6 głównych sposobów zmiany piersi po karmieniu piersią - Grudzień 2022

Cycki po karmieniu piersią Getty Images

Karmiłam piersią czworo dzieci i chłopcze, czy mam cycki, żeby to udowodnić. Moje piersi nie są takie same od czasu, gdy odstawiłam od piersi mojego ostatniego dziecka i nie mówię o zmianach, które wynikają po prostu ze starzenia się. Lata powtarzającego się pompowania i opróżniania, ssania dziecka i kilka okrążeń zakażonych sutków i zapalenia sutka oznaczają, że mogę oficjalnie dodać moje cycki do listy rzeczy, które odebrały mi moje dzieci. Znajdują się gdzieś na liście między moim rozmiarem buta a moim zdrowiem psychicznym.

Podczas gdy niektóre szczęśliwe kobiety nie doświadczają dużej zmiany, moje doświadczenie jest całkiem normalne, mówi Kelly M. Kasper, MD, OBGYN z Indiana University Health. Nasze piersi to cudowne maszyny, a karmienie piersią to proces, który rozpoczyna się w czasie ciąży i wyzwala w całym ciele szereg zmian metabolicznych, hormonalnych, strukturalnych, a nawet psychicznych - nawet jeśli nigdytak właściwiekarmić piersią. Ale im dłużej karmisz piersią, tym bardziej Twoje piersi dostosowują się do tego i tym więcej zmian zauważysz po skończeniu. Uważaj na tych sześć.Reklama - czytaj dalej poniżejZwiotczenie, workowanie skóry Giphy

„Produkcja mleka matki i zwiększony rozmiar piersi może powodować rozciąganie skóry i tkanek piersi” - wyjaśnia Kasper. „Tak więc po zakończeniu karmienia piersią piersi stają się mniej gęste i zauważysz, że Twoje piersi wyglądają i czują się puste, obwisłe lub spłaszczone”. Fan-freaking-tastic.

Wyciek mleka Giphy

Och, myślałeś, że odstawienie od piersi oznaczało, że w końcu będziesz w stanie porzucić te (nie) seksowne wkładki laktacyjne? Przepraszam, ale to może potrwaćmiesięcyaby Twoje mleko całkowicie wyschło. W międzyczasie mały wyciek, uczucie „wypływającego mleka”, przeszywający ból, mrowienie i utrzymujące się uczucie sytości są całkowicie normalne - mówi Kasper.

Niezbyt Urocze Grudki Pani Giphy

To może być jedyny raz w Twoim życiu, kiedy uczucie bryły w piersi nie jest okazją do wariowania i biegania z krzykiem do lekarza (co mogłem zrobić lub nie). Kiedy Twoje mleko wysycha, może chwilowo powodować nierówności lub wygląd, zwłaszcza jeśli nagle przerwałaś karmienie piersią zamiast powoli odstawiać przez pewien czas. Może to być niepokojące, ale te grudki powinny zniknąć, gdy organizm zakończy proces odstawiania. Jeśli nie, lub jeśli jesteś zaniepokojony, oczywiście idź do lekarza!Niesamowite kurczące się cycki Klatka piersiowa, talia, brzuch, artysta muzyczny, tułów, mięśnie, udo, żołądek, śpiew, piosenkarz, Giphy

Jedną z pierwszych rzeczy, które matki zauważają po rozpoczęciu odstawiania od piersi, jest kurczenie się ich piersi. To ma sens; mleko twojego ciała wysycha. Ale podczas gdy niektóre kobiety zachowują większy rozmiar miseczki, piersi większości kobiet nie tylko się kurczą, ale w rzeczywistości kończą mniejsze niż przed zajściem w ciążę, mówi Kasper. (Przynajmniej nie jestem sam?)

Lżejsze, mniejsze sutki Giphy

To nie wszystko przeznaczenie i sflaczały mrok! Możesz oczekiwać, że Twoje sutki powrócą do swojego pierwotnego rozmiaru i koloru (prawdopodobnie jaśniejsze i mniejsze niż podczas karmienia piersią), a dodatkowe żyły powinny zniknąć - mówi Kasper. Wszystkie te rozstępy są jednak twoje, dodaje. Bezpłatna pamiątka!

Znowu stają się Twoimi Giphy

Karmienie piersią może być intensywnym procesem - podobnie jak odstawianie od piersi. „Niektóre kobiety są podekscytowane powrotem swoich ciał” - mówi Kasper. „Możesz niecierpliwie czekać na koniec karmienia w środku nocy lub czuć, że zawsze jesteś„ dyżurny ”na karmienie. Jeśli odciągasz pokarm, to może być niewiarygodnie wyzwalające, jeśli nie musisz się już martwić o to, że będziesz musiał wszędzie zabierać pompę lub szukać prywatnego miejsca do odciągania pokarmu ”. Mimo to, dodaje, inne kobiety opłakują proces odsadzania. „Możesz się martwić, że stracisz więź z dzieckiem lub więź emocjonalną, która pojawia się podczas karmienia piersią. Możesz także odczuwać poczucie winy, jeśli odstawiasz od piersi przed z góry określonym przedziałem czasowym ”. Jedno (lub oba) uczucia są całkowicie normalne i możesz spodziewać się wahań nastroju, gdy hormony i piersi dostosowują się do następnej fazy rodzicielstwa.