Jak rodzice mogą pomóc niespokojnemu dziecku

matka i syn 6 7 więzi Obrazy TetraGetty Images

Lęk nie jest problemem tylko dla dorosłych, nawet jeśli wydaje się, że powinien. Dzieci też mogą odczuwać lęk - zgodnie z CDC, u 7,1% dzieci w wieku od 3 do 17 lat zdiagnozowano lęk (należy pamiętać o wielu dzieciach, które nigdy nie zostały zdiagnozowane). Ponieważ dzieci nie rozumieją, dlaczego czują niepokój, nie wiedzą, jak pracować nad mechanizmami radzenia sobie, aby ułatwić sobie życie. Twoim zadaniem jako rodzica jest pomóc im - i na pewno jest to wielka praca.Chociaż powinieneś wiedzieć, że zwrócenie się o pomoc do eksperta od zdrowia psychicznego, takiego jak terapeuta, psycholog lub lekarz, jest zawsze mądrą opcją, lęk dziecka jest również czymś, nad czym można i należy popracować w domu. Oto kilka wskazówek od psychologów dziecięcych na temat tego, co rodzice mogą zrobić, aby pomóc niespokojnemu dziecku.Zobacz galerię 18Zdjęcia nieszczęśliwa trzyletnia dziewczyna w sypialni trzymając koc komfort w twarz Sydney BourneGetty Images 1z 18Nie pozwól im uniknąć strachu.

Jako rodzic nie chcesz, aby Twoje dziecko czuło się niespokojne i przestraszone, więc kusi, aby pozwolić mu i zachęcić go do unikania jego lęków - co niestety może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. `` Rodzice mogą nieświadomie wzmacniać niepokój swoich dzieci, umożliwiając dziecku uniknięcie tego, o co się martwi '' - mówiDr Abigail Gewirtz.„Problem polega na tym, że unikanie staje się satysfakcjonujące, a kiedy następnym razem nadejdzie wydarzenie, czy to wizyta u dentysty, czy przyjęcie urodzinowe, dziecko będzie jeszcze bardziej unikało” - wyjaśnia dr Gewirtz. Zamiast tego pomóż im delikatnie stawić czoła swoim lękom.

nieśmiała dziewczyna latynoska Jose Luis Pelaez Inc.Getty Images dwaz 18Poproś ich, aby opisali, co czują.

Pomóż dzieciom przezwyciężyć niepokój, zachęcając je do rozmowy i opisania tego, co czują. `` Pomóż im połączyć się bezpośrednio z ich uczuciami, nazywając / opisując uczucie i pomagając im zlokalizować je w ciele '' - mówi nastoletni psycholog klinicznyDr Hayley Watson. 'To pomaga uspokoić ich układ nerwowy.'Powinieneś zachęcić ich, aby wyjaśnili to tak szczegółowo, jak to możliwe, aby pomóc im lepiej to zrozumieć. `` Zachęcaj dziecko do mówienia Ci, jak się czuje: zapytaj, gdzie w jego ciele czuje lęk, jakie to uczucie i jakie myśli lub wspomnienia wywołują to uczucie '' - mówiDr Chloe Greenbaum, psycholog kliniczny specjalizujący się w ocenie i leczeniu dzieci i młodzieży.matka i syn, obejmując się przed ścianą Esther Moreno Martinez / EyeEmGetty Images 3z 18Potwierdź ich uczucia.

Po usłyszeniu o ich uczuciach absolutnie nie chcesz mówić dziecku rzeczy typu: „To nic wielkiego!”. lub „Nie wygłupiaj się”. Te słowa mogą wydawać się pocieszające dla dziecka, ale jest odwrotnie. „Potwierdź uczucia swojego dziecka, nawet jeśli uważasz, że nie jest ono całkowicie oparte na rozsądku” - mówi dr Greenbaum. Na przykład powiedz coś w rodzaju: „To normalne, że czasami czujesz się roztrzęsiony, nawet jeśli tak naprawdę nie możesz zrozumieć, dlaczego”. Takie stwierdzenie sprawia, że ​​dziecko czuje się wysłuchane, zrozumiane i uspokojone.

śliczna mała dziewczynka w tradycyjnych chińskich strojach kolorowanie szczęśliwie w kolorowance Zdjęcia autorstwa Tang Ming TungaGetty Images 4z 18Wykorzystaj ich zainteresowania, aby pomóc im poczuć się lepiej.

