7 rzeczy, których nikt nie mówi o raku piersi - Wrzesień 2022

Stanik na raka piersi Amanda RohdeGetty Images

Prezenterka wiadomości, Amy Robach, zdiagnozowano raka piersi w 2013 roku po tym, jak otrzymała na żywo jej pierwszy mammogramDzień dobry Ameryko. Tutaj dzieli się lekcjami, których nauczyła się na swojej drodze do wyzdrowienia. Przeczytaj więcej w jej nowej książce Lepszy , teraz w sklepach.

1. Jesteś zagrożony, nawet jeśli nikt w Twojej rodzinie go nie miał.Tak dużo słyszymy o genie BRCA io tym, że kobiety z mutacją są znacznie bardziej narażone na raka piersi i jajnika. Ale w rzeczywistości zdecydowana większość pacjentów z rakiem piersi - to około 80 procent - mazerorodzinna historia choroby. Nikt w mojej rodzinie nigdy go nie miał. Byłem pewien, że nic mi nie będzie. I oto jestem.2. Możesz mieć wrażenie, że jesteś świadkiem własnego pogrzebu.Wiedziałem, że diagnoza będzie trudna dla najbliższych mi, zwłaszcza moich dzieci, ale nie byłem przygotowany na litość ze strony wszystkich innych. Czasami wydawało się, że ludzie przechodzą obok i składają hołd. Inni ledwo mogli nawiązać kontakt wzrokowy. Próbowałem się śmiać i żartować, ale mogłem powiedzieć, że czuli się nieswojo. Nie, żebym mógł ich winić, naprawdę, ale trudno nie pozwolić, żeby to na ciebie wpłynęło.

3. Będziesz mieć możliwość wyboru leczenia. To daje siłę i jest przerażające.Myślałem, że mój lekarz powie mi: „To jest to, co musisz zrobić, aby to pokonać”. Ale zamiast tego musiałam zdecydować, czy wykonać lumpektomię, czy mastektomię, a potem, czy po usunięciu piersi poddać się operacji rekonstrukcyjnej. Zalecano chemioterapię, ale nikt nie mógłMarkaja to robię. Mam szczęście, że mój brat jest lekarzem - jeśli kiedykolwiek był czas na drugą opinię, to jest to.

4. Opóźnienie mammografii może mieć poważne konsekwencje.Mój lekarz chciał, żebym zrobił mammografię rok przed tym, jak w końcu to zrobiłemDzień dobry Ameryko. Miałam 39 lat i zawsze słyszałam, że można poczekać, aż będziecie bliżej pięćdziesiątki, więc włożyłam receptę do torebki i w końcu wyrzuciłam ją razem z owijkami po gumie i paragonami. Gdybym mógł wrócić, podniósłbym telefon i umówiłbym się na spotkanie. Czas nie jest twoim przyjacielem, jeśli chodzi o raka - im wcześniej go wykryjesz, tym większe masz szanse na przeżycie. W moim przypadku ten rok mógł być różnicą między etapem 1 a etapem 2, chemią lub brakiem chemii.Czerwony dywan Amy Robach Getty Images

5. Trudno, kiedywszyscyjest przerażony.Twoje relacje zmienią się, ponieważ zmieni się dynamika. W moim małżeństwie zawsze byłam trudna i nagle potrzebowałam wsparcia, które pozostawiło bardzo mało miejsca na opiekę nad mężem. Moja mama też to znosiła niesamowicie ciężko, co czasami było frustrujące, ponieważ nienawidziłam patrzeć, jak się boi. Strach jest zawsze. Jest w pokoju z tobą. Pamiętaj tylko, że jeśli możesz przez to przejść, poradzisz sobie ze wszystkim.

6. Jesteś silniejszy niż myślisz.Pamiętam, jak się zastanawiałem, jak mój kolega Robin Roberts może przyjść do pracy podczas leczenia.Musisz odpocząć, Myślałem. Teraz rozumiem. Musiałem być zajęty, mieć strukturę i nie chciałem pozwolić, aby rak odebrał mi jeszcze jedną rzecz - zwłaszcza pracę, którą kochałem. Chodzenie do pracy było jak terapia.

7. To zmienia cię na zawsze.- Skończyłeś, prawda? Jesteś zdrowy? Pytano mnie o to wiele razy i nadal boli. Ponieważ prawda jest taka, że ​​tak naprawdę to się nigdy nie kończy. Co sześć miesięcy muszę iść do lekarza i poddawać się badaniu krwi, aby sprawdzić, czy rak powrócił. To tortura, jak czekanie, aż ława przysięgłych zadecyduje o Twoim losie. Nawet jeśli rak nigdy nie powróci, będę na Tamoxifenie przez 10 lat - lekiem, który poza utrzymaniem mnie w stanie wolnym od raka, w zasadzie wprowadził mnie w menopauzę. Moje piersi już nigdy nie będą takie same po mastektomii. Ale moja walka z rakiem również zmieniła mnie na lepsze: nauczyła mnie wrażliwości, akceptowania pomocy od przyjaciół, rodziny i współpracowników. Teraz wiem, jak bardzo jestem kochany i to jest prezent.