21 tradycji bożonarodzeniowych z całego świata

Dziewczyna rżnie przechadzająca się między reflektorami AFPGetty Images

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w okresie świątecznym jest to, że każdy ma specjalne tradycje, do których z ekscytacją powraca. Dla wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych te tradycje są prawdopodobnie dość podobne: oglądanie świątecznych filmów, granie w Elfa na półce z dziećmi, czekanie w kolejce do zrobienia zdjęć ze Świętym Mikołajem w centrum handlowym i wieszanie pończoch, które mają być wypełnione prezentami. Wydają się one dla nas normalne, ale nie są tak typowe w innych krajach. Tradycje bożonarodzeniowe wyglądają zupełnie inaczej na całym świecie i ciekawie jest zobaczyć, jak różne kraje robią to święto.Zobacz galerię dwadzieścia jedenZdjęcia Coroczny Festiwal Gigantycznych Latarni Dondi TawataoGetty Images 1z 21Filipiny

Każdego grudniaFestiwal Gigantycznych Latarniodbywa się w mieście San Fernando na Filipinach. Światło jest bardzo symboliczne dla Filipińczyków, którzy myślą o gwieździe jako znaku nadziei i najważniejszym symbolu Bożego Narodzenia. Gigantyczne światła są uformowane w kalejdoskopowe obrazy, które każdy może podziwiać, i jest to piękny festiwal, który symbolizuje miłość i nadzieję w okresie świątecznym.

mi suegra esta loca
kobieta je śniadanie bezglutenową owsiankę z jagodami, orzechami i pysznym wegetariańskim jogurtem bez laktozy. Koncepcja zdrowego poranka, zimny zimowy poranek. izhairgunsGetty Images dwaz 21Finlandia

W Finlandii katolicy udają się na mszę bożonarodzeniową w Wigilię, tak jak to robią w USA. Mają jedną tradycję, której my nie angażujemyowsianka—Na Boże Narodzenie mają na obiad owsiankę z mlekiem i polaną cynamonem, mlekiem lub masłem. W owsiance jest ukryty migdał, a ktokolwiek znajdzie go w swojej misce, śpiewa piosenkę i jest uważany za najszczęśliwszą osobę przy stole. Aha, i oni też wybierają się do sauny, żeby się zrelaksować.Jodła z pajęczyną w lesie skymoon13Getty Images 3z 21Ukraina

Jeśli nie jesteś fanem pająków, prawdopodobnie nie będziesz fanem ukraińskiej tradycji bożonarodzeniowej: ozdabianie choinek pająkami i pajęczynami. Jest fabułaza tym oczywiście: Według ukraińskiej legendy biedna wdowa i jej dzieci wyhodowały choinkę z szyszki, a potem zdały sobie sprawę, że nie mają jej czym ozdobić. Kiedy pająki usłyszały płacz dzieci, ozdobiły swoje drzewo pięknymi pajęczynami. Pająk symbolizuje szczęście w nowym roku, więc Ukraińcy ozdabiają nimi swoje drzewa (na szczęście fałszywe).

Podświetlana świeca widziana przez szybę podczas świąt Bożego Narodzenia Tom Baker / EyeEmGetty Images 4z 21Irlandia

Boże Narodzenie w Irlandii jest dość podobne do Bożego Narodzenia w USA, ale mają jedną fajną tradycję, której my nie mamy. W Irlandii starytradycjamówi, żeby zostawić wysoką świecę na parapecie największego okna domu. Świeca zapala się po zachodzie słońca w Wigilię i ma płonąć przez całą noc - stanowi przyjemne światło dla Maryi i Józefa.

KFC Japan kokkaiGetty Images 5z 21Japonia

Japonia ma bardzo wyjątkową tradycję bożonarodzeniową:jedzą KFC. W rzeczywistości wielu nawet czeka w długich kolejkach, aby zamówić kurczaka z wyprzedzeniem. Całość wymyślił Takeshi Okawara, który był właścicielem pierwszej restauracji KFC w Japonii. W 1970 roku zaczął sprzedawać bożonarodzeniową beczkę kurczaka inspirowaną amerykańską świąteczną kolacją. Ponieważ nie było wcześniejszych japońskich tradycji bożonarodzeniowych, promocja zyskała ogromną popularność i stała się bardzo popularna. Dzisiaj miliony rodzin nadal cieszą się na Boże Narodzenie smażonym kurczakiem Kentucky!Czysto wyczyszczone buty ze słodyczami na dzień mikołaja, mikołaja michelsassGetty Images 6z 21Niemcy