Zwróć uwagę na zainteresowania swojego dziecka, gdy chcesz, aby poczuł się lepiej. „Czy Twoje dziecko lubi kolorować? Słuchasz lub tworzysz muzykę? Dostarczaj te rzeczy, gdy Twoje dziecko odczuwa niepokój, a następnie zrób kolorową listę zabawnych czynności radzenia sobie, którą możesz umieścić w widocznym miejscu ”- radzi dr Greenbaum. „Możesz nawet umieścić niektóre z tych przedmiotów w specjalnym koszyku, do którego Twoje dziecko będzie miało dostęp, gdy jest zdenerwowane”.uczennica siedzi w klasie i wygląda zamyślona Klaus VedfeltGetty Images 5z 18Pracuj nad budowaniem ich pewności siebie.

Budowanie pewności siebie dziecka wymaga czasu i cierpliwości, ale ostatecznie pomoże złagodzić lęk i mu zapobiegać.Dr Bruce L. Thiessen, aka dr BLT, licencjonowany psycholog kliniczny z San Diego, wyjaśnia, że ​​zaczyna się to od niegroźnego środowiska domowego. „Dziecko musi czuć się bezpiecznie, aby mogło swobodnie przejmować inicjatywę i być zmotywowane”.Wyjaśnia, że ​​możesz to zrobić, ucząc ich, że popełnianie błędów jest w porządku i jest częścią nauki i rozwoju. „Lęk związany z perspektywą popełnienia błędów i ich konsekwencjami uniemożliwia dzieciom podejmowanie dobrego rodzaju osobistego ryzyka, które jest niezbędne do osobistego rozwoju, rozwoju i stabilności emocjonalnej”.

matka i córka 7 lat odrabiania lekcji MoMo ProductionsGetty Images 6z 18Utrzymuj regularną rutynę.

Być może słyszałeś to już wcześniej, ale dzieci doceniają regularną rutynę. Może sprawić, że poczują się bezpieczniej i bezpieczniej, co może pomóc złagodzić niepokój. „Dzieci, które są niespokojne, często pragną konsekwencji i przewidywalności, ponieważ pomaga im to poczuć, że wszystko jest pod kontrolą i mniej zależne od przypadku. Dzieci muszą czuć się chronione i bezpieczne, a najlepszym sposobem na to jest zapewnienie im spójnych granic i oczekiwań ”. wyjaśnia dr. Shannon McHugh i Jesi Sasaki, psychologowie dziecięcy i założycieleLearn & Burn Kids. Bez rutyny dzieci czują się tak, jakby nie wiedziały, czego się spodziewać.

militarna mama prowadząca poważną rozmowę w domu Catherine LednerGetty Images 7z 18Porozmawiaj z nimi o kontroli.

Wiele osób, które zmagają się z lękiem, zmaga się również z brakiem kontroli, a rutyna może w tym pomóc. Nie chcesz jednak, aby Twoje dziecko myślało, że musi mieć kontrolę nad każdą sytuacją, w przeciwnym razie wszystko się rozpadnie.

„Porozmawiaj z nimi o tym, czego nie mogą kontrolować, ale pomóż im określić, co mogą kontrolować” - mówi dr Neha Navsaria, psycholog i docent psychiatrii. „Pomóż im zrozumieć, że potrafią kontrolować swój mózg i nie powinni pozwalać, by lęk lub zmartwienia rządziły nimi. Ta koncepcja może wzmocnić pozycję dzieci ”.

poważny ojciec i syn patrząc przez okno Oliver RossiGetty Images 8z 18Spróbuj ukoić zmysły.

Kiedy Twoje dziecko jest wyraźnie niespokojne i zdenerwowane, zwróć się do pięciu zmysłów, aby je uspokoić i pomóc w regulacji układu nerwowego. Możesz połaskotać dziecko w ramię, pomasować skórę głowy, przytulić lub przytulić, owinąć w przytulny koc i poczytać, wziąć ciepłą kąpiel, wlać olejek lawendowy do dyfuzora, zaparzyć herbatę lub graj łagodną muzykę ”- zaleca dr Greenbaum.

cuál es la bebida más saludable en starbucks
kaukaski matka pocieszając syna Jose Luis Pelaez Inc.Getty Images 9z 18Unikaj duszenia ich.

Chociaż zdecydowanie chcesz pokazać swojemu dziecku, że zawsze tam jesteś i otaczać je akceptacją i miłością, musisz także przejść cienką linię między robieniem tego a duszeniem go, co nie jest dobre dla żadnego z was. `` Jeśli rodzic czuje się nadmiernie odpowiedzialny za emocjonalne samopoczucie dziecka oraz jest zbyt przychylny i pobłażliwy, dziecko ze skłonnościami do manipulacji może wykorzystać swój niepokój, aby uzyskać od takiego rodzica wszystko, czego chce '' - ostrzega dr Thiessen. . „Bezwarunkowa akceptacja to nie to samo, co niezbadana naiwność”.

kobieta przytulająca chorą córkę Paul BradburyGetty Images 10z 18Pomóż im zmienić sposób myślenia.

