Co powinieneś wiedzieć o ciąży po 40 roku życia - Październik 2022

Halle Berry w ciąży Getty ImagesNiezależnie od tego, czy budowałeś swoją karierę, szukałeś odpowiedniego faceta, czy po prostu nie byłeś do tej pory gotowy na założenie rodziny, na pewno nie jesteś sam. Wskaźnik urodzeń kobiet w wieku od 40 do 44 lat wzrósł o 3 procent od 2008 do 2009 roku, ostatniego roku, dla którego dostępne są dane, co jest największym skokiem od późnych lat 60-tych, według danychCDC.

Chociaż czekanie ma sens zarówno pod względem finansowym, jak i emocjonalnym, prawdopodobnie doświadczyłeś lub zastanawiałeś się nad rzeczywistością podczas godzin przeglądania wyników wyszukiwania Google: Twoje jaja po prostu nie są tak obfite ani zdrowe jak 20 lat temu. `` Większość kobiet we wczesnych i po czterdziestce dobrze sobie radzi będąc w ciąży '' - mówi dr Jeffrey M. Goldberg, profesor i kierownik endokrynologii reprodukcyjnej i niepłodności w Cleveland Clinic Department ofPołożnictwo i ginekologia. „Problemem jest zajście w ciążę - i pozostanie w ciąży - ze zdrowym dzieckiem”. To powiedziawszy, robienie dzieci jest nadal realną możliwością w tej dekadzie. Oto, co ujawnia najnowsza nauka.

1. Oto liczby rzeczywiste.Kobiety po 40. roku życia mają mniej niż 5% szans na naturalne zajście w ciążę w dowolnym cyklu rozrodczym, zgodnie zAmerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Przy zastosowaniu zapłodnienia in vitro (IVF) wskaźnik sukcesu wzrasta do 6 do 10 procent, stwierdzaAmerykańskie Stowarzyszenie Ciążowe.

2. Jeśli zajdziesz w ciążę, może nie być z twoimi własnymi jajami.

Za to błędne przekonanie możemy winić Hollywood. „Starsze kobiety w ciąży często nie„ przyznają się, że używają jaj ofiarowanych przez młodszą kobietę ”- mówi Goldberg. Jasne, niektóre kobiety po czterdziestce odnoszą sukcesy z własnymi jajami, ale to nie jest norma, szczególnie jeśli stosujesz terapię niepłodności. ZAnaukaw dziennikuPłodność i bezpłodnośćodkryli, że 40-letnie kobiety leczone z powodu niepłodności mają tylko 25% szans na zajście w ciążę z własnymi komórkami jajowymi. W wieku 43 lat liczba ta spada do 10 procent, a w wieku 44 lat to tylko 1,6 procent.3. Zdrowa waga może mieć duże znaczenie.

Kolejny powód, aby pozostać - lub nabrać - formy: w ostatnim czasienaukaPonad 53 000 kobiet, te powyżej 40 roku życia, które miały zdrową wagę w momencie poczęcia, zmniejszyły ryzyko cięcia cesarskiego, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i cukrzycy ciążowej, która jest szczególnie powszechna u starszych kobiet w ciąży - mówi Goldberg.

4. Twoje szanse na poronienie są wyższe.W miarę starzenia się jaj, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiną się u nich nieprawidłowości genetyczne, które uniemożliwiają rozwój płodu w czasie, mówi Mark Surrey, MD, dyrektor medycznyCentrum rozrodu w Południowej Kalifornii. Wiele poronień zdarza się, ponieważ dziecko nie urodziłoby się zdrowe i, niestety, nie ma takiej ilości witamin prenatalnych - ani chęci posiadania dziecka - które mogłyby zapobiec bolesnemu wydarzeniu. I znowu, każdy mijający rok ma znaczenie: naukowcy z Harvard Medical Schoolznalezionywśród osób, które przeszły IVF, odsetek poronień wynosi 24% dla 40-latków, 38% dla 43-latków i 54% dla 44-latków.

5. Liczy się również wiek ojca.

Starsi mężczyźni są często klepani po plecach za ich męskość - w końcu Tony Randall miał 77 lat, kiedy zemdlał z cygar - ale ich płodność również spada z czasem. Studium w czasopiśmieNaturastwierdzili wyższe wskaźniki wad genetycznych, takich jak autyzm i schizofrenia, u dzieci, których ojcem był starszy mężczyzna, ponieważ jakość nasienia pogarsza się z wiekiem. Jeśli więc twój mężulek jest lisem srebrnym, warto o tym pamiętać planując rodzinę.

