Zmień kontrolę urodzeń, zmień swoje życie - Może 2022

kontrola urodzeń Stuart TysonNigdy nie myślałem, że to powiem, ale uwielbiam swoją antykoncepcję - i to nie tylko dlatego, że powstrzymuje mnie to przed posiadaniem większej liczby dzieci. Pigułka, którą kiedyś brałem, działała, jasne, ale co miesiąc miałem wywołane przez PMS Hulkish freak out, które sprawiały, że czułem się (i wydawałem się) szalony. Dopiero gdy urodziłam drugie dziecko - i mój 242. krach - pomyślałam o zmianie. Znajomy dostał wkładkę domaciczną i zachwycał się nią, więc zacząłem pompować ją w poszukiwaniu informacji i sprawdziłem ją z moim innym przyjacielem, Google. Pomysł spodobał się mojemu ginekologowi, więc w wieku 34 lat rzuciłem pigułkę i dostałem ParaGard, niehormonalną wkładkę domaciczną. Mój mąż był trochę podejrzliwy wobec pomysłu miedzianego pręta mrożącego w mojej macicy, ale był podekscytowany, że moje wahadło emocji zniknęło. Byliśmyobieszczęśliwszy.

Kiedy pewnego wieczoru przy koktajlu wspomniałem o tym odkryciu moim koleżankom, wywołało to długą rozmowę na temat naszych trafień i niepowodzeń związanych z kontrolą urodzeń, które okazały się być w większości pudłami. Niektórzy z moich znajomych mieli problemy z nastrojem, tak jak ja, niektórzy cierpieli z powodu niskiego libido lub obfitych miesiączek, a jedna pokazała nam czarną lepką pozostałość na jej tyłku po plastrze, którego przestała używać kilka miesięcy temu. Inna przyjaciółka opowiadała przezabawne historie o NuvaRing hula-hoop wokół penisa jej męża, a inna uciekała się do „ciągnięcia i modlitwy”. Co zabrałem z tego nadmiaru: wszyscy znosimy wiele w imię antykoncepcji.

`` Kobiety będą latami zajmować się antykoncepcją, której nie lubią '' - mówi lekarka położnicza Hilda Hutcherson. `` Myślę, że dzieje się tak dlatego, że nie wiedzą, co jeszcze tam jest ''. A nawet jeśli coś ci się nie udaje, może to nie być w porządku, gdy się starzejesz i masz dzieci. `` Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla całego Twojego życia reprodukcyjnego '' - mówi lekarz medycyny Rebecca Booth, położnik ginekologiczny z Louisville w KY i autorka książki Tydzień Wenus: odkryj potężny sekret swojego cyklu ... w każdym wieku .Więc co robić? Najpierw zbierz informacje samodzielnie - porozmawiaj ze znajomymi, przeczytaj historie tutaj, znajdź szczegóły online - zanim zobaczysz swój dokument. „Typowa wizyta u ginekologa trwa 15 minut, więc żaden lekarz nie przygotuje rozprawy doktorskiej na temat wszystkich dostępnych metod” - mówi Hutcherson. Wykorzystaj ten cenny czas, aby omówić opcje, które lubisz w świetle swojej osobistej historii zdrowia. A jeśli dokonasz zmiany, bądź cierpliwy. „Jeśli nie masz czegoś naprawdę poważnego, na przykład silnego krwawienia lub bólu, podaj nową metodę na trzy miesiące przed podjęciem decyzji, czy będzie ona skuteczna” - mówi Hutcherson.

Konkluzja: Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy (życie seksualne, włosy, małżeństwo), nie musisz godzić się na taką kontrolę urodzeń. Te kobiety nie zrezygnowały z poszukiwań lepszego dopasowania i to się opłaciło. Możesz skończyć z czymś innym - to nie jedyne wybory - ale nie będziesz wiedział, o ile lepiej poczujesz się, dopóki nie spróbujesz.

kontrola urodzeń Stuart Tyson

Straciła dodatkową wagę

Suzy P., 39 lat, mama dwójki dzieci (4 i 2 lata)Czego próbowała:Pigułka> IUD> Pigułka

Jej przełom w kontroli urodzeń:Suzy przeszła na ParaGard po swoim drugim dziecku i była szczęśliwa, że ​​nie było tam żadnych hormonów. Ale po tym, jak odstawiła córkę od piersi, a dziecko spało przez całą noc, „nadal wydawało mi się, że urodziłam noworodka, tak właśnie czułam się wyczerpana i gruba” - mówi. Zaczęła podejrzewać, że faktyczniepotrzebnehormony, aby poczuć równowagę. Po dwóch cyklach ponownego zażywania pigułki wróciła do normy. „Schudłam, nabrałam energii - nawet moja skóra wyglądała lepiej” - mówi. „To nie była wina wkładki, ale cieszę się, że ją wyciągnąłem”.

