17 Fascynujących rzeczy, których nie wiedziałeś o rekinach - Styczeń 2022

Wielki biały rekin, Carcharodon carcharias, pokazujący zęby u wybrzeży Gansbaai Obrazy edukacyjneGetty Images

W dużej mierze z powodu ich głównych ról w niektórych z najbardziej przerażających filmów Hollywood, rekiny zyskały dość złą reputację. Jednak te powszechnie niezrozumiane drapieżniki oceaniczne są istotną częścią podwodnego ekosystemu i są narażone na wymarcie. Aby uczcić Narodowy Dzień Rekina 14 lipca, poznajmy trochę lepiej naszych przyjaciół z finny. Oto 17 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o jednym z najważniejszych stworzeń morskich.

Zobacz galerię 17Zdjęcia Plaża zamknięta po śmiertelnym ataku rekina Chris HydeGetty Images 1z 17Rekiny nie są podatne na przypadkowe ataki na ludzi.

Większość ataków ma postaćforma samoobronylub w celu ochrony ich terytorium. Znane są z tego, że raz po raz przyłapują surferów, ponieważ ich kombinezony przypominają wyglądem foki.Duże usta! Pływanie Z Rekinami Wielorybimi Barcroft MediaGetty Images dwaz 17Nie karmią się stale.

Rekiny zazwyczaj jedzą ryby, foki i większe ssaki morskie. Wielcy biali mogą nawet przejść dopełne trzy miesiącepomiędzy posiłkami.

Fotograf podchodzi do świata z bliska i osobiście BarcroftGetty Images 3z 17To naprawdę wysportowane stworzenia.

Rekin łososiowy tonajszybszy rekin świata, osiągając prędkość do 55 mil na godzinę podczas pływania. To 11 razy szybciej niż olimpijczyk Michael Phelps, który potrafi pływać z prędkością 5 mil na godzinę. Imponujący jest również rekin mako, który przyspiesza szybciej niż Porsche.

Rekiny białopłetwe urodzone w akwarium Steinhart Justin SullivanGetty Images 4z 17Od urodzenia radzą sobie same.

Kiedy rekin urodzi swoje dzieci (tzw. „Szczenięta”), nie okazuje żadnej troski o żadne z nich. Są pozostawieni samym sobie. Matka może nawet spróbować zjeść jedną lub dwie z nich.Ryby głębinowe, rekin falbany znaleziony żywy w Numazu w Japonii Getty ImagesGetty Images 5z 17Mogą żyć znacznie dłużej, niż myślisz.

Chociaż uważano, że większość rekinówżyć średnio około 30 lat, naukowcy odkryli niedawno, że niektóre rekiny głębinowe mogą żyć ponad 100 lat, a niektóre są arktyczneRekiny grenlandzkieprzekraczając 250! Tym bardziej należy szanować starszych.

mensajes de texto para encenderlo
POZNAJ AFP HISTORIĘ JUSTINE GERARDY GIANLUIGI GUERCIAGetty Images 6z 17Współistnieją pokojowo z wieloma stworzeniami.

Istnieje kilka małych gatunków ryb, w tym pilot i wargaczznany z pływania w nurcie rekina. Ale ta przejażdżka z Uberem nie jest darmowa - praca „sprzątaczek” polega na zbieraniu pasożytów i szczątków z rekinów.

Skamieniałości zębów rekina w macierzy z piaskowca Lamna obliqua Eocene (56 do 34 mln lat temu) Maroko (okaz dzięki uprzejmości Rona Steblera, Scottsdale, Arizona, USA) Dziki horyzontGetty Images 7z 17Nie mają żadnych kości.

Szkielet rekina składa się w całości z chrząstki. Dlatego kiedy umierają, onicałkowicie się rozpadajądo oceanu, pozostawiając tylko zęby.Zapiekanki rekiny młotowate. Prisma marki DukasGetty Images 8z 17Zwykle nie podróżują w paczkach.

Przez większą częśćrekiny są raczej aspołeczne. Wydaje się, że młotowici są wyjątkiem od tej reguły, ponieważ zwykle uczą się w większych grupach.

One Giant Leap: Great White Sharks Breach na południowym Oceanie Atlantyckim Barcroft MediaGetty Images 9z 17Nie są zbyt aktywni w ciągu dnia.

Nawet rekiny trzymają się codziennego harmonogramu. Ichnajbardziej aktywne czasywystępują w godzinach zmierzchu i ciemności.

Wyłom żarłacza białego na Seal Island, False Bay, RPA Chris Brunskill Ltd.Getty Images 10z 17Nie zawsze czają się pod powierzchnią wody.

Rekiny potrafią skakać25 do 30 stópbez wody. Cały japoważne powietrze!

Żuchwa rekina z kilkoma warstwami zębów ZiemiaGetty Images jedenaściez 17Mają imponujący zestaw zębów.

Wielkie białe mają ponad 300 zębów, ułożonych w siedmiu rzędach.

Fotograf podchodzi do świata z bliska i osobiście BarcroftGetty Images 12z 17Ale często je tracą.

Świetni biali potrafiąstracić 1000 zębówza rok. Ale odrastanie zęba zajmuje tylko kilka dni. Rekiny mogą stracić i wyprodukować ponad 30 000 zębów w ciągu swojego życia. Patrząc z perspektywy, ludzie wyrastają / wymieniają tylko 20 zębów.

Wielki biały rekin, Carcharodon carcharias, pokazujący zęby u wybrzeży Gansbaai Obrazy edukacyjneGetty Images 13z 17Mają bardzo silny węch.

Żarłacze białe potrafią wykryć kolonię fok oddaloną o dwie mile. To ma sens, jak koniecdwie trzeciemózg rekina jest przeznaczony do węchu.

Żarłacz biały, Carcharodon carcharias, płetwa grzbietowa w wodzie, RPA Obrazy edukacyjneGetty Images 14z 17Ciągle pływają.

„Rekinyzatoniejeśli przestaną pływać.

cosas sucias que decir para encenderlo
Pelagiczny młocownik (Alopias pelagicus) w Monad Shoal na Filipinach VW PicsGetty Images piętnaściez 17Ale nie mogą pływać do tyłu.

Wynika to zustalone pozycje ich płetw i płetw. Ich ciała zostały zaprojektowane tak, aby zoptymalizować prędkość kierunkową do przodu.

Życie wodne na Oceanie Indyjskim Barcroft MediaGetty Images 16z 17Ich nawyki różnią się w zależności od rasy.

Niektóre rekiny migrują po całych basenach oceanicznych, aby żerować i rozmnażać się, podczas gdy inne pozostająprawie w jednym miejscucałe ich życie.

Nurkowanie z żarłaczami białymi w Meksyku Dave J HoganGetty Images 17z 17Nie wszystkie rekiny są masywne.

Rasy takie jak rekiny kocie i rekiny latarniowe są w rzeczywistości bardzo małe. Chociaż tonŚrednia długośćżarłacza białego wynosi 4,6 t6 metrów długości, czyli więcej niż typowy samochód.