6. Leczenie bezpłodności to nie cudowne działanie.

„Większość kobiet nie jest tego świadoma, więc zawsze trzymam na biurku pudełko chusteczek, kiedy im o tym mówię” - mówi Goldberg. Chociaż zajście w ciążę bez pomocy sztucznej inseminacji lub zapłodnienia in vitro jest najmniej prawdopodobną z trzech metod, które doprowadzą do zajścia w ciążę, wskaźniki sukcesu w każdym razie zmniejszają się do liczby jednocyfrowej, gdy kobiety się starzeją. Jeśli masz ponad 40 lat i masz regularne comiesięczne cykle miesiączkowe, spróbuj zajść w ciążę w naturalny sposób przez sześć miesięcy - młodszym kobietom zwykle zaleca się odczekanie roku - zanim zaczną szukać leczenia bezpłodności. Jeśli jednak miesiączka jest nieregularna, natychmiast udaj się do lekarza. A jeśli trafisz do gabinetu lekarskiego, spodziewaj się poddania się standardowym testom, takim jak badanie mięśniaków macicy i jajowodów. Lekarz może również przepisać leki, takie jak Clomid lub Femara, które pomagają uwolnić jaja. Goldberg mówi, że trzy cykle inseminacji, które przybliżają plemniki do miejsca, w którym muszą się znajdować w czasie owulacji, są generalnie wymagane przed omówieniem IVF.

7. Jest wiele sposobów na zdobycie jajek.

Jeśli Twoja własna nie wypada, nadal masz wiele możliwości, na przykład skorzystanie z pomocy znanego dawcy - często przyjaciela lub członka rodziny - za pośrednictwem agencji zajmującej się dawcami komórek jajowych lub pozyskanie kandydatów przez umieszczenie reklamy w lokalnej gazecie uniwersyteckiej. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił również duży postęp w technologii zamrażania jaj (dzięki której wybiera się jajko, a nie dawcę jaja). „Laboratoria na całym świecie dopracowały ostatnio technikę zamrażania jaj, aby osiągnąć wskaźniki zachodzenia w ciążę z zamrożonymi i rozmrożonymi jajami, które są porównywalne ze świeżymi jajami” - mówi Goldberg. Uważa, że ​​wkrótce pary będą często chodzić do banku jaj, wybierać dawcę, wysyłać jaja do gabinetu lekarskiego i wykorzystywać je do poczęcia dziecka.

formas seguras de quedar embarazada

8. Testy genetyczne zarodków zwiększają szanse powodzenia IVF.

Dzięki nowej technologii lekarze zajmujący się płodnością testują zarodki przed implantacją, co pozwala im wybrać najzdrowsze i zwiększyć szanse na udaną ciążę. `` Niedawno opublikowaliśmy dane, z których wynika, że ​​selektywny transfer zarodków spowodował, że wskaźniki ciąż nie różniły się zbytnio między młodszymi kobietami a kobietami w wieku do 42 lat '' - mówi Surrey, współautorka raportunauka. Sugeruje to, że ten nowy rodzaj leczenia niepłodności może być skuteczniejszy w przypadku starszych kobiet. „Jeśli korzystasz z technologii do wybierania najzdrowszych zarodków, masz bardzo duże szanse na pomyślną ciążę”.

9. Brak zmarszczek nie przyniesie wiele dobrego.

Niestety, nie możesz oszukać Matki Natury - nawet jeśli możesz minąć o dekadę młodszy niż w rzeczywistości. „To zawartość genetyczna embrionów i wiek matki, a nie jej zdrowie fizyczne, decyduje o płodności” - mówi Surrey. To powiedziawszy, niektóre suplementy mogą zwiększyć liczbę pozostałych jaj. DHEA, który można kupić bez recepty w każdej aptece, już takpokazaneaby zwiększyć szanse poczęcia dla osób borykających się z niepłodnością. „Co Q10 może mieć podobne potencjalne korzyści” - mówi Surrey.

10. Możesz pominąć położną lub poród w domu.

Może to brzmieć bardziej relaksująco i naturalnie niż wizyta w szpitalu, ale im jesteś starszy, tym większe jest ryzyko powikłań, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które należy uważnie obserwować. „Naturalne porody mogą nie zawsze być odpowiednie dla starszych kobiet” - mówi Surrey. „Sugeruję, aby poddawali się badaniom przesiewowym pod kątem tych problemów i poważnie rozważali tradycyjną opiekę medyczną podczas ciąży”. Jeśli poród w domu jest dla Ciebie niezwykle ważny, opracuj szczegółowy plan B ze swoją doulą lub położną, na wypadek gdybyś napotkał jakiekolwiek komplikacje w czasie wizyty.