Prosząc o szacunek lub próbując Cię kontrolować? To jest różnica

Prosząc o szacunek lub próbując Cię kontrolować? To jest różnica

Czy Twój partner ciągle wkłada Ci do ust słowa? Nie szanuje cię w obecności innych ludzi? Chcesz dostosować swoje działania do ich woli?Może robią coś bardziej subtelnego, na przykład komentują twoje wybory dotyczące ubioru lub wspominają o rzeczach, których nie lubią w twoich przyjaciołach i rodzinie w sposób, który sugeruje, że powinieneś przemyśleć swoje relacje z nimi.

Brzmi znajomo? Niektóre z tych rzeczy mogą wyglądać jak porada i opieka, ale często nie są one zgodne z dobrymi intencjami.
Istnieje różnica między kimś, kto okazuje ci szacunek, a pozwalaniem się kontrolować.Szacunek nie zagraża Twojej wolności osobistej. Z drugiej strony kontrola chce to ograniczyć.

Szacunek mówi, Rozumiem, że nasze stanowiska są różne, nie zgadzam się z Twoją decyzją, więc czuję się inaczej, ale to Twój wybór.

Kontrola mówi, Nie możesz tego zrobić, bo to nie jest dla ciebie dobre, powinieneś to zrobić po mojemu.Istnieje jednak wiele różnych poglądów na ten temat. Na przykład partnerzy mogą mieć różne pomysły na to, czym jest okazywanie szacunku.

Jeden partner może postrzegać pozostawienie ubrań porozrzucanych po całym domu jako oznakę braku szacunku, podczas gdy ktoś inny może to potraktować jako próbę kontrolowania ich.

kobieta siedzi na niebieskiej kanapie i myśliJeden partner może postrzegać brak słów afirmacji lub pochwały jako oznakę braku szacunku, a komuś innemu może wydać się dziwne, że ktoś potrzebuje takich afirmacji.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie. Najpierw musimy zrozumieć, co oznacza szacunek dla drugiej osoby, a następnie musimy znaleźć sposób na wdrożenie tego w relacji.

Bez szacunku nie ma bliskiego związku.

Oto kilka z najczęstszych wzorców zachowań kontrolnych, które mogą być maskowane jako troska lub prośba o szacunek:

Izolacja od innych ludzi w twoim życiu, a więc od przyjaciół i rodziny.Jak wspomniałem wcześniej, jest to jedna z największych oznak prawdziwie kontrolującego partnera.

¿Su pecho se vuelve más pequeño después de amamantar?

Mogą to zrobić subtelnie, ponieważ będzie to zamaskowane jako troska, ale tak naprawdę pozbawiają cię wsparcia, które nie jest nimi.

Łatwiej jest kontrolować osobę, gdy nie ma nikogo, do kogo mogliby się udać lub zaufać.

Warunki.Szalone warunki to kolejny sposób kontrolowania osoby. Kochałbym cię o wiele bardziej, gdybyś (wypełnij puste miejsce).

quiero tener una aventura

mężczyzna rozmawia z kobietą siedząc przy stole

Używanie poczucia winy można również łatwo wykorzystać w ten sposób, zwłaszcza w taki sposób, że robią dla ciebie coś bardzo ekstra i wspaniałego, a następnie oskarżają cię o niewdzięczność i egoizm, jeśli nie zgadzasz się na zrobienie czegoś, o co cię proszą.

Ciągła krytyka.Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak toksyczne jest to zachowanie, zwłaszcza, że ​​zaczyna się jako „pomoc” w uczynieniu cię lepszą osobą lub czymś podobnym.

Jeśli jesteś krytykowany za wszystko, co robisz przez cały czas, to nadużycie. Osoby o niskiej pewności siebie są szczególnie skłonne wierzyć, że coś jest z nimi nie tak, gdy po prostu są sobą.

Może to pozostawić na osobie ogromne blizny emocjonalne.

Zagrożenia wszelkiego rodzaju.W zdrowym związku nie ma miejsca na zagrożenia. Od groźby pozbawienia cię czegoś podstawowego do groźby pozostawienia cię bez domu, dzieci i tym podobnych.

Węszenie i zazdrość.Ten jest oczywisty. Pokazuje brak zaufania i narusza granice drugiej osoby.

Poniżanie i wyśmiewanie.Jeśli twój partner zawstydza cię lub wyśmiewa cię z powodu twoich opinii i poglądów, na przykład w sprawach religijnych, kulturowych lub politycznych, jest to bardzo złe i nie powinno być uważane za normalne.

W porządku jest dyskutować i się nie zgadzać, ale nie jest w porządku zastraszać inną osobę tylko dlatego, że masz inne poglądy.

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo łatwo jest odróżnić kontrolowanie zachowania od proszenia o szacunek na podstawie tego, jak się czujesz, robiąc coś. Nie powinieneś ignorować swoich przeczuć.

Za wszystkim zawsze powinno być poczucie spokoju i zadowolenia, nawet jeśli się z czymś nie zgadzasz.

Jeśli ciągle czujesz się przestraszony, zraniony lub zawstydzony, to coś musi się zmienić. Musisz nauczyć się stawiać granice i przekazywać je swojemu partnerowi.

Szacunek jest niezbędny w każdym związku i dlatego należy go wyraźnie potraktować bez powstrzymywania się, podobnie jak zachowanie, które sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo.