Ważne jest, aby być szczerym wobec innych ludzi i nigdy nie zakładać ich uczuć.

Zawsze warto poprosić kogoś o udostępnienie swoich punkt widzenia , uczucia i myśli. Każdy z nas inaczej doświadcza życia.

9. Nielojalność

smutna kobieta siedząca na kanapie w pobliżu mężczyzny

Jedną z bardzo wyzwalających rzeczy w związku jest zerwanie zaufania.

Nie pojawia się tylko jako kłamstwo lub oszustwo, obejmuje również rozmowę z kimś spoza związku oraz udostępnianie intymnych i prywatnych informacji bez zgody partnera.

Można poprosić znajomych o porady dotyczące związku , ale problemem jest dzielenie się wszystkimi wrażliwymi uczuciami, którymi dzielą się poufnie partnerzy.

W przypadku większości ludzi podatność wymaga ogromnej siły i odwagi i właśnie dlatego zdrada boli najbardziej.

Ktoś spoza związku nie powinien słyszeć o tym, co mówi się poufnie między dwojgiem ludzi.

Chociaż strona trzecia może mieć dobre intencje, prawdopodobnie popełni błędne założenia z powodu braku wiedzy.

Stawia to również nieświadomego partnera w sytuacji, w której nie jest świadomy faktu, że ktoś ma i może wykorzystać te informacje przeciwko niemu. To nieuzasadnione.

Czy dysfunkcjonalny związek można przekształcić w zdrowy związek?

kobieta zakrywa uszy dłońmi, podczas gdy mężczyzna na nią krzyczy

como sorprender a tu novio con sexo

Zależy to od nasilenia toksycznego i szkodliwego zachowania. Czy Twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne jest zagrożone? Jak agresywna lub chętna do rozmowy i słuchania jest druga osoba?

Jest różnica między dysfunkcjonalnym związkiem a związkiem, który po prostu wymaga więcej pracy. Jaka jest różnica?

Jeśli związek jest dysfunkcyjny, jest konsekwentnie destrukcyjny, a jednostka nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Nie ma możliwości dialogu, ponieważ nie ma wspólnego języka. Zwykle zaczyna się od zranienia jednej strony, a kończy się na tym, że obie strony odmawiają wzajemnego słuchania lub zrozumienia.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o związek, który wymaga tylko trochę pracy – obie strony podejmą wysiłek w kierunku pozytywnej zmiany. Mogą walczyć, ale zawsze istnieje autentyczne zainteresowanie poprawą związku.

To prawda, że ​​ludzie mogą się zmieniać, ale prawdą jest również, że zmiana to zwykle długi proces pełen wzlotów i upadków.

Jest tak wiele różnych historii i możliwych scenariuszy, ale jedno jest jasne: jeśli czujesz się zagrożony, przygnębiony, nieszczęśliwy i beznadziejny – powinieneś opuścić związek.

Prawdą jest również, że toksyczne relacje są czasami produktem obu partnerów, którzy odmawiają współpracy i dają sobie nawzajem szansę.

5 rzeczy, które należy zrobić, aby naprawić dysfunkcyjny związek

1. Nie dolewaj paliwa do ognia

mężczyzna i kobieta siedzą na ławce w pobliżu wody

Kiedy jesteśmy świadomi czyjegoś złego zachowania, największym problemem jest powstrzymywanie się od ciągłego ich krytykowania.

Niestety, druga osoba, która jest przyczyną krzywdzącego zachowania, widzi i czuje rzeczy inaczej.

Jeśli gniewamy się z powodu czyjegoś problemu z piciem, osoba ta nie dostrzeże problemu w sobie, ale w naszej ciągłej krytyce.

Osoba, która koncentruje się na wszystkim, ale na własnych błędach, obwinia wszystko inne. Denerwują się i złoszczą na ciebie tylko za reagowanie.

Dlatego nie powinniśmy dolewać oliwy do ognia. Nie oznacza to chodzenia po skorupkach jajek, ale kiedy są zbyt defensywne, nie dyskutuj, ponieważ ich emocje są silniejsze niż ich racjonalna strona.

Dlatego nie ma sensu próbować czegoś udowadniać, ponieważ wszystko zostanie źle zinterpretowane.

