15 faktów, których nie wiedziałeś o prawdziwym biegunie północnym - Grudzień 2022

Widok Z Lotu Ptaka Ośnieżonych Gór Z Nieba Matt Lucas / EyeEmGetty Images

Chociaż każdy ma swoje listy do Świętego Mikołaja zaadresowane na biegun północny, czy ktoś naprawdę wie, co tak naprawdę dzieje się w punkcie orientacyjnym Arktyki? Rzućmy okiem na te 15 fascynujących faktów na temat jednego z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi.

Zobacz galerię piętnaścieZdjęcia Góra lodowa na pięknym morzu o zachodzie słońca HRAUNGetty Images 1z 15Istnieje wiele biegunów północnych (w pewnym sensie).

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to faktycznie sądwa punktyktóre można by uznać za prawdziwy biegun północny. Pierwszy znany jest jako północny biegun magnetyczny, który zmienia się każdego dnia, w zależności od tego, co dzieje się pod skorupą ziemską. Drugi to północny biegun ziemski, który jest stałym punktem oznaczającym szczyt Ziemi. Ale obie lokalizacje znajdują się na Oceanie Arktycznym.Arctic Beach Sunrise Sascha KilmerGetty Images dwaz 15Nie ma ziemi.

Nieruchomy biegun północny znajduje się na szczycie grubej tafli lodu, która mierzy tylko okołostopę nad poziomem morzai stale się zmienia.

Perłowy pomnik FPGGetty Images 3z 15Jeden zimny krok dla mężczyzny ...

W 1909 roku człowiek imieniem Robert Peary twierdził, że jako pierwszy dotarł na biegun północny. Podobnie do lądowania na Księżycu wiele dziesięcioleci później, umieścił w ziemi amerykańską flagę. Jednak jego twierdzenia o wyprawie są bardzo kontrowersyjnewiele osób wątpifaktycznie odbył podróż.

Wyspa Elenka na jeziorze Bajkał zimą Anton PetrusGetty Images 4z 15Średnie temperatury nie są tak niskie, jak myślisz.

W miesiącach letnich zwykle osiąga się średnio 32 stopnie Fahrenheita, podczas gdy sezon wakacyjny widzitemperatury spadajądo około -40 stopni Fahrenheita.Sea Ice Edge David Merron PhotographyGetty Images 5z 15To nie jest najzimniejszy biegun na Ziemi.

Jest to druga, za biegunem południowym - która znajduje się na Antarktydzie i ma średnio amrożący krew w żyłach -76 stopni Fahrenheitaw zimę. Brrrr!

Sejsmika morska w Arktyce westfaliaGetty Images 6z 15To opłacalna trasa wysyłki.

Jeśli firmy żeglugowe podróżujące między Azją a Ameryką Północną wybierają trasę przez Morze Północnew przeciwieństwie do Kanału Panamskiegomogą zaoszczędzić około 500 000 USD.

Wysoki Kąt Widzenia Krów Lodowych Jai Coe / EyeEmGetty Images 7z 15To kopalnia złota.

Według wielubadania geograficzneokoło 22% nieodkrytych światowych zasobów ropy znajduje się pod dnem morza Arktyki. Z powodu topniejącego lodu zasoby te stają się coraz bardziej dostępne.NASA kontynuuje wysiłki w celu monitorowania utraty lodu w Arktyce za pomocą lotów badawczych nad Grenlandią i Kanadą Mario TamaGetty Images 8z 15Nie należy do żadnego kraju.

Północno-kanadyjskie terytorium Nunavut znajduje się najbliżej bieguna północnego, a Grenlandia zajmuje prawie drugie miejsce. Ponieważ N.P. znajduje się na wodach międzynarodowych,nie należy do żadnego konkretnego kraju- ale wiele narodów przez lata próbowało dochodzić swoich roszczeń.

como tener sexo con mi novio
Nad powierzchnią i pod powierzchnią widok formacji lodowych na skraju kry w jasny słoneczny dzień, północna wyspa Baffina w Kanadzie. przez wildestanimalGetty Images 9z 15Jak głęboki jest Ocean Arktyczny?

Region bieguna północnego Oceanu Arktycznego mierzy z grubszaGłębokość 13 400 stóp–Co odpowiada około dziesięciu budynkom Empire State ustawionym jeden na drugim.

Idealna noc Ryan BarnesGetty Images 10z 15Niedawno piorun uderzył w pobliżu bieguna północnego 48 razy!

Historycznie rzecz biorąc, piorun nie był powszechny na biegunie północnym. Jednak ostatnio cieplejsze temperatury Arktyki sprzyjają burzom z piorunami. Latem 2019 roku w rejonie bieguna północnego wykryto burzę z piorunami, która uderzyła około 48 razy.

Zamarznięte morze o zachodzie słońca zhengshun tangGetty Images jedenaściez 15Słońce wschodzi i zachodzi ... raz w roku.

Z powodunachylenie osi ZiemiBiegun Północny doświadcza jednego wschodu słońca podczas marcowej równonocy i jednego zachodu słońca podczas równonocy wrześniowej, co sprawia, że ​​zima na zawsze jest ciemna, a lato zawsze słoneczne.

Malowniczy Widok Ośnieżonych Gór Na Tle Nieba W Nocy Nirut Sangkeaw / EyeEmGetty Images 12z 15Gwiazda na niebie wyznacza jego położenie.

Wokół siedzi wyraźnie świecąca Gwiazda Północna434 lata świetlnenad biegunem północnym. Jego stała lokalizacja sprawiła, że ​​od wieków jest to ważny punkt nawigacyjny.

widok z lotu ptaka na wieloryby pływające wśród gór lodowych Monica BertolazziGetty Images 13z 15Kto tam mieszka?

Podczas gdy żaden człowiek nie żyje w surowych warunkach arktycznych na kuli ziemskiej, inne formy życia taknazwijcie klimat domem. Morze jest pełne orków, humbaków i kilku gatunków ryb, podczas gdy na lądzie powyżej pojawiają się niedźwiedzie polarne.

Topniejące arkusze lodu Langevin JacquesGetty Images 14z 15Arktyka się kurczy.

W ciągu najbliższych 50 latskutki globalnego ociepleniamoże stopić gruby lód, który zajmuje znaczną część Północnej Drogi Morskiej otaczającej region bieguna północnego.

Widok z lotu ptaka małej grupy ekspedycyjnej na saniach przy krawędzi kra lodowej spoglądającej na pak lodowy na północnej wyspie Baffina. przez wildestanimalGetty Images piętnaściez 15Ludzie odwiedzają.

Chociaż my tam nie mieszkamy, ludzie takpodróż na biegun północny. Naukowcy badający Biegun Północny zakładają na tym obszarze tymczasowe stacje lub podróżują statkami badawczymi - ale nie ma stałych stacji.