Lęk często powoduje, że ktoś spodziewa się najgorszego, przejmując kontrolę nad jakąkolwiek logiką i sprawiając, że czujesz, że spełnią się twoje najgorsze obawy, co jest przytłaczające. Delikatnie rzuć wyzwanie tym lękom. „Lubimy to robić, prosząc dziecko, aby znalazło wskazówki dotyczące dokładności jego myśli” - mówią dr McHugh i dr Sasaki. Na przykład: „Czy to PRAWDA, że nikt cię nie lubi w szkole? Ponieważ widziałem cię wczoraj śmiejącego się z Jake'iem na placu zabaw. Jakie masz dowody na to, że nikt cię nie lubi? ''. To zmusza ich do uświadomienia sobie, że wszystkie ich niespokojne myśli mogą nie być prawdziwe.

Kiedy już zakwestionujesz ich myśli, spróbuj znaleźć sposób, aby zastąpić je stwierdzeniami dotyczącymi radzenia sobie, które mogą poprawić ich samopoczucie. Dr McHugh i dr Sasaki zalecają powiedzenie czegoś w stylu: „Spróbuj pomyśleć o tym, jak dobrze się bawiłeś wczoraj śmiejąc się z Jake'iem. Założę się, że możesz pomyśleć o innych ludziach, z którymi możesz jutro bawić się na przerwie! Wymieńmy kilka! ''

ojciec i córka ubrani w kostiumy robota w domu MoMo ProductionsGetty Images jedenaściez 18Zachęcaj do twórczej ekspresji.

Zawsze zachęcaj dziecko do wyrażania swoich uczuć, zamiast je dusić. „Wydobywanie tego, co dusiło się w środku poprzez twórczą ekspresję, jest moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie niepokoju” - mówi dr Thiessen.

Mówi, że należy używać zarówno kreatywności, jak i torowania poznawczego, aby pomóc im to zrobić, wyjaśniając, że `` torowanie poznawcze obejmuje proces pobudzania wyobraźni i pobudzania inspiracji poprzez odtwarzanie muzyki i / lub wprowadzanie filmów, sztuk teatralnych lub literatury, które poruszają umysł i pobudza kreatywnego ducha do podejmowania inicjatywy w kreatywnych projektach. Te kreatywne projekty mają potencjał, by stać się potężnym środkiem buforującym niepokój ”.

młoda dziewczyna kąpieli w brodziku Christophera HopefitchaGetty Images 12z 18Przypomnij im o minionych zwycięstwach.

Częścią pomocy dziecku w radzeniu sobie z lękiem jest przypominanie mu o czasach, kiedy przez to przeszły, aby przypomnieć mu o ich sile. Działa to nawet wtedy, gdy martwią się czymś nowym, na przykład pierwszym pójściem do szkoły. „Jednym z kluczy do zmniejszenia lęku u dzieci jest przypomnienie im rzeczy z przeszłości, których się bały - rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły” - mówi dr Thiessen. Zwróć uwagę dziecka na sposoby, na jakie było w stanie stawić czoła strachowi i przezwyciężyć go. Przypomnienia z przeszłości mogą zwiększać poczucie własnej skuteczności i budować pewność siebie, które są potężnymi buforami lękowymi.

kobieta robi joga z córką na plecach Carlina TeterisGetty Images 13z 18Pomóż im się zrelaksować.

Jest wiele sposobów, w jakie możesz pomóc dziecku zrelaksować się w razie potrzeby. Dr McHugh i dr Sasaki zalecają rozciąganie, jogę i progresywne rozluźnianie mięśni, aby ich ciała były spokojniejsze. Możesz także wypróbować ćwiczenia głębokiego oddychania, techniki uziemienia, takie jak poproszenie dziecka o zidentyfikowanie wszystkich kolorów, które widzi w pokoju, oraz uważność poprzez medytację. W YouTube możesz łatwo znaleźć filmy pokazujące, jak to zrobić z dzieckiem.

chłopak w łóżku, jednym okiem wyglądającym zza prześcieradła Sigrid OlssonGetty Images 14z 18Powoli wprowadzaj ich w ich strach.

Chcesz delikatnie przedstawić dzieciom ich lęki, zamiast po prostu je tam wrzucać. Dr Kyle Pruett, psycholog dziecięcy i członek rady pedagogicznej przy ulSzkoła Goddardawyjaśnia, jak to zrobić. Zacznij wprowadzać ich w ich strach, upewniając ich, że będziesz tam, aby zapewnić im bezpieczeństwo i sprawić, że poczują się lepiej, a następnie okaż trochę empatii.

