Jak zapobiegać bliznom? - Październik 2022

Zapobiegaj bliznom Getty Images P: Mam doozy zranienia i nie chcę, żeby było blizny. Wsparcie!

PLASTIKOWY CHIRURG MÓWI:„Aby leczyć świeżą ranę, oczyść ją łagodnym mydłem i wodą. Nie używaj nadtlenku wodoru ani żadnych środków zawierających alkohol - oba zabijają bakterie, ale także niszczą zdrowe komórki, które naprawiają skórę, co zwiększa ryzyko powstania blizn. Nigdy też nie stosuj witaminy E na otwarte cięcie - spowalnia to gojenie ”. Zamiast tego użyj leczniczej maści, takiej jak Neosporin lub Bacitracin, a następnie nałóż opatrunek. - Rób to przez cztery lub pięć dni, aż przecięte foki się skończą. Gdy pojawi się strup, wydobądź witaminę E. „W nocy wyciśnij kapsułkę i wmasuj ją. Stymuluje to przepływ krwi, aby przyspieszyć gojenie, a badania sugerują, że może również pomóc w równomiernym odrastaniu skóry”. Tak trzymaj przez około trzy miesiące, a następnie bądź cierpliwy. „Może minąć rok, zanim podniesiona lub przebarwiona skóra zniknie. Jeśli tak się nie stanie, dermatolog może zmniejszyć grubą, opuchniętą bliznę zastrzykiem steroidowym za około 250 dolarów ”.

cómo molestar sexualmente a tu novio

- Anthony LaBruna, MD, profesor kliniczny chirurgii plastycznej w Weill Cornell Medical College w Nowym JorkuDERMATOLOG MÓWI:`` Jeśli rozcięcie występuje na twarzy lub szyi, nie używaj żadnych produktów do pielęgnacji skóry zawierających retinoidy, takich jak retinol i Retin-A, ani żadnych środków złuszczających, dopóki się nie zagoi. I niezależnie od tego, gdzie jest twój strup, nie szoruj go ani nie skub, bo może zostawić bliznę. Pozwól mu spaść naturalnie, a następnie potraktuj skórę silikonowymi arkuszami ScarAway, 19,99 USD za 8 lub, do twarzy, ScarAway Scar Diminishing Serum (poniżej), 17,99 USD. „Oba zawierają silikon, który nawilża i naprawia blizny, co z kolei zmiękcza i zanika bliznę; pomagają również złagodzić swędzenie. Jeśli masz średnią lub ciemną skórę, pamiętaj, aby chronić ten obszar przed słońcem, które może pogorszyć przebarwienia ”. Jeśli w którymkolwiek momencie twoje skaleczenie puchnie, tworzy strupy lub zacznie wyciekać, skontaktuj się z lekarzem. „Nieleczone zakażone rany są bardziej podatne na powstawanie blizn”.

- dr Jeffrey Dover, profesor kliniczny dermatologii w Yale School of Medicine w New Haven, CT

MAKIJAŻ MÓWI:`` Aby ukryć rozcięcie na twarzy, szyi lub klatce piersiowej, poczekaj, aż zacznie strupować lub zamknie się, zanim nałożysz makijaż (w przeciwnym razie może się zarazić). Kiedy to się stanie, będziesz potrzebować grubego, całkowicie kryjącego korektora, który zwykle jest dostępny w sztyfcie lub doniczce, aby go zakryć. (Wypróbuj korektor Dermablend Quick-Fix, prawda, 23 dolary). Najpierw znajdź najbardziej pasujący do odcienia skóry, a następnie dopracuj. Jeśli cięcie jest czerwone na krawędziach, wybierz korektor w kolorze żółtym, aby przeciwdziałać zaczerwienieniu. Jeśli jest bardziej brązowy, wybierz brzoskwiniowy kolor ”. Następnie, aby zakamuflować strup, użyj małego pędzelka do korektora, aby ostrożnie wklepać tuż przy brzegach. „Na wierzchu posyp zabarwiony luźny puder, aby zniwelować przebarwienia”.- Fatima Thomas, starszy charakteryzator w MAC Cosmetics, który współpracował z Alicią Keys i Mary J. Blige