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech są wielkie, dlatego mają wiele tradycji w całym kraju. Jednym z najpopularniejszych jestMikołajki, co właściwie może być bardziej popularne niż same Święta Bożego Narodzenia! Każdego roku, w nocy 5 grudnia, dzieci przygotowują się na przybycie Świętego Mikołaja, czyszcząc parę butów i zostawiając je przed drzwiami sypialni. Rano budzą się, aby znaleźć nie prezenty, ale buty nadziewane orzechami, cukierkami i drobnymi upominkami.

Niski Odcinek Sportowca Na Łyżwach Na Drodze W Mieście Reinhard Krull / EyeEmGetty Images 7z 21Wenezuela

W mieście Caracas (stolicy Wenezueli) istnieje wyjątkowa tradycja bożonarodzeniowa, która wiąże się z wyjątkową tradycjąjazda na rolkach. Każdego roku mieszkańcy Caracas wraz z gośćmi udają się na poranną mszę bożonarodzeniową ... na rolkach. Tak wielu ludzi uczestniczy w tej tradycji, że zamykają ulice dla ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie się tam dostać. Dzieci kładą się spać z kawałkiem sznurka zawiązanym wokół palca, a drugi koniec sznurka zwisa z okna, a gdy łyżwiarze przejeżdżają obok, pociągają za sznurek, aby dzieci wiedziały, że czas wstać.

Rodzina zbiera się przy stole obiadowym, aby świętować Wigilię Bożego Narodzenia na terenach wiejskich w Norwegii Morten Falch SortlandGetty Images 8z 21Norwegia

W Norwegii istnieje wiele tradycji bożonarodzeniowych, w których można uczestniczyć. Jednym z najważniejszych jestprzyjęcie Bożonarodzeniowe, co oznacza „świąteczny stół”. Zasadniczo każda firma, szkoła, klub i grupa ma swoje własne julebord, więc każdy uczęszcza na kilka z nich każdego roku. Podają tradycyjne norweskie potrawy, takie jak sezonowany boczek wieprzowy i kiszona kapusta. Po posiłku większość z nich urządza wieczorne imprezy. Każdy ubiera się w formalne stroje i dużo je!cómo decirle a un chico que te preocupas por él
Krampus maskował ludzi w Grazu na paradzie Festiwalu Krampusa przed Bożym Narodzeniem Calin StanGetty Images 9z 21Austria

Największa tradycja bożonarodzeniowa Austrii jest nieco przerażająca.Krampus, przerażająca istota, która wygląda jak demon, opiera się na starych przedchrześcijańskich mitach, a następnie została powiązana ze św. Mikołajem. W Austrii św. Mikołaj tradycyjnie przynosi dobre prezenty grzecznym dzieciom; tymczasem złe dzieci ryzykują wizytę przerażającego Krampusa. W wielu częściach kraju mężczyźni przebierają się za Krampusa i spacerują ulicami w paradach.

Barszcz (barszcz) z małymi pierogami Dar1930Getty Images 10z 21Polska

Boże Narodzenie to jeden z najważniejszych dni w roku w Polsce, która jest krajem w dużej mierze katolickim i dlatego jest ich wieletradycje. Jednym z nich jest to, że nie zjedzą swojego głównego posiłku (zwanego „Kolacją wigilijna”), dopóki pierwsza gwiazda nie pojawi się na niebie. Jest 12 dań, które mają przynieść szczęście na następne 12 miesięcy i są tradycyjnie bezmięsne. Barszcz, barszcz, to najważniejsze danie i je prawie każdy.