„Najpierw uścisk, potem odwrócenie uwagi („ znajdźmy coś do zrobienia, co wiem, że kochasz ”). Jeśli przytulenie się nie powiedzie, przejdź do pomocy dziecku w pozostaniu z tobą w tej chwili („OK, weźmy razem trzy głębokie oddechy, każdy większy niż następny”). Jeśli pomimo tych krótkoterminowych rozwiązań wielokrotnie odczuwasz pocieszenie i przychylność („Wiem, że boisz się autobusu szkolnego, więc znowu cię odwiozę”), pomocne mogą być działania wykraczające poza zapewnienie ”- mówi dr Pruett. „Powoli i wspierając dziecko wystawiaj dziecko na to, czego się boi (zakładając, że sam się nie boisz)”.

cómo dejar a un marido infiel
matka rozmawia z synem na kanapie Camille TokerudGetty Images piętnaściez 18Zachęcaj do otwartej rozmowy.

Nie prowadź tylko jednej rozmowy na temat ich niepokoju z dzieckiem - upewnij się, że wiedzą, że zawsze mogą do ciebie porozmawiać, bez względu na to, jak głupio może się to wydawać. „Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stworzenie otwartego środowiska, w którym pytania są mile widziane, nie budzą ich strach i są postrzegane jako możliwości pomocy dziecku w lepszym zrozumieniu otaczającego go świata” - mówi dr Pruett. „Poświęć trochę czasu, aby pozwolić swoim dzieciom wyrazić swoje uczucia. Unikaj wskakiwania i przerywania im, gdy mówią.

nieszczęśliwa młoda kobieta czuje się nisko Martin NovakGetty Images 16z 18Pracuj nad własnym lękiem.

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo niespokojne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też tak jest, ponieważ lęk często towarzyszy rodzinie. Nauczenie się, jak okiełznać swój niepokój, jest ważne, aby pomóc im przezwyciężyć ich niepokój. „Dzieci obserwują i uczą się, jak reagować na stres i niepewność ze strony rodziców” - podkreśla dr Navsaria. „Uważaj na swój ton i reakcję. Możesz niechcący wysłać wiadomość, że jest to coś, czym warto się martwić. Nie udawaj, że nie masz przed nimi lęku; zamiast tego użyj własnego lęku jako metody nauczania. „Możesz modelować zdrowe strategie radzenia sobie, opowiadając własne myśli i uczucia” - mówi dr Navsaria. „Zbyt często dzieciom brakuje doskonałych umiejętności radzenia sobie z problemami, ponieważ nie są one świadome szczegółów dotyczących ich własnego procesu”.

bliska człowieka z głową w dłoniach Luana Ciavattella / EyeEmGetty Images 17z 18Unikaj obwiniania siebie.

W porządku, tak, może Twoje dziecko jest niespokojne, ponieważ tak jest, ale to nie znaczy, że musisz się bić. „Oczywiście rodzice są najbardziej wpływowymi postaciami w życiu dziecka, więc to, jak rodzice reagują na swoje dzieci, ma znaczenie w sposób, którego nie można przecenić” - mówi dr Thiessen. „Ale niektóre dzieci rodzą się z tendencją do silnego niepokoju, gdy ktoś rzuca im wyzwanie. Nawet jeśli zachowanie rodzica spowodowało w jakiś sposób niepokój dziecka lub przyczynił się do niego, obwinianie siebie w rzeczywistości przeszkadza rodzicowi w reagowaniu ”. Innymi słowy, skupienie się na tym, jak to „spowodowałeś”, nie pomoże Ci w tym.

zestresowany uczeń podczas alarmu pandemicznego w szkole domowej Carol takGetty Images 18z 18Pamiętaj, że leczenie nie jest uniwersalne.

Istnieje mnóstwo porad, ale pamiętaj: to, co działa w przypadku jednego dziecka, może nie działać w przypadku twojego, a nauka radzenia sobie z lękiem może wymagać wielu prób i błędów.

„Pierwszym krokiem do znalezienia czegoś, co działa na Twoje dziecko, jest zrozumienie dziecka, a wraz ze wzrostem jego zrozumienia zwiększy się Twoja zdolność do odkrywania interwencji optymalnie dopasowanych do osobowości Twojego dziecka” - mówi dr Thiessen. „Wyjątkowa osobowość Twojego dziecka wiąże się z wyjątkowymi prezentami i zestawami umiejętności, z których Twoje dziecko może czerpać, próbując zmniejszyć swój poziom lęku”.