Czy sushi jest dla ciebie dobre, czy nie? - Wrzesień 2022

Sushi Getty Images

Ryby, wodorosty, ryż i hellip; brzmi dla ciebie całkiem nieźle, prawda? To zależy od tego, kogo zapytasz, zgodnie z New York Times . Kiedy w gazecie ankietowano zarówno dietetyków, jak i zwykłych Amerykanów, 75 procent dietetyków zgodziło się, że sushi jest zdrowe. Tylko 49 procent społeczeństwa tak uważa.

Oczywiście rzeczywista odpowiedź zależy od tego, co jest w sushi i ile go spożywasz - co może dać pewien wgląd w przyczyny niezgody. Albo dietetycy są optymistami, albo po prostu nigdy nie widzieli, aby ktoś w pojedynkę wykańczał talerz sushi wielkości gramofonu. W każdym razie, jeśli ostatnio oglądałeś menu sushi, wiesz, że istnieje wiele okazji, aby zamienić zwykłą surową rybę w taki posiłek, który wymaga rozpięcia spodni przy stole. W końcu tak jak sałatka cięższa na grzankach niż na zielonych liściach skłania się bardziej w kierunku fast foodów niż zdrowego posiłku, tak zamówienie sushi składające się głównie z niezdrowych składników jest, no cóż, w większości niezdrowe. Oto, co powinieneś wziąć pod uwagę przed zamówieniem następnej rolki.Zacznij od odpowiedniego białka

Chude białko pomaga w utracie wagi, co jest dobrym początkiem. Zaopatrz się w te kwasy tłuszczowe omega-3 - są dobre dla serca, chronią przed chorobami serca oraz obniżają ciśnienie krwi i tętno. Mówi, że łosoś, pstrąg i tuńczyk to dobre opcjeIlyse Schapiro, zarejestrowany dietetyk i współautor Czy powinienem wyciągnąć mój bajgiel? „Tylko uważaj, aby nie jeść zbyt często tuńczyka, ponieważ jest on bogaty w rtęć”. Makrela, marlin błękitny, miecznik i żółtaczka są również bogate w rtęć, więc je również ogranicz. I całkowicie unikaj imitacji kraba - jest zrobiony ze skrobi i zawiera sód.

Miej oko na dodatki

Imbir i wasabi mogą dodać kopa i chrupania do bez dodatków - nie wspominając o tym, że mają właściwości przeciwzapalne i odpornościowe, mówi Schapiro. Uważaj jednak na składniki takie jak tempura (lub cokolwiek smażonego) i ser tobiko, ostrzega. Nie tylko potrafią spakować poncz kalorii, ale mają tendencję do wypierania zdrowych warzyw i ryb z twojej bułki.

Uważaj na swoje porcje

Ryż do sushi, zrobiony z cukru i octu ryżowego, nie jest super zdrowy - i możesz spożywać pół szklanki na jedną rolkę sushi, mówi Schapiro. A te małe kawałki sumują się - czasami do ponad 1000 kalorii na posiłek, jeśli zamawiasz wiele bułek - mówi. Jeśli oglądasz swoje węglowodany lub kalorie, rozważ trzymanie się jednej rolki sushi i poleganie na zamówieniu sashimi (cienko pokrojonej ryby, bez ryżu) lub bułki naruto (zrobionej bez ryżu i owiniętej ogórkiem), aby Cię napełnić.Weź pod uwagę brązowy ryż

Nie chcesz rozstać się z ryżem? (Rozumiem. Węglowodany są świetne.) Spróbuj pójść na pół z regularnym ryżem do sushi i brązowym ryżem, jeśli chcesz podnieść poziom zdrowia. „Brązowy ryż zawiera błonnik, który zapewnia uczucie sytości oraz składniki odżywcze, takie jak witamina E, cynk, mangan, selen i magnez” - wyjaśnia Schapiro.

Go Easy On the Sodium

Nie tylko sód jestniezawodny sposób na uczucie wzdęcia, ale rządwytyczne dietetyczneZalecamy spożywanie nie więcej niż 2300 miligramów sodu dziennie. zaledwie dwie łyżki stołowe sosu sojowego wystarczą prawie na całą drogę, więc przy składaniu zamówienia należy zamówić sos sojowy o niskiej zawartości sodu. Jest zrobiony tak samo, jak zwykły sos sojowy, ale ma około 40 procent usuniętego sodu (nie przegapisz tego).

Sos Specjalny? Szczególnie źle dla Ciebie

Unikaj sosu węgorza (który jest mieszanką sosu sojowego i cukru) i pikantnych bułeczek (które są robione z majonezu zmieszanego z pastą chili), a także większości innych „kremowych” bułek, mówi Schapiro. Dodają kalorii i tłuszczu, ale nawet jeśli nie są one głównym problemem, trudno jest argumentować za białkiem i omega-3, gdy twoja bułka składa się z równych części ryb i majonezu.PodążaćDiana na TwitterzeiRedbook na Facebooku.