Cotypotrzebuję wiedzieć:Są kobiety, które po prostu lepiej czują się na pigułce. Dodane estrogeny i progestyny ​​hamują owulację i skoki hormonalne, które mogą wpływać na nastrój, skórę, poziom energii i apetyt. „Wielu pacjentów mówi mi, że chcą zachować naturalność i wypróbować niehormonalną antykoncepcję, ale nie zawsze jest to lepsze” - mówi Booth. Podczas gdy około 15 procent kobiet zgłasza gorsze wahania nastroju podczas stosowania pigułki, wiele z nich uważa, że ​​powoduje to bardziej równomierny kilof. Inni przysięgają na to, co pigułka robi dla ich skóry. Nie ma jednej pigułki, która gwarantuje przyspieszenie metabolizmu, ale dzięki pewnym próbom i błędom możesz znaleźć taką, która zrobi to za Ciebie. Przyjmowanie pigułki pozwala również na manipulowanie cyklem; jeśli pominiesz tydzień przyjmowania pigułek placebo, możesz uniknąć okresu na wakacje lub imprezę (jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie).¿Cómo se conocieron Tarek y Christina?
kontrola urodzeń Stuart Tyson

Mniej zmartwień, lepszy seks

Amanda C., 33 lata, mama trojga dzieci (8, 6 i 3 lata)

Czego próbowała:Pigułka> Hormonalna wkładka domaciczna

Jej przełom w kontroli urodzeń:„Zawsze zapomniałam wziąć pigułkę” - mówi Amanda. - Albo zapomniałem go brać codziennie o tej samej porze. Ona i jej mąż czasami pamiętali, że używali prezerwatywy jako zabezpieczenia, ale przez cały czas czuła się zmartwiona. Pigułka złagodziła bolesne miesiączkowanie („szalony ból podczas miesiączki” - wyjaśnia), więc nie chciała rezygnować z hormonów, które pomogły. Mirena dostarcza hormony, więc odniosła korzyść w postaci złagodzenia bólu bez konieczności pamiętania o zażyciu pigułki. To było również świetne dla życia seksualnego pary, ponieważ teraz Amanda w ogóle nie ma okresu (nie jest to rzadkie w przypadku Mireny). 'Jest toniesamowite,' ona mówi.

Cotypotrzebuję wiedzieć:Wkładka domaciczna zapewnia długotrwałą ochronę: jest idealna dla matek odstawiających dzieci i kobiet, które skończyły już mieć dzieci - ale nie skończyły uprawiać seksu (zwłaszcza jeśli podwiązanie jajowodów wydaje się zbyt trwałe). Mirena jest również przepisywana na ciężkie miesiączki - a pozbycie się ich może zdecydowanie zmienić Twoje życie.

kontrola urodzeń Stuart Tyson

Minęły złe okresy

Deb M., 40 lat, mama jednego dziecka (5 lat)

Czego próbowała:Pigułka> NuvaRing

Jej przełom w kontroli urodzeń:Kiedy jej pierwszy okres po ciąży na pigułce przyszedł z silnym krwawieniem, Deb wiedziała, że ​​coś jest nie tak. „Przez 20 lat brania pigułki nigdy nie miałam problemu” - mówi. Wytrzymała krwawienie przez dwa tygodnie, wiedząc, że pierwsza miesiączka (lub kilka) po urodzeniu dziecka może być inna, po czym powiedziała:Dość. Jej lekarz zasugerował NuvaRing. To był tylko bilet na ciało Deb - i okresy. 'Kocham to!' ona mówi. „Tylko konieczność zmiany tego leku raz w miesiącu w porównaniu z codziennym przyjmowaniem pigułki jest bardzo uwalniająca”.

Cotypotrzebuję wiedzieć:Pierścień działa jak większość pigułek (trzy tygodnie przerwy, jeden tydzień przerwy), ale jeśli chcesz pominąć miesiączkę, po prostu włóż nową zamiast pomijać tydzień - Deb robi to, aby powstrzymać menstruacyjne bóle głowy. Elastyczny plastikowy pierścień jest wprowadzany do pochwy (przez Ciebie, podobnie jak w przypadku tamponu bez aplikatora), gdzie dozuje hormony hamujące owulację. Niektóre kobiety mają wydzielinę śluzową, która nie jest problematyczna i często jest uważana za korzyść ze względu na dodatkowe nawilżenie podczas seksu.

kontrola urodzeń Stuart Tyson

Koniec z myśleniem o kontroli urodzeń - jak nigdy dotąd

Marie G.., 36, mama trojga dzieci (9, 4 i 1 lat)

Czego próbowała:Pigułki> Plemnikobójcze> Pianki> Prezerwatywy> Podwiązanie jajowodów

Jej przełom w kontroli urodzeń:Kiedy Marie i jej mąż byli prawie - ale niecałkiem- gotowa mieć dzieci, przestała brać pigułkę i kupiła piankę plemnikobójczą, która ma zabijać plemniki przy kontakcie. To tyle: dziewięć miesięcy po wypróbowaniu tego produktu urodził się jej pierwszy syn. Ona i jej mąż byli zachwyceni, ale przez następne osiem lat, kiedy nie starali się o więcej dzieci, jej mąż nosił prezerwatywy. „Nie przeszkadzało mi to, ale on był mniej zachwycony” - mówi Marie. I oboje nienawidzili dodatkowego kroku. Kiedy Marie zaszła w ciążę z trzecim dzieckiem, była pewna, że ​​będzie jej ostatnią, więc umówiła się, aby związać rurki. „Lekarze pytali mnie w kółko, czy jestem tego pewna” - mówi. Zabieg trwał około 20 minut po cesarskim cięciu, a powrót do zdrowia nie był dłuższy niż przy innych porodach. „Nigdy więcej nie muszę martwić się o zajście w ciążę i mogę po prostu cieszyć się seksem, kiedykolwiek i gdziekolwiek” - mówi.