Najlepiej jest być skupionym i spokojnym i spróbować rozwiązać problem lub porozmawiać z nimi, gdy ich emocje się uspokoją.

Czasami najlepszym podejściem może być po prostu rozmowa, pytanie dlaczego i słuchanie.

2. Naucz się mówić „nie”

kobieta rozmawia z mężczyzną siedząc przy stole

Czasami, gdy próbujemy pomóc w łatwej sytuacji, w rzeczywistości robimy coś złego. Zwykle dzieje się tak, gdy druga osoba uważa to, co robimy za pewnik.

Troska i pomoc jest w porządku, ale jest linia, kiedy to, o co proszą, to za dużo. Nie ponosisz odpowiedzialności za innych dorosłych ludzi, którzy decydują się krzywdzić siebie i innych.

Nie zgub się w pomaganiu ludziom, którzy nie są w stanie zrozumieć, co robisz i szanuj Twoją chęć pomocy.

Nie utknąć wjest to ostatni raznastawienie, ponieważ tak za każdym razem będziesz to robił. Czasami mówienie nie, nie pomaganie i nie poddawanie się jest w rzeczywistości lepsze niż zrobienie czegoś dla nich.

Naucz się mówić „nie” i myśleć o swoich granicach oraz o tym, że ty też potrzebujesz opieki i szacunku.

3. Zrozum podstawowy problem

mężczyzna w żółtej kurtce i kobieta spacerująca zimą

Każdy poważny problem zaczyna się od nierozwiązanego problemu wewnętrznego. Czasami ten problem nie jest oczywisty dla osoby, która go ma, a inne osoby wokół nich również go nie widzą.

Bez cofnięcia się i empatii nie możemy dostrzec podstawowych problemów, które mogą być oczywiste. Zrozumienie i skorzystanie z okazji do wyrażenia emocji z większym prawdopodobieństwem przyniesie rezultaty.

To oczywiście działa, gdy osoba dotknięta chorobą nadal istnieje możliwość autorefleksji i wykazują oznaki, że chcą się zmienić.

Jeśli rozmowa jest możliwa, ważne jest, aby nie zaprzeczać ich uczuciom, ale słuchać ich potrzeb, pracować nad ich celami i okazywać wsparcie.

4. Nie zachęcaj do irracjonalnych myśli

blond kobieta opierając się na drewnianej ścianie i myśląc

Wspomniałem, że ludzie się zmieniają, ale prawda jest taka – to nie jest coś, co zdarza się często.

Dla niektórych osób wybór pozornie łatwiejszego sposobu radzenia sobie ze swoimi problemami (nie ma znaczenia, czy chodzi o alkohol i narkotyki, czy złość i wycofanie) jest czymś, do czego są przyzwyczajeni i prawdopodobnie wrócą do robienia, jeśli nie zmienią swoich życie całkowicie.

Myślenie, że ktoś zmieni się z dnia na dzień, to bajka. Ważne jest, aby zachować racjonalność i widzieć rzeczy takimi, jakie są.Tylko razoraznigdy więcejzwykle kończą się niezamierzonymi kłamstwami.

Zmiana wymaga dyscypliny, pełnego zaangażowania i porzucenia na dobre starych zachowań.

5. Zrozum emocje, ale nie wspieraj zachowania

kobieta przytulająca mężczyznę stojąc przed drzewami

Powinieneś być empatyczny, ale nie powinieneś próbować racjonalizować ani wspierać toksycznych zachowań. Ważne jest, aby je podzielić.

Można leczyć sedno problemu, ale nadal konieczne jest, aby osoba brała odpowiedzialność za swoje działania lub rozmawianie o problemach jest bezużyteczne.

Wzięcie odpowiedzialności za rzeczy, o których trudno mówić, to pierwszy krok do uzdrowienia.

Skąd mam wiedzieć, czy mój związek jest dysfunkcyjny?

kobieta w czarnej koszuli siedząca na zewnątrz

Spróbuj zadać sobie następujące pytania i szczegółowo zastanów się nad odpowiedziami:

Czy po konflikcie twój partner nalega, abyś poczuł się jak zły facet i próbował cię w jakiś sposób ukarać?

Czy czujesz, że po prostu nie możesz wygrać? Czy czujesz urazę? Czemu?