Wioska rybacka w Sete, Herault, Francja, Europa Daniela White ImagesGetty Images jedenaściez 21Włochy

Kolejny kraj w dużej mierze katolicki, Włochy, traktuje Święta Bożego Narodzenia poważnie. Jedną z ich najbardziej wyjątkowych tradycji jest Czarownica, którego początki sięgają XIII wieku. Właściwie obchodzony jest po Bożym Narodzeniu, 6 stycznia, ale nadal jest ważny. Poprzedniej nocy, piątego, La Befana (stara wiedźma) podróżuje na magicznej miotle do każdego domu we Włoszech, niosąc prezenty dla dzieci. Podobnie jak Mikołaj schodzi po kominach i daje słodycze grzecznym dzieciom, a węgiel niegrzecznym. Dzieci zostawiają dla niej nasze skarpetki świąteczne, a nawet piszą do niej notatki. Jest w zasadzie włoską wersją Świętego Mikołaja!

Boże Narodzenie na Islandii Sophia GrovesGetty Images 12z 21Islandia

Jeśli La Befana jest włoską wersją Świętego Mikołaja, toYule Ladsto wersja islandzka. Yule Lads to 13 mężczyzn, z których każdy odwiedza dzieci w 13 nocy poprzedzających Boże Narodzenie. Każdej nocy dzieci zostawiają buty na parapecie, a jeśli są dobre, Yule Lads zostawiają cukierki, ale jeśli są złe, Yule Lads zostawiają gnijące ziemniaki. Każdy Yule Lad ma swoją własną osobowość i krąży o nim wiele historii.

cosas divertidas para hacer en la cama para parejas

Islandia ma również inne tradycje, takie jak przerażające stworzenie o imieniu Grýla, które schodzi z gór, aby ugotować żywe złe dzieci, oraz Christmas Cat, czarny kot, który spaceruje w Wigilię i zjada każdego, kto nie ma na sobie co najmniej jednego kawałka nowa odzież.

HOLANDIA-BOŻE NARODZENIE-NOWY ŚWIĘTY KOEN VAN WEELGetty Images 13z 21Holandia

Podobnie jak w Niemczech, największą tradycją bożonarodzeniową w okresie świątecznym w Holandii jest dzień św. Mikołaja, zwany dalejŚwięty Mikołaj. Jest 6 grudnia, ale obchodzony jest dzień wcześniej i rozpoczyna się w pierwszą sobotę po 11 listopada. Sinterklaas jedzie do miasta lub miasteczka w Holandii i zabiera ze sobą swoich służących, zwanych „Zwarte Pieten”, a kiedy schodzą z łodzi jechali dalej, dzwonią wszystkie lokalne dzwony kościelne. Następnie Sinterklaas prowadzi paradę ulicą na białym koniu.

Dzieci zostawiają but przy kominku lub parapecie i śpiewają piosenki Sinterklaas, mając nadzieję, że odwiedzi je w nocy z prezentami. W butach zostawiają też siano i marchewki, aby jego biały koń mógł dostać więcej prezentów.

Dziewczyna rżnie przechadzająca się między reflektorami AFPGetty Images 14z 21Kolumbia

Wielką tradycją świąteczną w Kolumbii jestDzień Świeczek. Jest obchodzony co roku, począwszy od zachodu słońca 7 grudnia i trwa przez całą noc. To nieoficjalny początek świąt Bożego Narodzenia. Każdy ozdabia swoje parapety papierowymi lampionami i świecami, które znajdziesz również na werandach, balkonach, chodnikach, parkach i ulicach. Światła mają uhonorować Dziewicę Maryję i Niepokalane Poczęcie, dlatego we wszystkich domach wiszą białe flagi z wizerunkiem Matki Boskiej. Są też fajerwerki, święta i nie tylko.

Dwoje dzieci i Święty Mikołaj z deską surfingową Cheryl BronsonGetty Images piętnaściez 21Australia

W większości krajów na świecie Boże Narodzenie jest synonimem śniegu i zimna. W Australii jest lato. Ponieważ jest pięknie, wiele rodzinspędzać święta na świeżym powietrzu, uprawiając zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak pływanie, żeglarstwo lub jazda na rowerze. Na obiad zazwyczaj grillują na świeżym powietrzu (co nazywają „barbie”). Co do dekoracji? Wybierają fermy, liście palm i kolorowe kwiaty, które kwitną latem.

SZWECJA-BOŻE NARODZENIE-TRADYCJA-GAVLE-GOAT MATS ASTRANDGetty Images 16z 21Szwecja

W Szwecji jestGävle Goat, która istnieje od 1966 roku. Gävle Goat to gigantyczna wersja tradycyjnej szwedzkiej bożonarodzeniowej kozy słomianej, która pierwotnie miała przyciągać ludzi do sklepów i restauracji. Jest zawsze umieszczona na środku Placu Zamkowego i jest największą na świecie kozą słomianą.

