Sześć rzeczy, których nigdy nie wolno mówić komuś, kto jest w ciąży po niepłodności - Może 2022

Palec, warga, kapelusz, nadgarstek, modny dodatek, nakrycie głowy, akcesoria kostiumowe, moda, paznokieć, czarny, Brian Tomlinson

W dobie politycznej poprawności wydaje się, że ktoś zawsze nam mówi, co możemy, a czego nie możemy powiedzieć (i to może być dobre w przypadku Donalda Trumpa) - ale są też przypadki, w których chodzi o znacznie więcej niż po prostu grzeczność.

Wejdź do kobiety, która w końcu zaszła w ciążę po wstrząsającej walce z bezpłodnością, która po tym wszystkim, przez co przeszła, już czuje się wrażliwa, zdenerwowana i na krawędzi, że poród zakończy się sukcesem. Znam tę kobietę, ponieważ jestem tą kobietą. Po dwóch IUI i trzech cyklach IVF w końcu jestem w ciąży i mam nadzieję, że pokonam dystans. Obecnie jestem w 23 tygodniu ciąży z bliźniakami i nie mogę być bardziej podekscytowana ani pełna nadziei! Ale jest to również czułe - i czasami przerażające - miejsce.Nauczyłem się, że zajście w ciążę często wywołuje różnorodne reakcje - nie tylko ze strony rodziny i przyjaciół, ale także nieznajomych. Powiedzenie właściwej rzeczy może mieć duże znaczenie we wspieraniu kobiety w ciąży, na której Ci zależy, dlatego oto przydatny przewodnik po zwrotach, których należy unikać:

„Teraz będziesz mogła zajść w ciążę w naturalny sposób, ponieważ Twoje ciało będzie po prostu wiedziało, co robić!”Ten jest grubasem i prawie każdy, kto zaszedł w ciążę po niepłodności, słyszał o tym. Ale jest jedna rzecz: wiele niepłodnych par nie może począć - nigdy - bez pomocy technologii wspomaganego rozrodu, z powodu problemów, od zmniejszonej rezerwy jajników do ciężkiej niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim. (Lista jest długa.) Tak więc, chociaż miło jest marzyć o budowaniu rodziny w staroświecki sposób, zwłaszcza po wydaniu tak wielu pieniędzy i wysiłku na leczenie niepłodności, dla wielu z nas nie jest to realistyczne.

A skoro już jesteśmy przy temacie, użycie słowa „naturalnie” jest wyzwalaczem dla wielu bezpłodnych kobiet, które zachodzą w ciążę. Oznacza to, że w jakiś sposób nasze dzieci są sztuczne lub w jakiś sposób gorsze od dzieci poczętych spontanicznie (tak, tak można powiedzieć, że są one PC).- Co zamierzasz zrobić z resztkami?Po przejściu przez proces IVF, niektóre pary mają to szczęście, że mogą zamrozić dodatkowe zarodki do wykorzystania w przyszłości. Wielu używa ich do dalszego budowania rodziny, chociaż szacuje się, że aż 72 procent par jest obecnie niezdecydowanych co do losu swoich „śnieżnych dzieci”. Na tę decyzję wpływa wiele czynników - termin, koszt, czy zamiast tego oddać embriony - ale z pewnością nie jest to decyzja podjęta pochopnie. Przypadkowe określanie embrionów jako `` resztek '' może wywołać u przyjaciółki niepokój, zwłaszcza gdy próbuje skupić się na pomyślnym narodzinach dziecka.tokochanie.

„Więc teraz skończyłeś [mieć dzieci]”.Jako przyszła matka bliźniaków słyszę to alos, zwłaszcza że niosę chłopca i dziewczynkę. I ludzie o dobrych intencjach, którzy mówią, że niekoniecznie są w błędzie - może mi się bardzo dobrze skończyć i nie planuję więcej zabiegów na bezpłodność (chociaż chciałbym zbadać adopcję w przyszłości). W teorii moja rodzina jest na razie kompletna. Ale chciałbym zobaczyć, co natura i los przyniosą mi po drodze!

To faux pas jest w pewnym sensie zrozumiałe; w końcu, jeśli jesteś bliskim przyjacielem osoby, która jest w ciąży, prawdopodobnie widziałeś ją przez niekończące się zaklęcia płaczące i sesje niszczące stres, podczas gdy próbowała począć i nie życzyłbyś jej tego ponownie. Jednak formułowanie ogólnych stwierdzeń i zakładanie, że znasz czyjeś plany dotyczące budowania jej rodziny, jest prawie niemożliwe.(Jeśli masz przy sobie wielokrotności): „Czy w twojej rodzinie biegają bliźniaki / trojaczki / czwórki?”W wielu przypadkach może to być niewinne pytanie zadane z ciekawości, ale odbiorca często czuje, że jest to subtelny sposób zapytania, czy wykonałeś terapię niepłodności. Ponadto, kiedy osoba odpowiada, że ​​nie, nie biegają w rodzinie, często po tym następuje niezręczna cisza lub czuje, że musi iść do przodu i podzielić się faktem, że wykorzystała ART, aby zajść w ciążę - a ty tego nie robisz. nie chcę stawiać nikogo w takiej sytuacji.

`` Czy zapłodnienie in vitro jest jak projektowanie własnego dziecka? ''Kilka tygodni temu podczas wycieczki do Ojai pracownik hotelu zapytał mnie, czy bliźniaki biegają w mojej rodzinie (patrz wyżej!), A kiedy odpowiedziałem, że robię IVF, otworzył szeroko oczy i zapytał mnie, czy specjalnie wybrałem Bliźnięta. Oto jedna rzecz: zawsze fascynowały mnie bliźniaki i od dnia, w którym zacząłem leczenie niepłodności, modliłem się o bliźnięta w nadziei na stworzenie insty-rodziny ze względu na moje ograniczone szanse na poczęcie - ale absolutnie nie mogłem. kontrolował ten wynik. Z wyjątkiem kilku wybranych, których na to stać (mówię do ciebie,Joe Francis i Abbey Wilson), bardzo niewiele par wykonuje zabiegi na bezpłodność wyłącznie w celu posiadania „projektanta” dziecka lub dzieci!

„Nigdy nie zrobiłbym IVF - to jak zabawa w Boga”.Z tego samego powodu niektórzy ludzie odczuwają potrzebę osądzania kobiet, które zrobiły IVF, nawet jeśli pomogło im to spełnić marzenie o zajściu w ciążę i założeniu rodziny. Zapewniamy, że jeśli religia była czynnikiem dla danej osoby, prawdopodobnie bardzo borykała się z decyzją o kontynuowaniu leczenia zapłodnieniem in vitro i czuła, że ​​nie ma innej opcji. Jedna z kobiet z internetowej grupy wsparcia dla kobiet w ciąży po bezpłodności miała na to doskonałą odpowiedź: „Zawsze mówię:„ Bóg dał nam dar nauki i utalentowanych [lekarzy] i jestem bardzo wdzięczna za mojego maleństwa. '

Aha, i jeszcze jedno: nigdy,zawszeużyj wyrażenia „dziecko z probówki”. To wszystko obejmuje.

Czy kiedykolwiek byłaś w ciąży po niepłodności? Co byś dodał do listy?