Czy twój partner grozi, że zerwie z tobą i odejdzie, gdy się zdenerwuje?

Czy zawsze musi mieć ostatnie słowo?

Czy czujesz, że nic się nie zmieni?

Czy twój partner każe ci zachowywać się w określony sposób i oczekuje, że zrobisz rzeczy, z którymi się nie zgadzasz?

Czy twój partner obiecuje ci, że się zmieni, a później złamie tę obietnicę?

Czy ciągle popełniają te same błędy?

Wniosek

mężczyzna krzyczy na kobietę stojąc w pomieszczeniu

Przestańcie się podpalać, aby ogrzać kogoś innego. Nieznany

Dysfunkcyjne relacje są wynikiem systematycznego zaniedbywania emocjonalnego rozpoczynającego się u każdej osoby z osobna na długo przed związkiem.

Czemu? Każdy nosi swoje własne emocjonalne i mentalne okablowanie oraz świadome i podświadome przekonania, wartości i lęki, które są kształtowane przez jego doświadczenia, rodzinę, rodziców, przyjaciół itp.

To ważne aby rzecznik empatii i dawać drugą szansę, ale ważne jest również, aby uczyć zranionych ludzi, jak się bronić.

Każda sytuacja jest wyjątkowa i właśnie dlatego ogólne zasady nie zawsze mają zastosowanie zwłaszcza jeśli chodzi o coś tak intymnego, osobistego i wrażliwego.

Jednak, aby chronić ludzi, którzy są wykorzystywani, konieczne jest podkreślanie znaczenia samoobrony, ustalanie osobistych granic, proszenie o pomoc, zachęcanie ich do mówienia i potwierdzanie ich doświadczeń i traum.

Nie ma zmiany, jeśli zmiana nie zacznie się najpierw w nas. Toksyczne zachowanie jest wspierane przez niezdolność do porzucenia starych przekonań, które nam nie służą i upieranie się, że tylko to, co widzimy i robimy, jest słuszne.

Poza tym ważne jest, aby zaakceptować naszą emocjonalną stronę i ćwiczyć wrażliwość.

Ludzie nie zauważają, że nadmiar bólu w pewnym momencie życia człowieka często powoduje później coś, co wygląda na nieczułość.

Czasami brak empatii lub niemożność zrozumienia drugiego człowieka to nic innego jak odmowa przyjęcia potencjalnego bólu, który pochodzi z uczuć, które kiedyś czuliśmy, kiedy zostaliśmy zranieni.

Kochać i czuć to już hazard. Zwykle nie potrafimy przewidzieć naszych uczuć i bardzo boimy się bólu. Dlatego tworzymy kulturęnie dbam.

nuevos movimientos sexuales para sorprender a tu hombre

Powiedzieć tonie obchodzi nas tojest przedłużenie istniejącej udręki i pozbawianie się możliwości rozwoju i odkrywania siebie. PowiedzenieNie mogę bez czegoś/kogoś żyćjest inną stroną tej samej monety.

Jeden punkt widzenia odmawia podjęcia działań z powodu ukrytego strachu, a drugi nie chce brać odpowiedzialności z tego samego powodu.

Bez bólu nie ma wzrostu. Bez wzrostu nie ma postępu, nie ma zmian.

Dla niektórych osób zrobienie pierwszego kroku oznacza przyznanie się do uzależnienia lub złego zachowania. Dla innych oznacza to przyznanie się, że ktoś ich używa i odwagę, by wyjść z sytuacji, w której się znajdują.

Strasznie jest całkowicie zmienić swoje życie i zostawić rzeczy, które kiedyś sprawiały, że czułeś się bezpieczny. Strach jest zostawić coś, co znamy i zmienić to na niepewność.

Jednak to jedyny sposób, aby rzeczy zmieniły się na lepsze. Nie ma magicznego sposobu na uniknięcie złych i bolesnych rzeczy. Nie wystarczy pomyśleć, że coś się zmieni lub przeminie – musisz podjąć działanie.

Po trudnym związku można mieć zdrowe i dobre życie, wystarczy uwierzyć w siebie i być zdeterminowanym, aby osiągnąć swój cel.

Dysfunkcjonalny związek: co to jest i jak rozpoznać objawy