Historia keksów

Śliczna mała dziewczynka trzyma Boże Narodzenie słodkie w domu. Słońce Zuasnabar BrebbiaGetty Images

Fruitcake nie ma najlepszej reputacji. Chociaż zawiera słowo „ciasto”, nie przypomina tortu urodzinowego, do którego prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony. Wykonane z suszonych owoców i dużej ilości orzechów, keks jest zwykle bardziej wytrawny, bez słodkiego lukru ani dodatków. Mimo to jest to jeden z produktów spożywczych, który ma zaskakującą historię - istnieje znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Oto spojrzenie na to, skąd się wziął keks i jak wyglądał przez lata.Zobacz galerię 12Zdjęcia Z KeyesemGetty Images 1z 12Fruitcake istnieje od czasów starożytnych Rzymian.

Być może wiesz, że keks owocowy ma korzenie w Anglii, ale nie stamtąd się wywodzi. Od tamtej pory istniejestarożytne czasy rzymskie, gdzie powstał z mieszanki orzeszków piniowych, zacieru jęczmiennego, pestek granatu, rodzynek i miodowego wina. Został uformowany w ciasto i nazwany „saturą”. Ponieważ był łatwy do noszenia i trwał tak długo bez zepsucia,Rzymscy żołnierzeprzyniósł go na pola bitew jako przekąskę.

Bochenek bułki Archiwum HultonaGetty Images dwaz 12Kiedyś zawierało mięso.

Zanim ciasto zawierało owoce i orzechy, tak byłotroszkę inny. W czasach szekspirowskich składał się z mięsa, wina, sherry, soków owocowych, cukru i niektórych konserwowanych owoców. Po chwili jednak mięso zostało wyeliminowane, a na jego miejsce dodano więcej owoców. Stał się znany jako „pudding śliwkowy” i był w zasadzie ciastem śliwkowym.consejos para adelgazar sin ejercicio
Kubki Fruitcake Archiwum Toma KelleyaGetty Images 3z 12Współczesne keksy sięgają średniowiecza.

Z biegiem stuleci składniki ciasta owocowego zmieniały się wraz z upływem czasu. Jednak ciastka owocowe, jakie znamy dzisiaj, można prześledzić aż doŚredniowiecze. W XVI wieku cukier stał się tańszy, a Europejczycy zdali sobie sprawę, że można go użyć do konserwacji owoców. Zaczęli moczyć owoce w cukrze, zasadniczo je suszyć, a następnie wszystkie te nasączone cukrem owoce dodawano do ciasta owocowego. Mniej więcej w tym czasie dodano również orzechy.

Świąteczny keks jodiecostonGetty Images 4z 12W XVIII wieku zostało to zakazane.

W rzeczywistości cały ten cukier skończył się na zrobieniu trochę ciasta owocowegotakżedobrze. W XVIII wieku były keksy (wtedy znane jako placki śliwkowe)wyjęty spod prawaw całej kontynentalnej Europie za bycie „grzesznie bogatym”. Nie trwało to jednak długo i ostatecznie keks powrócił do bycia super popularnym.

diseños de tatuajes fáciles de hacer tú mismo
Close-Up Z Ciasta W Tablicy Na Białym Tle Kitipong Bhalatanya / EyeEmGetty Images 5z 12W XIX wieku ludzie kładli go pod poduszki.

Keks był częścią dość dziwnych tradycji w tamtych czasach. Najdziwniejszy? W Anglii tak byłozwyczajowyniezamężnych gości weselnych do umieszczania w nocy kawałka ciasta pod poduszkę, aby mogli śnić o osobie, z którą w końcu wyjdą za mąż. Związek był taki, że keks był tradycyjnie rodzajem ciasta podawanego na brytyjskich weselach.Queen Cake Cricket Biblioteka obrazów Pool / Tim GrahamGetty Images 6z 12Podawano go przy specjalnych okazjach dla brytyjskiej rodziny królewskiej.

