Czy możesz zajść w ciążę w swoim okresie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Skóra, palec, paznokieć, test ciążowy, ręka, usługa, ucho, Getty Images

Jeśli nadal czujesz się trochę dziwnie uprawiając seks miesiączkowy, jedna rzecz może uspokoić Twój umysł:wielu mężczyzn to robi- po części, bo niektórzymyślećto bezproblemowa przepustka na seks bez zabezpieczenia. ALE POCZEKAJ. To nieprawda. Zanim odrzucisz prezerwatywę na bok, oto wszystko, co musisz wiedzieć o prawdopodobieństwie zajścia w ciążę w trakcie okresu, według ginekologa położniczego.Jakie są fazy cyklu miesiączkowego?

Pierwszym krokiem do ustalenia, czy możesz zajść w ciążę w trakcie okresu, jest zrozumienie cyklu miesiączkowego, który jest ... skomplikowany. Cykle większości kobiet trwają około 28 dni - ale nie zawsze tak jest i sytuacja może się zmieniać z miesiąca na miesiąc.

Istnieje kilka faz, które mają miejsce w ciągu tych (średnio) 28 dni, zaczynając odfaza menstruacyjna(a.k.a. twój okres). Dzień, w którym wystąpi okres, jest pierwszym dniem cyklu i trwa do siedmiu dni. Następnie jestfaza pęcherzykowaczyli wtedy, gdy organizm przygotowuje się do zapłodnienia komórki jajowej.juegos sexuales para hacer con tu marido

Plikfaza owulacjiwystępuje, gdy twójciało uwalnia dojrzałe jajkow celu zapłodnienia. I wreszcie jestFaza lutealna. Jeśli twoje jajo jest zapłodnione, możesz mieć dziecko w drodze, a jeśli tak nie jest, wyściółka macicy zrzuca się jak zwykle, co rozpoczyna okres i powtarza cykl.

„Czas od wyjęcia jaja do miesiączki, jeśli nie jesteś w ciąży, wynosi zazwyczaj 14 dni. To, co jest zmienne dla ludzi, to faza rozgrzewki - tak zwana faza pęcherzykowa - kiedy jajko się przygotowuje '' - mówiMary Jane Minkin, MD, profesor kliniczny położnictwa, ginekologii i nauk o reprodukcji w Yale School of Medicine.

Czy możesz zajść w ciążę podczas okresu?Za każdym razem, gdy uprawiasz seks, istnieje szansa, że ​​urodzi się dziecko - niezależnie od tego, czy masz okres, czy nie. Ale seks podczas owulacji jest wtedy, gdy jesteświększośćPrawdopodobieństwo zajścia w ciążę i uprawiania seksu podczas okresu jest wtedy, gdy jesteśnajmniejprawdopodobnie - chyba że masz bardzo krótki cykl.

„Jeśli uprawiasz seks w ostatnim dniu miesiączki, plemniki mogą przez chwilę kręcić się w pobliżu” - mówi dr Minkin. `` Jest bardzo mało prawdopodobne, aby ktoś miał owulację podczas okresu, ale jeśli sperma zdeponowała się ostatniego dnia miesiączki i zdarzy się, że owulujesz bardzo wcześnie w swoim cyklu - może cztery lub pięć dni po miesiączce - plemniki mogą zapłodnić komórkę jajową powodujące ciążę ”.

Dr Minkin mówi, że nie zdarza się to zbyt często, ponieważ większość ludzi nie ma tak krótkiego cyklu i zwykle zapłodnienie jaja zajmuje więcej czasu, ale tojestmożliwy. Dlatego tak ważne jestdowiedzieć się, kiedy masz owulację, ponieważ będziesz wiedzieć, czy jesteś zagrożona zajściem w ciążę w trakcie okresu i kiedy jesteś najbardziej płodna.„Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz cykl trwający 23 dni, prawdopodobnie owulujesz około dziewiątego dnia, a jeśli Twój cykl trwa 33 dni, prawdopodobnie owulujesz 19 dnia” - mówi dr Minkin. Owulacja trwa od 12 do 48 godzin, ale ponieważ plemniki mogą przetrwać w organizmie od około czterech do pięciu dni, płodność może trwać do siedmiu lub więcej dni. Co, zauważa dr Minkin, jest w rzeczywistości dość szerokim oknem.

Jak możesz zapobiec ciąży?

Jeśli próbujeszunikać zajścia w ciążę, Dr Minkin zaleca zawsze stosowanie środków ochrony, niezależnie od tego, czy jest to antykoncepcja, czy prezerwatywy. I nie polegaj na żadnych innych metodach zapobiegawczych, takich jak douching lub wyciąganie - ponieważ nie działają.

`` Problem polega na tym, że plemniki, które powodują ciążę, pojawiają się tam bardzo szybko po wytrysku - mogą znaleźć się w szyjce macicy już po 20 minutach, więc jeśli zrobisz bicze godzinę lub dwie później, nie powstrzyma cię to przed zajście w ciążę - mówi. „Jeśli chodzi o wycofywanie, to nawet pierwsza kropla nasienia zawiera dużo zapasów: są ich miliony i są to naprawdę skoncentrowane składniki. Więc nawet jeśli wyciągnie (jak powszechnie wiadomo) jedną lub dwie krople nasienia to wszystko, czego potrzebujesz, aby zajść w ciążę.

Jeśli więc Twoim celem jest uniknięcie zajścia w ciążę, jedynym pewnym sposobem na ochronę siebie jest całkowity brak seksu. Poza tym zawsze jest szansa - więc bądź bezpiecznyimądry.

Śledź Redbook na Instagramie.