Cotypotrzebuję wiedzieć:Całkowicie skończyłeś mieć dzieci? Myślisz, że jesteś za stara, aby zajść w ciążę - ale słuchanie o 47-letniej nowej mamie cię przeraża? Witamy, podwiązanie jajowodów. Lekarz zaciska, zawiązuje lub przecina jajowody, aby zapobiec przedostaniu się jaja. Inna stała opcja: Essure, maleńka cewka ze stali nierdzewnej, która jest wkładana do każdego z jajowodów, tworząc tkankę bliznowatą, która zapobiega przechodzeniu plemników. A potem jest wazektomia, która jest świetną, bezpieczną opcją, która nie wymaga części kobiecych. Bo może nadszedł czas na Twojechłopakpodnieść poziom.

kontrola urodzeń Stuart Tyson

Jej libido wraca do gry!

Kate R., 34 lata, mama jedynego dziecka (18 miesięcy)

Czego próbowała:Pigułka> Inna pigułka> Lepsza pigułka

Jej przełom w kontroli urodzeń:Kate przez lata próbowała dwóch różnych pigułek antykoncepcyjnych, ale czuła się prawie tak samo w przypadku obu: miała regularny okres, który lubiła i zero zainteresowania seksem, którego nie. „Kochałam swojego męża, ale modliłam się, żeby pracował do późna, więc nie musiałam mu mówić, że nie jestem na to gotowa” - mówi. Znosiła też mroczne nastroje i drażliwość, co również wpłynęło na jej małżeństwo. „Przysięgam, wydaje mi się, że właściwie powiedziałam mu, że kiedyś chciałam się rozwieść, ponieważ zapomniał odebrać wina” - mówi. „Stałam się dokuczliwą, wredną, pozbawioną seksu żoną i nienawidziłam tego”. Po wysłuchaniu tego wszystkiego lekarz Kate przerzucił ją na niskodawkową pigułkę (z niższym poziomem estrogenu i progestyny). `` Ten zadziałał tak dobrze - lepsze nastroje, cykl, na który można jeszcze ustawić zegarek, a moje libido w końcu wróciło! '' mówi Kate. „Nie mogę uwierzyć, że tak długo czekałem na zmianę. Czuję się najlepszą możliwą wersją siebie i uwielbiam to ”. Jej mąż też.

Cotypotrzebuję wiedzieć:Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z tabletkami antykoncepcyjnymi jest niskie libido. Podczas gdy niektóre kobiety uwielbiają te tradycyjne pigułki hamujące poziom testosteronu (dla czystej skóry), inne odkrywają, że ich popęd seksualny znika bez niego. Na rynku jest kilka tabletek o niskiej dawce; należy tylko pamiętać, że aby były skuteczne, należy je przyjmować codziennie o tej samej porze. „Widzę, że wielu pacjentów cierpi, ponieważ przywiązali się do swojej pigułki i nie chcą przechodzić przez kłopoty związane z wprowadzeniem zmiany” - mówi Booth. - Ale nikt nie powinien tak żyć.

kontrola urodzeń Stuart Tyson

Świnoujście 101

Myślisz o zmianie? Oto co:

PIGUŁKA:Najpopularniejsza forma antykoncepcji jest dostępna w trzech odmianach: złożona pigułka (estrogen i progestagen), połączenie małej dawki i tylko progestagen („mini pigułka”).

wkładka domaciczna;Urządzenia wewnątrzmaciczne to małe plastikowe lub miedziane pręty wprowadzane do macicy przez lekarza; zapobiegają przedostawaniu się plemników do komórki jajowej.

PIERŚCIEŃ:NuvaRing to elastyczny plastikowy pierścień, który dostarcza przez tkankę pochwy zarówno estrogen, jak i progestagen.

WSZCZEPIAĆ:Nexplanon to pałeczka wielkości zapałki, którą umieszcza się pod skórą ramienia i uwalnia progestagen. Trwa trzy lata.

STRZAŁ:Depo-Provera to zastrzyk podawany przez lekarza co trzy miesiące. Zawiera progestagen, a jej działanie może utrzymywać się od sześciu do 10 miesięcy po ostatnim strzale.

STERYLIZACJA:Operacja podwiązania jajowodów zapobiega przenoszeniu jaj do macicy przez jajowody. Essure to urządzenie, które tworzy tkankę bliznowatą, tak że komórka jajowa i plemniki nie mogą się spotkać (nie jest wymagana operacja). Dla facetów: wazektomia przecina rurki, które przenoszą plemniki z jąder.