Meksykańskie produkty Godziny pracy dla mediówGetty Images 17z 21Meksyk

Meksykanie obchodzą Boże Narodzenie od 12 grudnia do 6 stycznia. Popularną tradycją jestHostalczyli procesja wykonywana przez dzieci w okresie świątecznym. Trzymają świece i tablicę z pomalowanymi glinianymi postaciami Maryi i Józefa i śpiewają pieśni w domach swoich przyjaciół. W każdym domu mówi się im, że nie ma miejsca, dopóki nie dotrą do domu, który oferuje im pokój. Będąc w środku, modlą się i urządzają przyjęcie z jedzeniem, grami i fajerwerkami. Każdej nocy w innym domu odbywa się taka impreza. Jest ich dziewięć i opowiadają historię, kiedy Józef i Maria szukali miejsca na nocleg. Rodziny dekorują swoje domy na zewnątrz wiecznie zielonymi, mchem i papierowymi lampionami.

To Zdjęcie: Catherine MacBrideGetty Images 18z 21Anglia

Święta Bożego Narodzenia wAngliasą bardzo podobne do świąt Bożego Narodzenia w USA. W Boże Narodzenie mają ucztę południową, dzieciaki wystawiają Mikołajowi pończochy i ciasteczka, a rodziny dekorują jemiołą. Jedną z angielskich tradycji, która jest dość popularna w USA, jest świąteczny krakers. Podczas kolacji wszyscy otwierają krakersa i otrzymują drobne upominki, papierowy kapelusz, który noszą przez całą noc oraz zagadkę do przeczytania wszystkim. Zwykle podaje się pudding śliwkowy, aw środku znajduje się srebrny urok - kto go znajdzie, ma szczęście na nadchodzący nowy rok.

Plac Syntagma w Atenach w czasie Bożego Narodzenia NurPhotoGetty Images 19z 21Grecja

Łodzie i kolędowanie to dwie wielkie tradycje świąteczneGrecja. W Wigilię dzieci wychodzą na ulicę, aby śpiewać kolędy. Grają na bębnach i trójkątach, a niektórzy z nich noszą małe łódeczki ozdobione orzechami pomalowanymi na złoto. Jeśli dobrze śpiewają, otrzymują prezenty, takie jak pieniądze, orzechy i słodycze.

Inną starą tradycją jest płytka drewniana miska z kawałkiem drutu na krawędzi. Z drutu zwisa gałązka bazylii owinięta wokół drewnianego krzyża. Woda jest tam przechowywana i raz dziennie ktoś z rodziny zanurza krzyż w wodzie, aby wytrysnąć go w każdym pokoju w domu. Uważa się, że powstrzymuje „kallikantzaroi”, czyli złe duchy. Uważa się, że te złe duchy wydostają się w ciągu 12 dni Bożego Narodzenia i dostają się do domu przez komin - tak wiele rodzin pali ogień przez 12 dni, aby trzymać je z daleka.

Wreszcie, w wielu dużych miastach znajdują się duże żaglowce z masztami, a te zdobione statki są bardzo starą tradycją.

¿Debería quedarme con mi esposo?
Cavalcade of Lights rozpoczyna sezon świąteczny pierwszym oświetleniem oficjalnej choinki Torontos, fajerwerkami i zabawą na łyżwach. Steve RussellGetty Images dwadzieściaz 21Toronto Kanada

Od ponad 50 lat Kawalkada światełbył początkiem sezonu wakacyjnego w Toronto. Zapalają oficjalną choinkę, są imprezy na łyżwach, występy muzyczne na żywo i pokaz sztucznych ogni.

kęsy w ogniu wegetarianinGetty Images dwadzieścia jedenz 21Francja

Jedną z popularnych tradycji we Francji jest spalanieYule Logwykonane z drewna wiśniowego w Twoim domu. Kłoda jest wnoszona do środka w Wigilię, a następnie skrapiana czerwonym winem, aby ładnie pachniała. Pomijają jedzenie i napoje, a kłoda i świece mają palić się przez całą noc jako powitalny znak dla Maryi i małego Jezusa.