Etapy snu - Wrzesień 2022

para śpi w łóżku Lise Gagne

W typową ośmiogodzinną noc, jeśli dobrze śpisz, przed przebudzeniem się będziesz doświadczać czterech lub pięciu 90-minutowych cykli snu.

ETAP BUDZENIA:Twoje ciało przygotowuje się do snu. Na tym etapie nie śpisz, ale jesteś bardzo zrelaksowany. Twoje oczy mogą być otwarte lub zamknięte.Faza snu 1 - senność:Na tym etapie - trwającym od 10 sekund do 10 minut - przechodzisz od czuwania do zasypiania. Twój oddech staje się płytki i nieregularny. `` Ludzie często mówią, że na tym etapie zasypiają '' - mówi dr James B. Maas, profesor psychologii na Uniwersytecie Cornell i autor książkiMoc uśpienia. „Reagujesz dość szybko na zakłócenia, ponieważ nadal jesteś świadomy swojego otoczenia”.

ETAP 2 SENU - JASNY SEN:Na tym etapie ruchy oczu zatrzymują się, ciśnienie krwi spada, a mięśnie bardziej się rozluźniają. „To jest rzeczywisty początek snu, ponieważ w tym momencie nie jesteś już świadomy swojego otoczenia” - mówi Maas.

ETAPY SENU 3 i 4 - GŁĘBOKIE SEN:Na tych dwóch kolejnych etapach (cztery są nieco głębsze) organizm regeneruje się, naprawia tkanki oraz rozwija kości i mięśnie. Głęboki sen wzmacnia również układ odpornościowy i przywraca energię utraconą w ciągu dnia. Będziesz w stanie głębokiego snu przez około 40 do 60 minut. „Jeśli obudzisz się w środku, zajmie ci około 20 sekund, zanim zdasz sobie sprawę, gdzie jesteś i co się stało” - mówi Maas.FAZA SEN 5 - REM (SZYBKI RUCH OCZAMI) SEN:Pierwszy okres REM jest krótki, trwa około dziewięciu minut. Ale w miarę upływu nocy każdy kolejny okres REM podwaja się. Twoje oczy będą poruszać się szybko w różnych kierunkach i chociaż twój mózg jest odcięty od świata zewnętrznego, nadal pracuje nad zachowaniem pamięci. Ty też śnisz, a jeśli się obudzisz, będziesz go wyraźnie wspominać! W rzeczywistości wiele osób budzi się podczas snu REM lub tuż po nim, aby przewrócić się lub wstać i rozpocząć dzień.