Właściwie keks jest nadal specjalnym ciastem w Anglii. W wiktoriańskiej Anglii, kiedy ciastko z owocami cieszyło się wielką chwilą w świetle reflektorów, stało się tortem na specjalne okazje dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Kiedy królowa Wiktoria poślubiła księcia Alberta, podobno czekała cały rok, aby zjeść kawałek swojego ciasta owocowego, aby pokazać jej powściągliwość. A kiedy księżna Diana poślubiła księcia Karola, oniserwowanekeks na ich weselu. Kate Middleton i Prince William również podawali ciastka z owocami podczas własnej ceremonii.

Queen Cake Cricket Biblioteka obrazów Pool / Tim GrahamGetty Images 7z 12Został przywieziony do Ameryki przez kolonistów.

W latach przed rewolucją brytyjscy koloniści przywieźli do Ameryki ciastka z owocami. Stało się szczególnie popularne w miejscach, które nie miały dużego dostępu do świeżych owoców, ponieważ nie trzeba było świeżych owoców, aby to zrobić. Znane są dwie lokalizacje: piekarnia Collin Street w Corsicana w Teksasie i piekarnia Claxton w Claxton w stanie Georgia. Zaczęli dodawać więcej orzechów, ponieważ były tak tanie w tamtych rejonach.

Ciasto owocowe CSA-PrintstockGetty Images 8z 12Ciastka owocowe do sprzedaży wysyłkowej trafiły na rynek w 1913 roku.

Około 1913 roku w jednej z tych piekarni narodził się pomysł wysyłania keksów na sprzedaż wysyłkową w puszkach:Piekarnia Collin Streetw Corsicana w Teksasie, która nadal jest jednym z wiodących producentów ciastek owocowych. Jest to nadal bardzo popularny sposób kupowania i wysyłania ciastek z owocami, a piekarnia, która pomogła w rozpoczęciu tego wszystkiego, dostarcza je na cały świat.¿Cómo se sabe cuando una relación no funciona?
Close-up z Christmas keks. ChwileGetty Images 9z 12Kiedyś został kupiony na księżyc.

W 1969 roku fruitcake poleciał na Księżyc. Keks z ananasa został przywieziony na misję kosmiczną Apollo 11, ale nigdy nie został zjedzony przez astronautów Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa. I faktycznie, nadal możesz to rzucić okiem ciasto owocowe. Jest na wystawie w Smithsonian Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Zdjęcie Johnny Archiwa Michaela OchsaGetty Images 10z 12Johnny Carson jest uznawany za żartującego.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo popularne były keksy przez tak długi czas, dziwnie jest pomyśleć, że dziś są one przedmiotem wielu żartów. Wieleuwierzyćten rodzaj myślenia rozpoczął się od prowadzącego późno nocnego talk-show, Johnny'ego Carsona. W latach sześćdziesiątych XX wieku podczas jednego z odcinkówThe Tonight Show- zażartował - Najgorszym prezentem bożonarodzeniowym jest ciasto owocowe. Na całym świecie jest tylko jedno ciastko z owocami i ludzie przesyłają je sobie nawzajem ”. Wtedy stało się tradycją dla Carsona, że ​​co roku w okresie świątecznym wyśmiewa się z tego.

Słońce Zuasnabar BrebbiaGetty Images jedenaściez 12Nie wiemy, dlaczego jemy w święta.

Jak widać, keks nie zaczynał się jako świąteczny deser. Był spożywany przez żołnierzy w starożytnych czasach rzymskich i służył jako ciasto na weselach brytyjskiej rodziny królewskiej. Jak więc stało się to synonimem Bożego Narodzenia? WedługSmithsonian, przyczyna tego jest tajemnicą.Kolonia Szwajcarskamówi, że ciastko z owocami jest wymienione w kolędach „We Wish You A Merry Christmas”, kiedy śpiewają o „figowym puddingu”. Według nich keks trafił do biednych angielskich kolędników, co może być powodem, że stał się tak popularny na święta.

panettone Westend61Getty Images 12z 12Na całym świecie istnieją wersje keksów owocowych.

Aby coś mogło być uznane za keks, musi zawierać suszone owoce, orzechy i alkohol. Nic więc dziwnego, że na całym świecie istnieje wiele wersji ciast z owocami. W Niemczech jest „stollen”, popularny chleb podobny do ciasta owocowego, podawany w okresie świątecznym. We Włoszech panettone, a na Jamajce Black Cake nasączony rumem.