Chroń swój uśmiech - Wrzesień 2022

Brak próchnicy niekoniecznie oznacza brak zmartwień, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej: Pozornie drobne problemy, takie jak nieświeży oddech i afty, nie tylko powodują zakłopotanie i dyskomfort, ale mogą również sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne. W rzeczywistości badania sugerują, że bakterie, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu i chorób dziąseł, również zwiększają ryzyko chorób serca i udaru. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co kryje się za problemami ze zdrowiem jamy ustnej, a także poznać proste, poprawiające zdrowie rozwiązania.

Zły oddechPowód:Złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej są głównym czynnikiem powodującym cuchnący oddech - rzadkie szczotkowanie i nitkowanie zębów pozwala na gromadzenie się bakterii w jamie ustnej, które wytwarzają śmierdzące siarkowe produkty uboczne, wyjaśnia Kimberly Harms, D.D.S., doradca konsumencki American Dental Association (ADA) w Farmington, MN. Wszystko, co wysusza usta, takie jak alkohol lub kofeina, może również pozostawić oddech mniej niż świeży, ponieważ ślina wypłukuje zęby z bakterii powodujących problemy i naturalnie zawiera środki przeciwbakteryjne.

Poprawka:Codziennie nitkuj ​​zęby i używaj pasty do zębów z fluorem, która nie zawiera laurylosiarczanu sodu (SLS), silnie pieniącego się środka, który wysusza usta, mówi Harold Katz, D.D.S., założyciel California Breath Clinics w Los Angeles. Jedna pasta wolna od SLS do wypróbowania: Pasta do zębów Rembrandt Canker Sore. Pij też dużo wody, a jeśli używasz płynu do płukania ust, wybierz płyn bezalkoholowy (taki jak Crest Pro-Health Rinse). Aby uzyskać natychmiastową poprawę, żuj gumę bez cukru. Żucie stymuluje produkcję śliny, a guma pozbawiona cukru nie karmi bakterii.

Owrzodzenia jamy brzusznejcómo usar un cárdigan sin mangas

Powód:W przeciwieństwie do opryszczki, afty (białawe guzy, które pojawiają się w jamie ustnej) nie są zaraźliwe. W rzeczywistości eksperci nie są pewni, co je powoduje. Wiedzą jednak, że owrzodzenia mogą być wywoływane przez wszystko, od alergii, przez zmiany hormonalne, po zbyt energiczne szczotkowanie, mówi Harms.

Poprawka:Płyny do płukania ust antybakteryjne mogą pomóc w dezynfekcji jamy ustnej, a także mogą przyspieszyć proces gojenia. Uważaj na produkty zawierające alkohol, który może wywołać ukąszenie delikatnych ran. Unikaj owoców cytrusowych i innych kwaśnych pokarmów, które mogą nasilać ból. Jeśli masz częste afty, poproś dentystę o wypróbowanie płynu do płukania ust dostępnego tylko na receptę, który zawiera lidokainę (środek odrętwiający), Benadryl (łagodzący stan zapalny) i Kaopectate (który pomaga mieszance pokryć wnętrze jamy ustnej). Uwaga: jeśli owrzodzenie utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, udaj się do dentysty, aby wykluczyć poważniejsze problemy, takie jak rak jamy ustnej.

codzienne nitkowanie zębów chroni nie tylko perłową biel

Zgrzytanie zębamiPowód:Zwykle spowodowane stresem i niepokojem, zgrzytanie zębami często ma miejsce w nocy, kiedy śpisz - i nie jesteś tego świadomy. W rzeczywistości większość młynków nie zdaje sobie sprawy, że to robi, dopóki ich partner w łóżku nie usłyszy dźwięku i nie powie im o tym, mówi Harms. Jeśli podejrzewasz, że jesteś szlifierką, uważaj na skutki uboczne, takie jak wyszczerbione lub obluzowane zęby, zużyta emalia, bolesność szczęki i bóle głowy.

Poprawka:Ćwicz ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja lub proste rozciąganie jogi przed snem, aby złagodzić stres. Jeśli to nie zadziała, poproś dentystę o zakup niestandardowej osłony nocnej, która wygodnie przylega do zębów. „Kiedy nosisz osłonę nocną, zęby wciskają się w miękką, wybaczającą plastikową powierzchnię, zamiast zgrzytać zębami” - mówi Harms.

Wrażliwość zębów

Powód:Zapalenie dziąseł i zbyt agresywne szczotkowanie mogą powodować cofanie się linii dziąseł, pozostawiając niegdyś chronione wrażliwe powierzchnie zębów podatne na gorące, zimne i słodkie potrawy i napoje. Kolejny winowajca: produkty do wybielania zębów zawierające sodę oczyszczoną i / lub nadtlenek. Częste stosowanie może tymczasowo uwrażliwić zęby i odsłonić kanaliki zębinowe, które prowadzą do ośrodka nerwowego zęba. Jeśli ukłucia są izolowane na jednym zębie, możesz mieć ubytek, luźne wypełnienie, pęknięty ząb lub uszkodzenie nerwów.

Poprawka:Regularne szczotkowanie, nitkowanie i czyszczenie może pomóc w zapobieganiu lub odwróceniu zapalenia dziąseł. Podczas szczotkowania używaj miękkiej szczoteczki do zębów i nie naciskaj zbyt mocno. Zainwestuj także w pastę do zębów zmniejszającą wrażliwość z pieczęcią ADA, taką jak pasta łagodząca ból Orajel Sensitive. „Zawierają składniki, które zatykają kanaliki i chronią zakończenia nerwowe” - mówi Harms. Jeśli podejrzewasz próchnicę lub jakikolwiek problem ze zdrowiem jamy ustnej, którego nie możesz rozwiązać samodzielnie, skontaktuj się ze swoim dentystą: Wczesne leczenie może zaoszczędzić niepotrzebnego bólu i kosztów.